Skip to main content

Üroloji Erkeklerde Neye Bakar ve Üroloji Doktoru Nedir?

Üroloji erkek üreme organları ile kadın ve erkek idrar yollarını inceleyen tıp alanıdır ve üroloji erkeklerde neye bakar sorusunun ise birçok yanıtı vardır.  Aşağıda sizlere sertleşme sorunu tedavisi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

Üroloji Erkeklerde Neye Bakar ve Üroloji Doktoru Nedir

Üroloji alanı mesane, üreterler, penis, testis, skrotum ve prostat, üreterler gibi organlarda meydana gelen rahatsızlıkları inceler ve tedavi süreçlerini kapsar. Üroloji erkeklerde neye bakar sorusunu cevaplarken aynı zamanda bu alanda çalışan uzman hekime de ürolog ismi verilir. Üroloji birimi hem cinsel disfonksiyon hastalıklarının tedavisini hem de boşaltım yollarına bağlı hastalıkların tedavisini gerçekleştirir. İltihap, dolaşım yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar da en iyi üroloji doktorları tarafından tedavi edilir. Aynı zamanda prostat bezi genişlemesi gibi rahatsızlıklar da kapsayan üroloji tedavilerinde de her tedavide olduğu gibi düzenli takip ve kontrol önemlidir. Ağrılı mesane sendromu gibi kişinin yaşam kalitesini düşüren hastalıkların tedavi edilmesinin yanı sıra, sertleşme sorunları için de kalıcı çözümler söz konusudur. Erektil disfonksiyon tedavisinde üroloji alanında pek çok yenilik meydana gelmiştir. Mutluluk çubuğu tedavisi sertleşme sorunu için sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penil protez yani bir diğer adıyla mutluluk çubuğu erektil disfonksiyon (sertleşememe) sorunu yaşayan bireylerin tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. İktidarsızlık problemi yaşayan bireyler cinsel hayatındaki pek çok sorunu penil protez tedavisiyle geride bırakır. Penil protez çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtı için üç çeşit penil protezin özellikleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Tek parçalı penil protez: Bu protez türü isminden de anlaşılacağı gibi tek parçadan meydana gelir, devamlı erekte haldedir. Sürekli sertleşmiş durumda olması hastaları bazen konforsuz hissettirebilir. Bireyler ilişki sırasında ve sonrasında penise yön vererek değişiklik yapabilir.
  • İki parçalı penil protez: İki parçalı mutluluk çubuğunda ise yarı sert bir ereksiyon hali mevcuttur. Bu protez çeşidi sıklıkla tercih edilen protez çeşitlerindendir. Hasta memnuniyetinin yüksek olduğu bir alternatiftir.
  • Üç parçalı şişirilebilir penil protez: İstenildiği an şişirilebilen penil protez çeşididir. Silindir şeklinde çubukları ve pompası mevcuttur. Bu  sayede elle manuel olarak şişirilebilir. İlişki sonrası eski haline dönebilir.

Penil protez çeşitlerinden hangisinin hastaya uygun olduğuna karar veren ürologlar, daha sonrasında ameliyat için gerekli işlemleri planlar.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez ameliyatları da üroloji erkeklerde neye bakar ve hangi tedavileri gerçekleştirir sorusunun cevapları arasındadır. Ürologlar ve üroloji cerrahisi uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatlar kişinin cinsel sağlığını iyileştirmekte ve yaşam kalitesini artırır. Penil protez ameliyatları ortalama olarak bir saat civarında gerçekleştirilen kısa operasyonlardır. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. İlk olarak gerekli kontrol ve muayeneler yapıldıktan sonra hastanın penis şekli ve boyutlarına göre en uygun protez tercihi yapılır.

Üroloji erkeklerde neye bakar penil protez neye göre tercih edilir sorusu doktorun hastaya uygun gördüğü tedaviye göre farklı şekillerde cevaplanabilir. Hastaya kendisi için en uygun penil protez çeşidi ve tedavinin kapsamı detaylı olarak açıklandıktan sonra operasyon gerçekleştirilir. Göbek altındaki kasık bölgesine ve testislerin altına atılan birer küçük kesi dışında dikiş gibi müdahaleler yapılmaz. Penil protez operasyonlarında kanama ve doku kaybı gibi işlemler uygulanır. Genellikle hastalar kısa bir istirahatin ardından aynı gün taburcu olabilirler. Doktor gerek görürse bir gün gibi bir hastanede yatış yapılabilir. Operasyon sonrası üç dört hafta boyunca morluk, şişlik ve ağrı görülmesi normaldir. Hasta cinsel fonksiyonlarını tamamen geri kazanır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) penil protezi ameliyatlarının bir kısmını karşılar. Siz de SGK ödeme şartları hakkında bilgi edinmek ve penil protezlerle ilgili ayrıntıları öğrenmek için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1:https://www.androloji.org.tr/androlojiDATA/tadYayinlari/Androlojide-Penil-Protez-Uygulama.pdf

2:https://www.researchgate.net/publication/343306027_Guncel_Penil_Protez_Tipleri

3:https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Erkeklerde Neye Bakar ve Üroloji Doktoru Nedir?
Üroloji Erkeklerde Neye Bakar ve Üroloji Doktoru Nedir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 25 Eylül 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.