Skip to main content

Penil Protez Nasıl Çalışır


Penil Protez Nasıl Çalışır

3 parçalı şişirilebilir penil protez, iki silindir, bir rezervuar ve testis torbasına yerleştirilen bir adet pompadan oluşur. İnce bir kesi ile silindirler corpus cavernosum denilen penisteki iki odacığa yerleştirilir ve ince özel bir kanal vasıtası ile rezervuar denilen sıvı dolu hazneye bağlanır. Rezervuar, alt karın kaslarının altına yerleştirilir ve pompa ile de sisteme bağlanır. Pompa testisler arasında skrotal kese denilen torbaların gevşek derisinin içinde gizlenir ve dışarıdan kesinlikle protezin hiçbir parçası anlaşılmaz.

Protezi şişirmek için pompaya birkaç kere basılır. Bu işlem tam iyileşme sağlanıp yaralar da iyileştiğinde testisler üzerinde herhangi bir baskı veya ağrıya neden olmaz. Pompa, sıvıyı rezervuardan penisteki silindirlere aktarır ve protezi şişirir. Pompanın üzerinde bulunan deflasyon tuşu denilen indirme butonuna basılarak, silindirlerdeki sıvı kendiliğinden tekrar rezervuara geri döndürülür ve penis doğal inmiş haline döner.

Penil Protez Nasıl Çalışır?

Erektil disfonksiyon problemi olanların ve mutluluk çubuğunun hekim tarafından en son ve kalıcı çözüm olarak önerildiği durumlarda kişilerin aklında penil protez nasıl çalışır sorusunun olması gayet doğal bir durumdur. Penil protez tedavisi erektil disfonksiyon mevcut olan bireylerde çeşitli nedenlerle diğer tedavilere yanıt alınamaması veya bu tedavi yöntemlerinin uygulanamaması halinde başvurulan son basamak kalıcı tedavi yöntemidir.

Tek Parçalı Penil Protez Nasıl Çalışır?

Tek parçalı malleable penil protez, kullanım kolaylığı ile öne çıkan oldukça işlevsel mutluluk çubuğu çeşididir. Esnek ve bükülebilir silindirlerden oluşan tek parçalı penil protez nasıl çalışır sorusunun yanıtı bu özelliklerinden anlaşılabileceği gibi bireyin içinde bulunduğu duruma göre protezine pozisyon vermesidir. Tek parçalı penil protezler operasyon sonrasında bireye sürekli bir sertlik hali sağlar. Bu sürekli sertlik hali bazı bireyler için geçmişte can sıkıcı bir durum olarak değerlendirilmiş olsa da günümüzün modern 135 dereceye kadar esneyebilen yeni nesil tek parçalı protezleri, 6 farklı yarıçap çeşidi ile bireyin anatomik özelliklerine en uygun implantın seçimine olanak sağlar. Aynı zamanda bu protez tipinin ameliyatı, içerdiği parça sayısının az olması nedeniyle göreceli olarak daha basit kabul edilir.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protez Nasıl Çalışır?

Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları adından da anlaşılabileceği gibi 3 ayrı kısım ve bu parçaların bağlantısını sağlayan özel bir tüp sisteminden oluşur. Testis derisinin içerisinde yer alan pompa, alt karın bölgesindeki anatomik boşluk içerisinde yer alan rezervuar ve penis içerisindeki kavernöz doku yerine yerleştirilen bir çift silindir, üç parçalı şişirilebilir penil protezi oluşturan parçalardır. Peki, üç parçalı şişirilebilir penil protez nasıl çalışır?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireylerde cinsel uyarı sonrasında kasık bölgesindeki kan akışı hızlanır ve penis içerisinde yer alan kavernöz cisim adı verilen bir yapı kan ile dolmaya başlar. Bu süngerimsi yapı kan ile dolduğu takdirde penisin sertleşmesini ve büyümesini sağlar. Bu doğal fizyolojik mekanizmaya oldukça benzer şekilde çalışan üç parçalı şişirilebilir penil protezlerde testis derisi içerisinde yer alan aktifleştirici pompanın sıkılması ile ereksiyon süreci başlatılır. Karın boşluğuna yerleştirilen rezervuardaki sıvı buradan penis içerisindeki silindirlere doğru hareket eder. Silindirlerin sıvı ile dolması sonucunda penisin büyümesi ve sertleşmesi sağlanmış olur. Üç parçalı şişirilebilir penil protezi olan bireyler diledikleri zaman testisteki pompada bulunan indirme tuşunu kullanarak cihazın tekrar deaktif duruma gelmesini ve penisinin gevşek bir hal almasını sağlayabilirler.

Üç parçalı şişirilebilir penil protez operasyonları içerdikleri parça sayısının çokluğu nedeniyle diğer implant tiplerinden daha karmaşık olsa da bu protezler çalışma mantığının doğal ereksiyon sürecine en benzer olduğu penil implant olması ile bir adım öne çıkar. Geliştirilen son teknoloji pompa ve parçalar sayesinde tek parçalı protezlerde olduğu gibi şişirilebilir protezlerin kullanımı da günümüzde oldukça kolay bir hale gelmiştir. Aynı zamanda mutluluk çubuğu tedavisinin cinsel birliktelik sırasında alınan haz veya orgazm yeteneği üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı da unutulmamalıdır.

Erektil disfonksiyon, özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde tespit edilen bir durumdur. Bu durumun meydana gelme sıklığında artış oluşması halinde tedavi gereksinimi söz konusu olabilir. Başta ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli tedavi yöntemlerine yanıt alınamayan olgularda ise kalıcı çözüm kapsamında penil protez (mutluluk çubuğu) tedavisine başvurulabilir. Mutluluk çubuğu tedavisi kimlere uygulanır, penil protez nasıl çalışır, operasyon sonrası dönem nasıldır gibi sorularınızın yanıtları için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Penis protezi nasıl çalışır ve mutluluk çubuğu nedir sorusunun cevabını tıklayarak veya aşağıda yer alan videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler GDPR ve HIPAA kanunları gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Referanslar (*)

1- https://dx.doi.org/10.1177%2F1756287209359174
2- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
3- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
4- https://www.rigicon.com/homepage/
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction


Tüm Mutluluk Çubukları
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş ve Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş ve Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Penil Protez)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Penil Protez)
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu

Bir Bakışta Mutluluk Çubukları

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu İndirme ve Kaldırma
Mutluluk Çubuğu İndirme ve Kaldırma

Penil Protezler Diğer Başlıklar


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.