Skip to main content

Mutluluk Çubuğu 2024 Rehberi: En Güncel Bilgilerle Hakkında Her Şey

Erkeklerde görülen erektil disfonksiyon hastalığının tedavisinde önerilen mutluluk çubuğu en etkin tedavi yöntemlerinden biridir. Üretildiği ilk zamandan bu yana populer olan bu tedavi, diğer tedavi türleriyle karşılaştırıldığında kullanıcılara hem doğal bir penis sertliği sunabilir hem de yan etkisi ve dezavantajı yok denilebilecek kadar azdır. Bu açıdan memnuniyet oranı yüksek ve sıklıkla tercih edilen bir tedavi seçeneğidir. Diğer yandan mutluluk çubuğu farklı modelleriyle ve kullanım kolaylığına bağlı olarak kullanıcıya çeşitli imkanlar sunar.

Mutluluk Çubuğu Nedir?

Erektil disfonksiyon, erkeklerde sıklıkla görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu hastalığın tedavi edilmesinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları gibi tedavi çeşitlerinden yanıt alınamadığı durumlarda mutluluk çubuğu önerilebilir. İlk olarak 1973 yılında ortaya çıkan mutluluk çubuğu zamanla gelişerek 2024 yılında sertleşme probleminde en etkili tedavi olarak yerini almıştır.

Mutluluk Çubuğu ve Penil Protez Tedavisi

Halk arasında yaygın olarak mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezler cinsel işlev bozukluğu olan sertleşme sorunu yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Sertleşme sorunu genellikle ileri yaştaki erkeklerde görülür fakat penil protez tedavisi ileri evredeki diyabet hastalarına, üreme organlarında doğuştan veya sonradan olan herhangi bir fonksiyon bozukluğu durumunda, peniste sinir veya damarlarda hasar oluşması halinde de sıklıkla önerilen bir seçenektir. Ayrıca sertleşme probleminde ilk adım tedavi olan tedavilerin başarılı olmadığı kişilere de penil protez tedavisi önerilir1.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri – Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu

Mutluluk çubuğunun çalışma mekanizmasına göre üç çeşidi vardır. Bunlardan ilki tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğunun bu çeşidinde penise yerleştirilen bükülebilir çubuk penisin sürekli sert yapıda olmasını sağlar. Cinsel ilişki sırasında ilişkiye hazır olan bu modelin kullanımı diğer modellere göre kolaydır. Cinsel ilişki sonrasında bükülebilir özelliği sayesinde günlük hayatta kıyafetler arasına gizlenebilir. Bu modelde tek bir mekanizma olduğundan el koordinasyonu düşük hastaların kullanımına uygundur. Ayrıca çok mekanizmalı modellere göre sıkıntı yaşama riski daha azdır.

Bahsi geçen diğer iki model şişirilebilme özelliğine sahip sistemler içerir. İlki iki parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu olarak bilinir. Penise yerleştirilen şişirilebilir çubuk ve testis içerisindeki pompa bu modelin parçalarını oluşturur. Diğer model ise üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğudur. Üç parçalı modelde iki parçalıdaki sisteme ek olarak karın içi sıvı depolayan rezervuar vardır. Bu iki model de temelde aynı sistemle çalışır. Cinsel ilişki için ereksiyon gerekli olduğunda pompa yardımıyla penisteki çubuğun şişirilmesi sağlanır. Üç parçalıda penisteki çubuk sıvı ile dolar. Böylece doğala yakın bir penis sertliği sağlanır. Cinsel ilişki sonrasında ise tekrar pompa yardımıyla indirilerek penis normal konumuna getirilir. Bu model birkaç mekanizmaya sahip olduğu için tek parçalı modele göre arıza riski daha fazladır.

Penil Protez Tedavisinin Avantajları ve Dezavantajları

Penil protez tedavisi hakkında sıklıkla merak edilen konulardan birisi bu tedavinin avantaj ve dezavantajlarıdır. Penil protezin sıklıkla tercih edilmesinin en temel sebebi ise avantajlarıdır. Bu açıdan diğer tedavilere göre dezavantajlarının az olması, doğala yakın bir penis sertliği sunması ve sertleşme problemine kalıcı çözüm olması en temel avantajlar olarak sıralanabilir. Penil protez tedavisinin dezavantajları ise diğer tedavilere göre daha azdır. Cerrahi bir operasyon ile uygulama yapıldığı için olası bir enfeksiyon riski vardır. Ancak bu komplikasyon antibiyotik tedavisi ile genellikle bu risk kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Bir diğer dezavantajı ise mekanizmalı modellerde aksaklıklar olabilir. Bunlar da genellikle aksaklık yaşayan parçanın değiştirilmesi ile giderilebilir.

