Skip to main content

İktidarsızlık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

En çok merak edilenlerden birisi olan iktidarsızlık cinsel ilişkiye giren bir erkeğin ilişki sırasında ereksiyon oluşturamadığı, ereksiyonu devam ettiremediği veya tutarlı bi şekilde boşalamadığı durumlardır. Halk arasında sertleşme sorunu tıp dilinde ise erektil disfonksiyon olarak da bilinir. Bu durum çoğu erkeğin başına en az bir kez gelmiş olabilir ve bunda bir sorun yoktur. Ancak sürekli olarak yaşandığı durumla bir iktidarsızlık problemi olduğundan bahsedilebilir. İktidarsızlık devam ettikçe bu durum kişinin cinsel hayatını kötü etkileyebilir ve özgüveninde de olumsuz etkilere neden olarak yeni bir stres kaynağı haline gelebilir. Sertleşmek normal şartlarda bile zorken bu durum kişide sertleşmediği için stres olma ve stres olduğu için sertleşmeme döngüsünün oluşmasına neden olabilir.

Özellikle yaş ile birlikte arttığı bilinen sertleşme sorunun altında yatan bir sağlık problemi veya kalp rahatsızlığı bulunabilir. İktidarsızlık durumunun düzeltilebilmesi için öncelikle neden kaynaklandığı bulunmalı ve nedene yönelik bir tedavi uygulanması gerekebilir. Bu nedenle iktidarsızlık durumu yaşıyorsanız size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bir sağlık kontrolünden geçebilir ve doktorunuzla konuyu detaylı olarak konuşabilir alternatif tedavi seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İktidarsızlık Neden Olur?

Erkeklerde ereksiyon süreci duyusal ve zihinsel uyarılma ile başlar. Sinir sistemi aracılığı ile iletilen mesaj sonucu penis uyarılır ve kaslar gevşeyerek kan akışı olmasına izin verir. Penis içerisindek damarlar dolan kan ile genişler ve ereksiyon meydana gelir. Cinsel uyarılma beyin, hormonlar, duygular, sinir ve kasların da dahil olduğu komplike bir süreçtir. Bunların herhangi birinde meydana gelen bir sorun sonucunda iktidarsızlık görülebilir. Bazı durumlarda bu problem psikolojik olarak da kaynaklanabilir. Örneğin hayatınızda sizi strese sokan bir durum veya mental sağlık sorunlarınız varsa iktidarsızlık oluşabilir veya mevcut olan duurm daha kötüleşebilir.1

İktidarsızlık Nedenleri

Genellikle iktidarsızlık nedenleri arasında şunlardan bahsedilebilir

 • Kalp hastalığı
 • Kan damarlarında tıkanma meydana gelmesi olarak bilinen ateroskleroz
 • Yüksek kolesterol seviyelerine sahip olmak
 • Diyabet
 • Obezite
 • Kan basıncı, insülin ve kolesterol seviyelerinde meydana gelen yükselme ile seyreden metabolik sendrom
 • Parkinson hastalığı
 • Multipl skleroz, alzheimer, epilepsi gibi nörolojik hastalıklar
 • Aşırı miktarda tütün ürünü ve alkol kullanımı
 • Prostat kanseri
 • Penis içerisinde doku gelişimi olarak bilinen peyronie hastalığı
 • Düşük testosteron seviyelerine sahip olmak
 • Bazı ilaç grupları
 • Pelvik bölgeyi veya omuriliği etkileyen bir ameliyat geçirmiş olmak

İktidarsızlık Belirtileri

Erektil disfonksiyonun bazı fark edilebilir belirtileri bulunabilir. Bu belirtiler:

 • Cinsel ilişki sırasında yeterince sert bir ereksiyona sahip olamama
 • Ereksiyonu sürdürmekte sorun yaşama
 • Azalmış cinsel isteğe sahip olma

İktidarsızlık çoğu erkek için özgüven kırıcı bir durum olarak görülebilir ve bu nedenden dolayı tıbbi yardım reddedilebilir. Ara sıra iktidarsızlık yaşamak normal kabul edilebilir ancak bu durum sürekli olarak gözlendiğinde kişinin cinsel hayatını etkileyebilir. Kişiler hangi noktada tıbbi yardıma başvurmaları gerektiğinden emin olamayabilir.

