Skip to main content

Sertleşmiyor Ne Yapmalıyım: Penil Protez ve Diğer Çözümler

Toplumda sıklıkla görülen erektil disfonksiyon yaşayan kişilerce sertleşmiyor ne yapmalıyım sorusunun cevabı merak edilenler arasındadır. Erektil disfonksiyon penisin cinsel ilişki için gerekli olan sertliğin sağlıklı şekilde olmaması olarak tanımlanabilir. Bu durum yalnızca cinsel yaşamı etkilemekle kalmaz aynı zamanda genel sağlığı da hem fizyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkiler. Erektil disfonksiyonun iyileştirilmesinde çeşitli tedavi yöntemleri olduğu gibi son dönem modern tedavilerinden olan penil protezler bu soruna kalıcı bir çözüm sunar.

Sertleşme Sorununun Tanımı ve Sık Karşılaşılan Nedenler

Erektil disfonksiyon halk arasında bilinen ismiyle iktidarsızlık penisin cinsel ilişki öncesinde sertleşmemesi veya cinsel ilişki öncesinde sertleşen penisin ilişki sırasında sertliğini sürdürememesi olarak tanımlanabilir. Bu durumdaki bir kişinin sertleşme problemine dair tanı alabilmesi için ortalama altı ay ve uzun sürede bu durumu yaşıyor olmalıdır. Sertleşme sorununun sık karşılaşılan nedenleri genel olarak fizyolojik bozukluklar, çeşitli hastalıklar, hormonal problemler, bazı ilaçların yan etkileri, stres, depresyon, sigara, alkol, ilerleyen yaş olarak sıralanabilir1.

Sertleşme Sorununun Psikolojik ve Fizyolojik Etkenleri

Sertleşme probleminin etkenleri psikolojik ve fizyolojik olarak iki ayrı başlıkta incelenebilir:

Stres, Kaygı ve Depresyonun Rolü

Cinsel yaşamın sağlıklı döngüsünün devam edebilmesi için çiftlerin her ikisinin de psikolojik açıdan iyilik halinde olmaları önemli bir faktördür. Çünkü genellikle günlük hayatta artan aşırı stres, kaygı, depresyon gibi durumlar cinsel isteksizliğe, sertleşme problemine sebep olabilir. Bu durumlara cinsel performans kaygısı, özgüven eksikliği, utanma gibi durumlar eklendiğinde cinsel yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi zorlaşabilir. Böyle durumlarda yalnızca bunu yaşayan taraf değil cinsel partnerlerin her ikisi de olumsuz etkilenir. Aksayan cinsellik ilerleyen evrede genel sağlığın sürdürülmesini de zorlaştırabilir.

Hormonal Denge ve Diğer Fizyolojik Faktörler

Cinsel, vücuttaki pek çok sistem gibi kendi döngüsünde seyreden fizyolojik bir durumdur. Dolayısı ile fizyolojide oluşan herhangi bir aksaklık doğrudan veya dolaylı yoldan cinsel yaşamı da olumsuz etkileyebilir. Genellikle hastalıklar bu nedenlerin başında gelir. Sertleşme genellikle kan akışı ve damarlanma sistemine dahil olduğu için dolaşım sisteminde yaşanan herhangi bir hastalık sertleşme problemine sebep olabilir. yüksek tansiyon, kanda artan kolesterol, bazı periferik kalp ve damar hastalıkları penisin sağlıklı sertleşmesini engelleyebilir. Diğer yandan insülin hormonunun normale oranla daha aktif olduğu diyabet hastalığı ya da tiroid hastalıkları da hormonal olarak tüm vücudu etkilediğinden dolayı sertleşme problemine sebep olabilir. Bunların yanında obezite, MS(multiple skleroz), parkinson gibi metabolik hastalıklar da bu problemin sebeplerinden birisi olarak sayılabilir. Ayrıca fizyolojik olarak ilerleyen yaşta da sağlıklı sertleşme olasılığı genellikle azalır.

Bu fizyolojik ve psikolojik sebeplere ek olarak yüksek tansiyon ilaçları, antidepresan gibi bazı ilaçların yan etkileri ile sigara, alkol, madde bağımlılığı da sertleşme sorunu oluşturan diğer sebepler olarak sıralanabilir.

Sertleşme Sorunu için Konservatif Tedavi Yöntemleri

Sertleşme sorununun çözümünde konservatif çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Erektil disfonksiyon tanısı alan kişilere alanında uzman doktorların ilk aşamada ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazlarını tercih ederler. Bunlara ek penil protez tedavisi de olmakla beraber cerrahi bir işlem olduğundan dolayı genellikle bu tedavilerin cevap vermediği durumda önerilir.