Operasyon ve İyileşme Süreci

Penil  protez tedavisi cerrahi bir operasyon ile uygulama yapılır. Uygulama öncesinde alanında uzman üroloji doktoru kişinin ameliyat için uygunluğu noktasında çeşitli tahlil ve tetkikler ister. Bunların sonucunda bir problem yoksa kişi ameliyata alınabilir. Genellikle 1-2 saat kadar süren ameliyat sonrasında kişiler herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda aynı gün veya ertesi gün taburcu edilirler. Olası bir enfeksiyon durumu görülürse düzenli antibiyotik tedavisi önerilebilir. Hasta taburcu edildikten sonra düzenli kontrol süreci başlar. Ameliyat sonrası birkaç hafta ağrı, şişlik durumu normaldir. Ortalama 4-6 hafta sonrasında iyileşme tamamlandıysa doktor onayı ile cinsel ilişkiye girilebilir.

2024 Yılında Mutluluk Çubuğu ve Penil Protez Tedavilerindeki Yenilikler

Penil protezlerde ilk üretildiği zamandan bu yana bazı teknolojik gelişmeler ve yenilikler gözlemlenmiştir. 2024 yılında mutluluk çubuğu ve penil protez tedavisinde çeşitli yenilikler sunulmaktadır. Cerrahi operasyonlarda kullanılan robotik cerrahi gibi yeni dönem teknik gelişmeler vardır. Bunlar hastaların daha hızlı iyileşmesine ve operasyon sonrası komplikasyon riskinin azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca operasyonda kullanılan yenilikçi kaplama malzemeleri ve enfeksiyona karşı geliştirilen çeşitli stratejiler ile bu komplikasyonun azaltılması hedeflenmiştir.

Penil protezlerde kullanılan yapısal malzemelerde ve tasarımlarda da yeni dönem gelişmeler kaydedilmiştir. Daha uzun ömürlü ve dayanıklı mekanizmalar, doğal hissettiren malzemelerin kullanımı hasta memnuniyetinin artırılmasını amaçlayan yenilikler arasındadır. Ayrıca son dönem teknolojilerinden olan uzaktan kontrol sistemi penil protezler için de uygulanabilir bir sistem olarak yeni bir model olarak sunulmaktadır. Ayrıca bazı penil protez modellerinde hidrolik veya pnömatik sistemlerin kullanılması, hastaların cinsel işlevlerini daha iyi kontrol etmelerini sağlayabilir. Yeni dönemde geliştirilen bu sistemler, doğal bir cinsel deneyim sunma amacını taşır. Diğer yandan gelişen teknoloji ile hem erektil disfonksiyon hem de üriner inkontinans gibi sorunları tedavi eden çift fonksiyonlu penil protezlerin kullanımı söz konusu olabilir.

Tüm bu teknolojik ve yenilikçi gelişmeler, sertleşme problemi yaşayan hastalara penil protez tedavisinin dezavantajlarının minimuma indirilerek daha uzun ömürlü ve doğala yakın bir penis sertliği imkanı sunmayı amaçlar. 2024 yılı itibariyle en son teknolojik gelişmeler ile mutluluk çubuğu tedavileri kişilere en etkin tedaviyi sunar.

Sıkça Sorulan Sorular

Mutluluk Çubuğu ve Penil Protez Tedavisi Maliyetleri

Mutluluk çubuğu tedavisinin maliyeti merak edilen sorular arasındadır. Bu tedavi maliyetinin büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK’nın tedavi kapsamı dahilindedir.

Mutluluk Çubuğu Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam

Mutluluk çubuğu operasyonundan sonra kişi iyileşmesi tamamlandıktan sonra normal cinsel yaşamına kısa sürede dönebilir. Mutluluk çubuğu kullananların yorumuna göre diğer tedavilerle karşılaştırıldığında penil protezlerin cinsel ilişkide memnuniyet oranı yüksektir. Penil protez, sertleşme problemi yaşayan kişilere doğala yakın bir penis sertliği sağlaması açısından önem taşır. Bu yüzden penil protez tedavisi sıklıkla tercih edilenler arasında ilk sıradadır.

Mutluluk Çubuğu ve Penil Protez Tedavisi ile Yaşam Kalitesini Artırmak

Sertleşme problemi erkeklerde görülen bir hastalık olmasına rağmen hem bu sorunu yaşayan erkeklerin hem de cinsel partnerlerin cinsel yaşamlarını, fiziksel ve mental sağlıklarını ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyen bir problemdir. Bu problemin kalıcı olarak çözümlenmesi yalnızca cinsel yaşam için değil bütüncül sağlığın iyileştirilmesinde büyük önem taşır. Bu açıdan mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez tedavileri bu aşamada kalıcı çözüm ve doğala yakın bir sertlik sunmasıyla kurtarıcıdır denilebilir. Tüm bu etkileri değerlendirildiğinde penil protez tedavisi, genel sağlığın iyileştirilmesine destek vererek yaşam kalitesinin arttırılmasını sağlayabilir.

Mutluluk çubuğu ve penil protez tedavisi ile SGK’ın ödeme şartları hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. “

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://web.archive.org/web/20160710115859/

2 http://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction/P2

3 https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2016.01.017

4 https://doi.org/10.1016/j.ucl.2011.02.007


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu 2024 Rehberi: En Güncel Bilgilerle Hakkında Her Şey
Mutluluk Çubuğu 2024 Rehberi: En Güncel Bilgilerle Hakkında Her Şey
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 22 Kasım 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.