 • Eğer cinsel ilişki sırasında sıklıkla sertleşme problemi yaşıyorsanız
 • Erken veya geç boşalma yaşıyorsanız
 • Ereksiyonla ilgili endişeleriniz varsa
 • Diyabet veya kardiyovasküler hastalıklarına sahipseniz

Sertleşme ile ilgili sorunlarınız için bir üroloğa başvurabilirsiniz.

İktidarsızlığa Yol Açan Etmenler

İktidarsızlığın kaynağını bulabilmek tedavi sürecinin nasıl ileyleyeceğini belirler. İktidarsızlığa yol açan etmenler herkeste farklı olabilir. En yaygın görülen nedenler arasında;

 1. Endokrin Hastalıkları: Endokrin sistem vücutta üretilen hormonlardan sorumlu olan sistmemdir. Diyabet insülin hormonu ile ilişkili bir endokrin hastalıktır. Uzun süre diyabet seyreden kişilerde sinir hasarı, bozulmuş kan akışı gibi komplikasyonlar görülebilir
 2. Nörolojik Bozukluklar: Beyin ve sinir hücrelerinde meydana gelen bozukluklar beynin üreme sistemi ile iletişim yeteneğini etkiler. Bu durum sonucunda iktidarsızlık meydana gelir.
 3. İlaç Kullanmak: Bazı ilaçlar kan akışını etkilediği için sertleşme sorununa neden olabilir. Ancak bu durum ilacı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Doktorunuzun verdiği ilacı doktorunuza danışmadan bırakmanız sağlığınız açısından bazı riskler içerebilir.
 4. Kardiyovasküler Hastalıklar: Penise yeterli kan akışı sağlanamadığında ereksiyon elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle direkt olarak kanı pompalayan organ olan kalp ile ilgili sorunlar veya kanın taşınması görevini üstlenen damarlar ile ilgili meydana gelen herhangi bir sağlık sorunu direkt olarak iktidarsızlığa yol açabilir.
 5. Yaşam Tarzı ve Duygusal Bozukluklar: Ereksiyonun oluşması duygularla ilişki olduğu için herhangi olumsuz bir duygu durum hali ereksiyon oluşumunu etkiler. Üzüntü, anksiyete, kayıp, depresyon ve depresyona bağlı yorgunluk iktidarsızlık ile ilişkilendirilebilir. Uyuşturucu ve alkol kullanımı da ereksiyon elde edememe veya sürdürememe sorununa neden olabilir.

Bunların dışında spesifik olarak uzun mesafeli bisiklet sürücülerinde geçici ereksiyon sorunları görülebilir. Kalça ve cinsel organlara sürekli ve uzun süreli olarak bir baskı uygulanmasından kaynaklanır.

İktidarsızlık İle Başa Çıkmak İçin Alınabilecek Yöntemler

İktidarsızlığa iyi gelebilecek bazı seçenekler şunlardır:

 • Fazla kilolu kişilerde kilo vermek
 • Tütün ürünleri, uyuşturucu ve alkol kullanımını bırakmak
 • Sağlıklı bir diyeti benimsemek
 • Aktif olmak, günlük egzersiz yapmak
 • Kendinize zaman ayırarak kaygı ve stresi azaltmaya çalışmak
 • Haftada 3 saatten fazla bisiklet sürüyorsanız bisiklete bir süre ara vermek

İktidarsızlık Nasıl Teşhis Edilir

İktidarsızlık kolay anlaşılabilir semptomlar içerse de teşhis bir doktor tarafından konulur. Bunun için bir üroloğa başvurmanız gerekir. Ürolog sizi muayene ederken ilk olarak şikayetinizi dinlerken  bir yandan tansiyonunuzu ölçebilir, yaşam tarzınız ve tıbbi geçmişinizi sorgulayabilir. Herhangi fiziksel bir sorun olmadığından emin olmak için cinsel organınızı inceleyebilir ve prostat muayenesi yapabilir. Bunların dışında bazı testler yaptırmanız gerekebilir.

