Skip to main content

Penis Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Penil Protez Yöntemleri

Penis ağrısı penis tabanını, gövdesini, başını veya sünnet derisini etkileyen rahatsız edici bir semptomdur. Birçok etken hafiften şiddetliye kadar değişiklik gösterebilen penis ağrısına neden olabilir. Bu ağrı istirahat halinde, cinsel ilişki sırasında veya idrar yapma eylemi ile birlikte ortaya çıkabilir. Ağrı penisin farklı yerlerinde keskin, zonklama ve yanma şeklinde gelişebilir. Penis ağrısı zaman zaman hafiflese de altta yatan tıbbi nedenin teşhisinin konulması ve tedavi edilmesi gereklidir.

Penis ağrısının nedenleri, etkili tedavi yöntemleri ve penil protez seçenekleri hakkında detaylı bilgi. Erkek sağlığı konusunda kapsamlı rehberiniz.

Penis Ağrısına Genel Bakış: Nedenler ve Belirtiler

Penis ağrısı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir semptomdur ve ağrının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Rahatsızlık ve huzursuzluk hissine neden olan sancılar, yanma, batma, kaşıntı, tahriş, kızarıklık ve şişlik en sık karşılaşılan belirtiler arasında bulunur. Ayrıca idrara çıkma sırasında ağrı ve yanma, cinsel birliktelik sırasında ağrı şeklinde semptomların görülme ihtimali de söz konusudur.

Bu ağrıya neden olabilecek rahatsızlıkların başında Peyronie hastalığı gelmektedir. Penis kırıkları, mesane taşları, böcek ısırıkları, penis kanseri, geçmeyen ereksiyon (priapizm), enfekte olmuş kıl kökleri, penil protez enfeksiyonu, prostat bezi iltihabı, yaralanma ve cinsel yolla bulaşan birçok hastalık penis ağrısına neden olabilir1.

Penis Ağrısının Sık Görülen Sebepleri

Penis ağrısının potansiyel nedenlerinden en sık karşılaşınları ile ilgili genel bilgiler şu şekilde verilebilir:

 • Peyronie Hastalığı: Penisin üst ve alt tabanlarında plak oluşturan ve yara dokusuna neden olan bir hastalıktır. Yara dokusu otoimmün bir hastalık nedeniyle veya peniste sık tekrarlayan ve ciddi yaralanmalar nedeniyle gelişebilir. Peyronie hastalığının belirtileri sertleşme bozukluğu, ereksiyon sırasında ağrı, cinsel ilişki sırasında görülen penis eğriliği, penisin yan bölgelerinde gelişen yumrular, penisin normalden daha kısa veya daha dar hale gelmesi şeklinde sıralanabilir. Tedavi için medikal yöntemlere başvurulabilir, bu yöntemin yeterli gelmemesi durumunda cerrahi müdahale ve penil protez implantasyonu uygulanabilir. [4]
 • Priapizm: Bu rahatsızlık cinsel uyarılma olmaksızın gelişen, uzun ve sık ağrılı ereksiyonlar şeklinde tanımlanabilir. Penis damarları içerisindeki kanın sıkıştığı veya boşalamadığı durumlarda gelişir. Bu durum penis dokusu üzerinde ciddi hasarlara neden olabilir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de olası tetikleyiciler sertleşme bozuklukları, cinsel organ ve omurilik travmaları, bazı ilaçların uygun olmayan kullanımı, bazı tıbbi hastalıklar ve aşırı alkol tüketimi şeklindedir. 4 saatten uzun süren ereksiyon için tıbbi yardıma başvurulmalıdır. [4]
 • Balanit: Balanit, penis başının iltihaplandığı enfeksiyonel bir hastalıktır. Genellikle hijyen şartlarının yerine getirilmemesi ve genital bölgenin nemli kalması nedeniyle gelişebilir. Aşırı sert kimyasalların kullanılması veya cinsel yolla bulaşan hastalıklarda balanit nedenleri arasında kabul edilebilir. Tedavi için ilk aşama topikal ve oral ilaç kullanımlarıdır, ancak hekimlerin gerekli görmesi halinde cerrahi tedavilere de başvurulabilir. [3]
 • Penis Kanseri: Bu kanser türü yaygın değildir, ancak farklı çeşitleri vardır. Çoğunlukla deride başlar. Penis ağrısı ve penis görünümündeki değişiklikler, ilk semptomlar arasında kabul edilebilir. Özellikle deri döküntüleri, mavi ve kahverengi oluşumlar söz konusu ise derhal bir hekime başvurulmalıdır.
 • Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar şiddetli penis ağrısına neden olabilir. Bu enfeksiyonlar arasında en yaygın görülenleri klamidya, bel soğukluğu ve genital herpestir. [3]
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda daha yaygın olarak görülse de erkeklerde de karşılaşılan bir hastalıktır. Bakterilerinin idrar yollarına yerleşim göstererek enfekte eder.
 • Yaralanmalar: Penisin veya penis dokusunun zarara uğradığı yaralanmalar ağrıya neden olabilir. Ayrıca penis kırığı gibi travmalarda ciddi ağrılara sebebiyet verebilir. [5]
 • Prostat Büyümesi: Prostat üretrayı çevreleyen küçük ve kaslı bir bezdir. Meninin sıvı kısmı prostatlar tarafından oluşturulur, ayrıca işeme ve boşalma yeteneklerinin kontrolü de prostatlar tarafından gerçekleştirilir. Prostat büyümesi genellikle ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur. [4]
 • Fimozis ve Parafimozis: Bu iki rahatsızlık da penis başında ve sünnet derisinde ağrıya neden olabilen ciddi durumlardır. Bazı ciddi vakalarda tek tedavi yöntemi cerrahi olarak kabul edilir. [5]

