Skip to main content

Erektil Disfonksiyon Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir

Cinsel ilişkide istenilen sertleşmeye ulaşamayan veya sertliği sürdüremeyen kişilerde oluşan erektil disfonksiyon nedir birçok kişiyi ilgilendiren bir sorudur. Cinsel yaşamı olumsuz etkilediği gibi yaşam kalitesinde de ciddi derecede düşüşe yol açan erektil disfonksiyon, sadece sorunu yaşayan erkekleri değil, partnerlerini de etkiler. Toplum içinde yaygın görülen erektil disfonksiyon, özellikle ileri yaşlarda daha sık görülür. Sertleşme sorunları ile kendini gösteren bu durum, bir hastalık ya da bozukluk olmayıp çeşitli sağlık problemlerinin sonucu ortaya çıkabilen bir belirtidir. Genellikle halk arasında yaygın görülen diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara bağlı olarak sertleşme sorunları görülebilir. Bunların dışında sık kullanılan bazı tansiyon düşürücü ilaçlar ile antidepresanlar da erektil disfonksiyona yol açabilir. Erektil disfonksiyon tanısı, üroloji hekimleri tarafından konulur. Tanıda yardımcı olması için doppler ultrasonografi olarak adlandırılan görüntüleme tekniğinden faydalanılabilir. Ultrason ile penis içindeki damarlarda bulunan kan akımı kontrol edilir. Erektil disfonksiyon tanısı konulan kişilerde tedavide sertleştirici hap veya enjeksiyonlar, vakum etkili sertleştirici cihazlar veya mutluluk çubuğu kullanılır.1

Erektil Disfonksiyon Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunlar, birçok psikolojik etkiye neden olabilir. Endişe, stres ve ilişki problemleri gibi psikolojik etkenler, erkeklerde sertleşme sorunlarına yol açar. Sertleşme sorunu yaşayan birçok erkek ürologlara başvurarak “erektil disfonksiyon nedir ve nasıl tedavi edilir” gibi sorular sormuştur. Cinsel ilişki öncesi cinsel uyaran olmasına rağmen yeterli sertliğin olmaması ya da oluşan sertliğin yeterince uzun olmaması, erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Erektil disfonksiyonda kullanılan tedavi seçenekleri, konu üzerinde araştırmacıların ve klinisyenlerin yaptığı çalışmalar sonucunda Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde açıklanmıştır. Bu rehberde sertleşme sorunlarında ilk basamak tedavi olarak peniste sertleşme oluşturan Tadalafil, Sildenafil ve Avanafil gibi etken maddeleri içeren haplar veya penis içine yapılan enjeksiyonlar önerilmiştir. Bu tedavilerin yetersiz kalması durumunda ise penise kan akımını negatif basınç ile artıran vakum cihazları kullanılır. Herhangi bir ameliyat gerektirmeyen bu tedavi yöntemleri, birçok kişide başarılı olsa da her zaman yeterli olmaz. Ayrıca bazı hastalıklarda kullanımı sakıncalı olduğu için birçok kişi tedavide kalıcı çözüm sunan penil protez tedavisini tercih eder.

Erektil Disfonksiyon için Mutluluk Çubuğu Nedir ve Kullanılan Protez Çeşitleri Nelerdir?

Sertleşme sorunlarında diğer yöntemler sadece geçici çözüm sunduğu için kalıcı çözüm sunan protez tedavisi sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Protezler erektil disfonksiyon nedir bilmeyen kişilerin bile kolaylıkla kullanabilecekleri tıbbi cihazlardır. Penis içindeki boşluklara ameliyat ile implante edilen bu cihazların en sık kullanılan çeşitleri, tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı olan protezler, elle pratik bir şekilde dikleştirilen ve sertleşme oluşturan gövdeye sahiptir. Üç parçalı protezlerde ise sertleşmenin oluşması için testise yerleştirilen pompanın birkaç defa sıkıştırılarak aktive edilmesi yeterlidir. Şişirilebilir özellikte olan bu penis protezi içinde bulunan özel silindir sistemi, tıpkı kan damarlarının çalışmasına benzer bir şekilde etki gösterir ve kullanan bireylerde doğal görünen bir sertleşme oluşmasını sağlar. İki protez çeşidinde de bulunabilen hidrofilik kaplama ise protez ameliyatlarında en sık görülen komplikasyonlardan (ameliyat sonrası istenmeyen durumlar) biri olan enfeksiyonun önlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyon gelişmesi durumunda protez yüzeyine antibiyotiklerin ulaşmasını sağlayan geçirgen özelliği sayesinde tedaviye de katkıda bulunur.

Protez tedavisinde masrafların bir kısmı bazı koşulların oluşması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenir. SGK ödeme koşulları ile ilgili bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bunun için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. İktidarsızlık sorunu bulunan ve erektil disfonksiyon nedir öğrenmek isteyen kişiler ise üroloji hekimlerine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erektil Disfonksiyon Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir
Erektil Disfonksiyon Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 2 Aralık 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.