Skip to main content

Kocaeli Üroloji Doktorları: Erektil Disfonksiyon ve Penil Protez Tedavisi

“Kocaeli üroloji doktorları, erektil disfonksiyon sorununa modern çözümler sunar. Penil protez tedavisi ile yaşam kalitenizi artırın.”

Toplumda sıkça görülen ve sertleşme problemi olarak bilinen erektil disfonksiyon tanı ve tedavisinde Kocaeli üroloji doktorları pek çok başarıya imza atmıştır. Kişilerin yalnızca cinsel hayatını değil fiziksel, sosyal ve psikolojik sağlığını da etkileyen bu problemin alanında uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi büyük önem taşır. Penil protez tedavisi son dönemde bu problemin çözümünde kullanılan modern bir tedavi yöntemidir. Diğer tedavilere göre kalıcı çözüm ve memnuniyeti yüksek olmasıyla sıkça tercih edilenler arasındadır.

Kocaeli’de Üroloji ve Erektil Disfonksiyonun Önemi

Erektil disfonksiyon kişilerin yaşamını ve sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdur. Ancak genellikle bu problemi yaşayan kişiler doktora başvurmak istemezler veya bu süreci geciktirirler. Bu açıdan bu sorunu yaşayan kişilerin güvenilir ve alanında uzman bir doktora gitmeleri önemlidir. Üroloji bölümü bu durumun tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Kocaeli üroloji doktorları erektil disfonksiyon yaşayan kişilere son teknoloji tanı ve tedavi hizmeti sunmaktadır. Bu alandaki son dönem modern tanı ve tedavi yöntemleri ile Kocaeli’de erektil disfonksiyon yaşayan hastalar alanında uzman üroloji doktorlarına güvenle başvurabilirler1.

Erektil Disfonksiyonun Tanımı ve Genel Bilgilendirme

Erektil disfonksiyon, erkek üreme sisteminde penisin sertleşmesinde aksaklık olarak tanımlanabilir. Bu problem cinsel ilişkinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine engel olan bir durumdur. Sertleşme problemi kişilerde özgüven eksikliği, depresyon gibi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu durum yalnızca problemi yaşayan kişiyi etkilemez, aynı zamanda cinsel ilişki partnerini de olumsuz etkiler. Sağlıkla sürdürülemeyen cinsel yaşam kişilerin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olabilir.

Erektil disfonksiyona sebep olan pek çok madde sıralanabilir. Bunlardan ilki doğuştan veya sonradan oluşan erkek üreme organlarının herhangi birinde meydana gelen hasarlardır. Penise şeklini veren dokuda bozukluklar olarak tanımlanan Peyronie hastalığı gibi bu ürolojik hastalıklardan biridir. Bu probleme sebep olan temel maddelerden bir diğeri kronik hastalıklardır. Vücuttaki tüm damarları etkileyen periferik damar hastalıkları, hipertansiyon, damar sertliği ve çeşitli kalp damar hastalıkları penisin kanlanmasını olumsuz etkileyebilir. Diğer yandan vücudun genel hormon düzenini olumsuz etkileyen diyabet gibi hastalıklar da sertleşme problemine sebep olabilir. Obezite, böbrek rahatsızlıkları, MS (multiple skleroz) gibi metabolik hastalıkların da semptomlarından birisi penisin sağlıklı sertleşmemesidir. Psikolojik olarak da stres, depresyon gibi çeşitli faktörlerin de sertleşmeyi olumsuz etkilendiği durumlar vardır. Ayrıca kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de erektil disfonksiyon sorununa sebep olabilir.

Penisin cinsel ilişki öncesinde gerekli olan sertliğin sağlanamaması ya da sertleşen penisin ilişki sırasında sertliğini devam ettirilememesi erektil disfonksiyonun belirtileri arasında sıralanabilir. Bu problemin altı ay ve daha fazla sürede yaşanması erektil disfonksiyon tanısı için gerekli olan bir bilgidir.

Kocaeli’de Üroloji Doktorlarının Rolü

Erektil disfonksiyon yaşayan kişiler Kocaeli üroloji doktorları ve ekibine başvurduğunda teşhis için doktorlar öncelikle fiziksel muayene yapar. Sonrasında kan ve idrar tahlili, ultrason gibi görüntüleme işlemleri ile ayrıntılı inceleme yapılır. Bunlara ek olarak sperm analizi, biyopsi gibi çeşitli laboratuvar işlemleri de alanında uzman doktor tarafından istenebilir. Tüm tahlil ve tetkikler değerlendirilerek tanı konulabilir. Erektil disfonksiyon teşhisi alan kişiler için uygun tedavi protokolleri belirlenir.