Penis Ağrısı ve Penil Protez Tedavisi

Penil protez, diğer bir deyiş ile mutluluk çubuğu, ereksiyon bozuklukları yaşayan erkeklerin yeterli ereksiyona sahip olabilmeleri için penis içerisine yerleştirilen cihazardır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında şekil bozukluğu ve ağrılı ereksiyona neden olan vakarın tedavisinde de başvurulabilen cerrahi bir prosedürdür.

Penis ağrısı birçok farklı nedenle ortaya çıkar, ağrıya neden olan bu faktörlere göre penil protez tedavisi uygulanabilir. Özellikle erektil disfonksiyon ve Peyronie Hastalığı gibi durumlarda bu tedavi yöntemi kullanılarak kalıcı çözüm sağlanabilir. Dolaylı olarak bu hastalıkların neden olabileceği penis ağrılarının tedavisi de sağlanabilir.

Penil Protez: Penis Ağrısı İçin Ne Zaman Düşünülmeli?

Penis ağrısı yaşayan hastalar uzman hekim görüşüne başvurur. Hekimler ağrıya neden olan etkeni teşhis etmek için çeşiti tahlil ve tetkikler talep edebilir. Tanı konulduktan sonra yaşam tarzı değişiklikleri, medikal tedaviler gibi birinci ve ikinci basamak tedavi prosedürleri uygulanır. [8] Bazı hasta grupları için bu tedavi prosedürleri yeterli gelmez veya başarısız olur. Bu durumda üçüncü basamak tedavisi olaran penil protez tedavisi düşünülebilir [2]. Ancak bu tedavi yönteminin hastanın genel sağlığına, yaşına ve diğer tıbbi durumlarına uygun olup olmadığının değerlendirmesinin de yapılması gereklidir.

Penis Ağrısının Tedavisinde Modern Yaklaşımlar

Penis ağrısı şikayeti ile bir üroloğa veya uzman hekime başvuran hastalara fiziksel muayene, idrar kültürü testleri, sıvı örnekleri, kan tahlilleri, ultrason ve röntgen gibi testler uygulanır. Tanı konulduktan sonra hekimler ağrının giderilmesi ve ağrıya neden olan etkenin tedavisi için çeşitli ilaçları reçete edebilir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve idrar yolu enfeksiyonları için antibiyotik tedavileri uygun görülebilir. Ayrıca uzun süreli ve ağrılı ereksiyon semptomlarını hafifletmek için penis giden kan akımını azaltacak türde ilaçlar önerilebilir.

Ağrının nedeni penis kanseri ise ameliyat ile kanserli dokunun çıkarılması gerekli olabilir. Ameliyata başvurulabilecek diğer bir yöntem ise sıkı sünnet derisinin neden olduğu ağrı ve rahatsızlık hissini gidermektir. Penil enjeksiyonlar ise penis ağrısına neden olan yara lezyonlarını parçalama amacı ile kullanılabilir. Yara dokularının küçülmesi ağrının azalması ve penis eğriliğinin giderilmesi konusunda fayda sağlayabilir.

Penis Ağrısı ve Cinsel Sağlık: Koruyucu Önlemler

Cinsel sağlığın korunması kişinin genel sağlığı, cinsel yaşantısı ve partneri ile sağlıklı bir birliktelik kurabilmesi için gereklidir. Cinsel sağlığın çeşitli nedenlerle bozulması penis ağrısı gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Dolayısıyla koruyucu birtakım önlemler alınmalıdır. Alınabilecek önlemlerde kısaca şu şekilde bahsedilebilir:

 • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir,
 • Sert ve tahriş edici sabun, duş jeli gibi temizleyicilerden kaçınılmalıdır,
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için gereklidir,
 • Olağan dışı bir durum ile karşılaşıldığında ihmal edilmeden hekim görüşüne başvurulmalıdır,
 • Bazı sert fiziksel aktiviteler sırasında yara ve travma ihtimaline karşılık penisin korunması sağlanmalıdır,
 • Penis ağrısına neden olabilecek diğer tıbbi sorunlar tedavi edilmelidir,
 • Sigara ve alkol tüketimi sınırlandırılmalı veya tamamen bırakılmalıdır,
 • Genital bölgenin temiz ve kuru tutulması konusunda özen gösterilmelidir.