İktidarsızlık Tedavi Seçenekleri

Erektil disfonksiyon için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Doktorunuz bir medikal tedavi uygulamaya karar verdiğinde büyük ihtimalle ilk seçeneği ila. tedavisi olacaktır. Bu tedavide penisinize kan akışını artıran ilaçlar reçete edilir. Daha sonra olarak ESWT olarak bilinen bir şok tedavisi uygulanabilir. Bu tedavide penisi uyarmak ve kan akışını hızlandırmak hedeflenir. Yanıt alamadığı durumlarda vakum cihazları tercih edilebilir. Bu tedavide vakum cihazları veya penis daraltma halkaları kullanılarak kan penise çekilir ve ereksiyon oluşturulur. Cihaz güvenilirdir ancak rahatsızlık vermesi dezavantajları arasında bulunur. Bir diğer tedavi seçeneği ise kalıcı tedavi olarak da bilinen mutluluk çubuğudur.

Sertleşme Sorunu Tedavisi İçin Mutluluk Çubuğu

Mutluluk çubuğu erektil disfonksiyon yaşayan kişiler için ereksiyon olmalarını sağlayan cerrahi bir işlemdir. Penil protez yani mutluluk çubuğu protezlerinin şişirilebilir ve şişirilemez olmak üzere 2 türü bulunur. Bu yöntemde testis ve penise uygulanan cerrahi işlem ile istediğiniz zaman ereksiyon olabilirsiniz. Şişirilemez penis implantında ise yarı sert çubuklar kullanılır. Ereksiyon olmak istediğinizde penisi vücuttan uzağa doğru normal hayatınıza devam ederken ise vücudunuza doğru bükebilirsiniz. Bu yöntemlerin dışında her iki ucunda yay bulunan yarı sert bir penis protezi ile de erektil disfonksiyon sorunu çözülebilir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Mutluluk çubuğu ameliyatına karar vermeden önce süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Penil protez ameliyatı öncesinde size genel anestezi veya sadece vücudun belirli bir bölgesini etkileyen spinal anestezi uygulanır. Ameliyata geçildiğinde ise ilk olarak idrarınızın toplanması için mesanenize bir tüp yerleştirilir. Daha sonra bir kesi yardımıyla peniste ereksiyon durumunda kan ile dolan bölgeyi bulur. Buraya size uygun boyutta olan silindirler yerleştirildikten sonra iki parçalı cihaz tercih edildiyse testisin içerisine bir pompa ve valf iç parçalı tercih edildiyse rezervuar yerleştirerek işlemi tamamlar. Bu işlem kişiye ve cerraha göre değişiklik gösterebilir ve ortalama 1 saat kadar sürebilir.

Ameliyat bittikten sonra 1 ile 2 ay kadar sürebilen iyileşme süreci başlar. Ameliyattan sonraki ilk 2-3 gün boyunca bölgedeki ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar uygulanır. Bu süreçte enfeksiyon riskine karşılık doktorunuz antibiyotiğe başlamanızı isteyebilir. Doktorunuz veya sağlık ekibi size cihazı nasıl kullanacağınızı anlatır. Genellikle ameliyat tarihinden 3 ile 6 hafta kadar sonra kişi eski yaşantısına ve cinsel hayatına tamamen dönebilir.

İktidarsızlık probleminde en çok memnun kalınan tedavi yöntemi olan mutluluk çubuğu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de bu işlemin maliyetidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödeme şartlarını ve mutluluk çubuğu tedavisi için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için bizimle Bilgi İletişim Formu vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://www.nhs.uk/conditions/erection-problems-erectile-dysfunction/

https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/common-causes-impotence#fa-qs

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri
İktidarsızlık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Mart 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.