Erektil disfonksiyon tanısı alan kişilere çeşitli tedavi yaklaşımları vardır. Bu tedavi yaklaşımlarından ilki ilaç tedavisidir. Alanında uzman doktorlar sertleşme probleminde sildenafil, tadalafil, vardenafil etken maddesi olan ilaçları önerebilirler. Ancak ilaç tedavisinin başarılı olmadığı durumlar olabilir. Böyle durumlarda bir diğer tedavi seçeneği ise penil enjeksiyon işlemidir. Alanında uzman doktor bu sorunu yaşayan kişiye enjeksiyon uygulama işlemi eğitimi verir. Sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda penise enjeksiyon uygulaması yapılır. Penil enjeksiyon tedavisinden sonra önerilen bir diğer tedavi çeşidi ise ESWT terapisidir. ESWT terapisinde genellikle ağrısız ve acısız olan bu işlem ile penisin damar ve dokusunun şok dalgalarıyla iyileşmesi teşvik edilir. Bu sayede penisin sağlıklı sertleşmesi hedeflenir. Diğer bir basamak tedavi ise vakum cihazlarıdır. Penise uygulanan vakumlama işlemi ile cinsel ilişki öncesinde penis kanlanarak sertleşir. Erektil disfonksiyonun tedavisinde son dönem yenilikçi bir tedavi yöntemi ise penil protezlerdir.

Penil Protez Tedavisi Hakkında Bilgilendirme

Penil protez uygulamalarında üç farklı modelden bahsedilebilir:

  1. İlk model olan tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğunda penise yerleştirilen silindirik bir yapı vardır. Bu çubuk penisin sürekli sert pozisyonda olmasını sağlar. Kıvrılabilir ve bükülebilir özelliği ile günlük hayatta kıyafetlerin içine saklanarak kolaylıkla kullanılabilir. Ek koordinasyonu gerektirmeyen bu model genellikle ileri yaşlarda sertleşme problemi yaşayan kişiler için önerilebilir.
  2. İki parçalı mutluluk çubuğu ise iki adet parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar, şişirilebilir çubuk ve pompadır. Testislere yerleştirilen pompa ile penise yerleştirilen silindirik çubuk şişirilerek penisin sertleşmesi sağlanır.
  3. Üç parçalı mutluluk çubuğunda ise üç adet parça vardır. İlk iki parça ikinci model ile aynıdır. Üçüncü parça ise karın içine yerleştirilen sıvı rezervuarıdır. Bu modelin çalışma mekanizmasında penisteki şişirilebilir çubuğun sıvı ile dolarak sertleşmesi hedeflenir. Bu modelde penis sıvı ile dolmasının yanı sıra hem enine hem de boyuna bir genişleme gösterdiği için doğal bir sertleşme hissi sağlayabilir.

İlk modele göre diğer iki modelin çeşitli mekanizmaları olduğu için kullanım açısından el koordinasyonu gerekir. Tedavi protokolleri alanında uzman doktor ve kişiler için bu özellikler dikkate alınarak belirlenebilir.

Penil protez halk tarafından sıklıkla bilinen adıyla mutluluk çubuğu erektil disfonksiyonun tedavisinde önerilen tedavi yöntemidir. Penil protez tedavisi genellikle bu problemin kalıcı olarak çözümlenmesini sağlayan kişilerce tercih dilebilir. Aynı zamanda kullananların yaptığı yorumlara göre tüm tedavi çeşitleri arasında memnuniyet oranı en yüksek olan tedavi penil protezlerdir. Diğer yandan operasyon ile uygulama yapıldığı için enfeksiyon riski, mekanizmalı modellerde nadir de olsa mekanizmaların aksaması gibi durumlar da penil protezlerin olası riskleri olarak tanımlanabilir.

Kocaeli üroloji doktorları erektil disfonksiyon belirti ve şikayetleri ile başvuran kişiler tanı aldıktan sonra tedavi sürecini başlatırlar. Diğer tedavi basamaklarından sonra penil protez tedavisine karar verilmesi durumunda öncelikle alanında uzman doktor kişiye uygulama, kullanım hakkında bilgi verir. Sonrasında ortalama 1-2 saat süren bir cerrahi işlem ile penis protezi kişinin vücuduna yerleştirilir. Operasyon sonrasında duruma göre aynı gün ya da ertesi gün hasta taburcu edilebilir. Bu aşamadan sonra hastanın kontrollerini düzenli takip etmesi önemlidir. Tam iyileşme olduğunda doktor onayı ile kişi normal cinsel yaşamına dönebilir.

Kocaeli’de Erektil Disfonksiyon ve Penil Protezle Yaşam Kalitesini Artırma

Kocaeli üroloji doktorları, erektil disfonksiyon problemi yaşayan kişilere bu alanda son teknoloji tanı ve tedavi hizmetlerini sunar. Bu problemin tedavi edilmesi kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirdiği gibi  fiziksel, ruhsal ve psikolojik olarak da bir iyileşme sağlayarak kişilerin ve eşlerinin yaşam kalitesini yükseltir.

Mutluluk çubuğu tedavilerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://web.archive.org/web/20200924074226/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/health-problems-erectile-dysfunction
2 https://web.archive.org/web/20160710115859/http://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction/P2
3 https://doi: 10.5798/diclemedj.0921.2016.02.0677


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Kocaeli Üroloji Doktorları: Erektil Disfonksiyon ve Penil Protez Tedavisi
Kocaeli Üroloji Doktorları: Erektil Disfonksiyon ve Penil Protez Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Eylül 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.