Penil Protez Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Penil protez tedavisi cerrahi yöntemler ile anestezi altında gerçekleşir. Protezler alt karına atılan kesi ile korpus kavernoza isimli kanala yerleştirilir. Yerleştirme ile ilgili tüm işlemler tamamlandıktan sonra açılan kesi kapatılarak temizlenir. Penil protez ameliyatlarının süresi hastanın genel sağlık durumuna ve işlemi uygulayacak hekimin tecrübesine göre değişiklik gösterebilir, ancak genellikle bir saat kadar sürebilir [6]. Penil protezler tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir protezler olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir.

Tek parçalı protezler sert ve dayanıklıdır, ayrıca bükülebilir çubuklardan oluşur. Korpus kavernozum isimli kanala bir çift olarak yerleştirilir. Kullanımı oldukça pratiktir ve kullanılmadıkları zaman iç çamaşır içerisinde kolaylıkla saklanabilir. Dışarıdan fark edilebilen bir görünüme sahip olmamaları da tek parçalı protezlerin avantajları arasında sayılabilir.

Üç parçalı şişirilebilir penil protezler ise testis içerisinde yerleştirilen bir pompa, karın bölgesine yerleştirilen bir rezervuar ve kanallara yerleştirilen bir çift silindirden oluşur. Bu parçalar birbirleri ile bağlantı halindedir. Kullanılmak istendiğinde pompa sıkılılarak rezervuardaki sıvı penis kanallarında yer alan silindirlere gönderilir ve sertleşme bu şekilde gelişir. Ardından pompadaki indirme tuşu ile sıvının rezervuara geri dönmesi sağlanabilir. [7]

Penil protez ameliyatından sonra cerrahlar uygun gördüğü bir zamanda pansumanları çıkararak hastaları taburcu edebilir ve hastaların düzenli aralıklarla muayeneye gelmelerini talep edebilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün veya hafta hastanın hareket etme yeteneği kısıtlanabilir, penis bölgesinde ağrı, yanma, akıntı, kızarıklık ve şişlik görülebilir. Genellikle bu komplikasyonlar ciddi bir sağlık sorununa işaret etmese de hastanın hekimini durumu ile ilgili bilgilendirmesi gerekebilir. Bu noktada hekimler çeşitli medikal tedaviler ile rahatsız edici semptomların hafifletilmesini sağlayabilir.

Genellikle iyileşme süreci bir veya iki ayı bulabilir. Ameliyatın ardından hastaların kaçınması gereken bazı eylemler vardır. Bu durum iyileşme sürecinin hızlanması veya mevcut durumun kötüleşmesinin önlenmesi için gereklidir. Yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak, hekimi tarafından önerilen zamana kadar cinsel ilişkiye girmemek ve ağır spor faaliyetlerini bir süre ertelemek verilebilecek tavsiyeler arasındadır. [6]

Penil Protez Tedavisi Sonrasında Penis Ağrısı Yönetimi

Penil protez tedavisi cerrahi bir girişim ile gerçekleşir. Bu nedenle ameliyattan sonra ağrı benzeri komplikasyonların oluşması son derece normaldir. Ancak ağrının aşırı şiddetli olması halinde muhakkak hekim görüşüne başvurulmalıdır. Hekimler operasyondan sonra hastalarına genellikle ağrı kesici bazı ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçların düzenli kullanılması ağrı yönetimi sağlama konusunda faydalı olabilir. Aşırı şiddetli penis ağrılarının enfeksiyon gibi ciddi durumların habercisi olabileceği de unutulmamalıdır.

Penis Ağrısı ve Penil Protez: Sıkça Sorulan Sorular

Penil Protezler İdrara Çıkma veya Boşalma Fonksiyonlarını Olumsuz Etkiler mi?

Penil protez tedavileri kişilerin cinsel birlikteliğini, ilişkiye girme isteğini, idrara çıkma eylemini veya boşalma fonksiyonunu olumsuz etkilemez. Aksine cinsel birlikteliğin başlatılması veya devam ettirilmesi için yeterli ereksiyonu sağlar.

Penil Protez Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Penis protez tedavisi erektil disfonksiyon veya Peyronie hastalarına uygulanabilen birinci ve ikinci basamak tedavilerin başarısız olması ya da yetersiz kalması durumunda cerrah önerisi ile uygulanabilir.

Penis ağrısı gibi istenmeyen semptomlar yaşıyorsanız en kısa sürede bir hekim görüşüne başvurarak ağrıya neden olan etkenlerin teşhis edilmesini talep edebilirsiniz. Penis ağrısı ve penil protez tedavisi ve ödeme şartları hakkında kapsamlı bilgi edinmek için “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bizlerle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1 https://medlineplus.gov/ency/article/003166.htm

2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563292/

3 https://www.healthdirect.gov.au/penis-irritation

4 https://www.medicalnewstoday.com/articles/324608#penile-cancer

5 https://www.healthline.com/health/penis-pain#treatment

6 https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916

7 https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10054-surgical-penile-implants

8 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penis Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Penil Protez Yöntemleri
Penis Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Penil Protez Yöntemleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 27 Şubat 2024

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.