Bu tedavi yöntemlerinden ilki ilaç tedavisidir. Sildenafil, vardenafil, tadalafil, avanafil etken maddesine sahip ilaçlar sertleşme probleminde alanında uzman doktor tarafından önerilir. Bu ilaçların bazı durumlarda kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve şiddetli baş ağrısı, ateş basması, terleme, görmede bazı aksaklıklar, yüzde kızarıklıklar gibi yan etkileri olabilir. Yan etki gösterdiği durumda ilaç tedavisine ara verilerek penil enjeksiyon uygulamasına geçilebilir. Penil enjeksiyon işleminde ilişki öncesinde penise enjeksiyon işlemi yapılır ve penise kan akışı sağlanır. Bu şekilde gerek duyulan sertlik sağlanmış olur. Buna ek olarak düşük seviyedeki şok dalgası ile peniste aksaklığa sebep olan doku ve damarların iyileşmesinin teşvik edilmesi adına ESWt terapisi uygulanabilir. ESWT terapisi şok dalga tedavisi olarak da bilinir. Bir diğer konservatif tedavi yöntemi olarak vakum cihazları önerilebilir. Penise vakumlama yapılarak kanlanması sağlanır. Bu şekilde sertleşme problemi kısa vadede çözümlenmiş olur. Ancak kalıcı bir çözüm isteyen kişiler genellikle penil protez uygulamasını tercih ederler. Genellikle yan etkisi olmayan bu tedavi sertleşme problemine kalıcı çözüm sunmakla birlikte memnuniyet oranı yüksek bir yöntemdir.

Penil Protez Nedir ve Kimlere Uygundur?

Penil protez, cerrahi bir işlemle cinsel organlara yerleştirilen ve penisin sağlıklı sertleşmesini destekleyen bir mekanizmadır. Çeşitli sebeplerle sertleşme problemi yaşayan ve diğer tedavi yöntemlerinin başarılı olmadığı kişiler genellikle penil protez tedavisini tercih ederler.

Penil protezlerin mekanizma ve kullanım şekline göre tercih edilebilen farklı modelleri vardır. Tek parçalı (malleable) halk arasında bilinen adıyla da mutluluk çubuğu penis protezi bunlardan ilkidir. Penise yerleştirilen bir adet parçadan oluşan bu model genellikle ileri yaşta ve el koordinasyonu çok aktif olmayan kişilere önerilen bir modeldir. Penise yerleştirilen çubuk penisin devamlı sert kalmasını sağlar. Kıvrılabilir özellikte olan bu çubuk günlük hayatta kıvrılarak kıyafetler ile gizlenebilir. İkinci penis protezi çeşidi ise iki parçalı olarak bilinen modeldir. Bu modelde penise yerleştirilen şişirilebilen bir çubuk ve testislere yerleştirilen pompa vardır. Üç parçalıda ise çubuk ve pompaya ek olarak karın içi sıvı rezervuarı vardır. Son iki modelin çalışma mekanizması birbirine benzerdir. Pompa yardımıyla penisteki çubuğa iki parçalıda hava; üç parçalıda sıvı iletilir ve penis sertleşmiş olur. Cinsel ilişki sonrasında ise geri indirilerek normale geri döner.

Alanında uzman doktor kişinin el koordinasyonu ve kullanım durumuna göre kişiye en uygun penis protezi modelini belirleyerek uygulama yapar.

Penil Protez Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları

Penil protezlerin avantajları ve dezavantajları bu problemi yaşayan kişilerce merak edilen başlıklar arasındadır. Avantajları olarak sıralanabilecek temelde iki madde vardır. Bunlardan ilki penil protezler sertleşme problemine kalıcı bir çözüm sunar. Yani uygulama yapıldığında ömür boyu bir kullanım sunar. Bir diğer avantajı ise sertleşme sorunun çözümünde doğala yakın bir penis sertliği sağlar.

Penil protez uygulamasının dezavantajı ise yok denecek kadar azdır. Cerrahi bir işlemle uygulama yapıldığı için her operasyonda olduğu gibi penil protez operasyonunda da enfeksiyon riski olabilir. Genellikle antibiyotik tedavisi ile bu problem çözümlenebilir. Diğer yandan komplex mekanizmalı penis protezlerinde bazı durumlarda mekanizmalarda aksaklıklar yaşanabilir. Bu aksaklıklar düzeltildiğinde aynı şekilde normal cinsel yaşama devam edilebilir.

Penil protez tedavisi avantaj ve dezavantajları değerlendirerek profesyonel bir sağlık kuruluşunda alanında uzman bir doktor ile sürdürülmelidir.

Sertleşme Sorunu ile Başa Çıkma ve Profesyonel Yardım

Sertleşme problemi kişilerin cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu durum geçici bazı sebeplerden kaynaklanabilir ancak uzun vadede sürekli devam ettiğinde sağlığın fiziksel ve mental kötü etkilenmesine sebep olabilir. Bu yüzden bu problemin çiftlerin sağlıkları için en kısa sürede çözümlenmesi gerekir. Bu sorun toplumda genellikle utanılarak tedavisi geciktirilen bir durumdur. Ancak sertleşme sorunu ile başa çıkmada profesyonel bir yardım çok önemli bir adımdır. Sertleşme sorunu yaşayan kişiler, sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne giderek alanında uzman bir doktora başvurmalı ve vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlamalıdır.

Penil protez tedavisi maliyetlerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. “Referanslar

1 https://web.archive.org/web/20200919163454/

2 https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/common-causes-erectile-dysfunction

3 https://doi.org/10.3389/fendo.2023.1148834

4 https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2018.06.003


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmiyor Ne Yapmalıyım: Penil Protez ve Diğer Çözümler
Sertleşmiyor Ne Yapmalıyım: Penil Protez ve Diğer Çözümler
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 30 Eylül 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.