Skip to main content

3 Parçalı Penil Protez: Detaylı Kullanım ve Avantaj Rehberi

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ileri bir çözümdür olan 3 parçalı penil protez kullanıcıya doğal bir ereksiyon hissi verirken, estetik ve fonksiyonel açıdan yüksek memnuniyet sunar. Kurulumu, işlevsel mekanizması, avantajları ve olası riskleri ile bu yöntem uygun hastalar için yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Protezin detaylı incelenmesi potansiyel kullanıcıların bilinçli bir karar vermesine olanak tanır. Protezin hastanın yaşamına entegre olma süreci ve doktor danışmanlığında tedaviye uygunluk değerlendirilmesi hastalar için önemli adımlardır. Bu tedavi cinsel sağlıkta kalıcı iyileşmeler sunabilir.

3 Parçalı Penil Protez Nedir?

Penil protez özellikle ciddi ereksiyon problemi olan hastalar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Üç parçalı şişirilebilir penil protezler daha doğal bir ereksiyon sağlayabilmesi ile bilinir ve genellikle iki silindir (penis içine yerleştirilen), bir pompa (skrotum içinde) ve bir sıvı rezervuarı (karın bölgesinde yerleştirilen) olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Bu sistem kullanıcıya doğal bir ereksiyon deneyimi sunarken kullanılmadığı zamanlarda kolayca da gizlenebilir. Şişirilebilir protezler kullanıcıya en yüksek memnuniyeti sağlama eğilimindedir. Fakat yerleştirilmeleri bir cerrahi prosedür gerektirir. Bu tür bir tedavinin uygulanması özellikle diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda erkeklerin cinsel fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olmak için gerçekleştirilir1.

3 Parçalı Penil Protezin Bileşenleri

Üç parçalı penil protez ereksiyon sağlamak için bir pompa, bir rezervuar ve iki şişirilebilir silindirden oluşur. Pompa testislerin yanında yer alır ve kullanıcı tarafından sıkılarak etkinleştirilebilir. Rezervuar karın içine yerleştirilir ve sıvıyı saklar. Silindirler ise penis içine yerleştirilir ve pompa ile aktarılan sıvı sayesinde şişerek ereksiyonu sağlar. Bu üç parça birlikte çalışarak erektil disfonksiyon problemi yaşayan kişilere doğal bir ereksiyon deneyimi sunar. 3 parçalı penil protez bileşenleri şunlardır:

  • Pompa: Testislerin hemen yanına yerleştirilir. Kullanıcı tarafından elle sıkılarak aktive edilen bu pompa protezin şişirilmesini ve yumuşamasını sağlar.
  • Rezervuar: Karın içinde gizlenmiş bir bileşendir ve protezi şişirmek için gerekli olan sıvıyı barındırır. Pompadaki indirme tuşu ile çalışır.
  • Silindirler: Penisin iç kısmına yerleştirilen ve pompadan sıvı ile doldurularak ereksiyonu sağlayan şişirilebilir yapılardır. Sıvı rezervuara döndüğünde penisin yumuşamasına yardımcı olacak yapıdadır.

Çalışma Mekanizması

Üç parçalı penil protez ereksiyon sağlamak için birlikte çalışan üç ana bileşenden oluşur. Kullanım sırasında testis içinde yer alan pompa elle sıkılır. Bu işlem karın bölgesinde saklanan rezervuardan sıvının penis içindeki silindirlere aktarılmasını sağlar. Silindirler sıvıyla dolduğunda penis doğal bir ereksiyon halini alır. Kullanıcı ereksiyonu sonlandırmak istediğinde pompa üzerindeki deflasyon tuşunu sıkar. Bu işlem silindirlerdeki sıvının rezervuara geri akmasını sağlar. Böylece penisin normal durumuna dönmesine olanak tanır. Bu süreç hem kullanım kolaylığı hem de doğal bir ereksiyon döngüsünü taklit etme açısından önemlidir.

Ameliyat Süreci

Üç parçalı penil protezin yerleştirilmesi, genel anestezi altında yapılan bir cerrahi işlemdir. Cerrahi işlem sırasında, doktorlar penisin içine iki şişirilebilir silindir yerleştirir. Bu silindirler, ereksiyon sırasında dolacak. Daha sonra, karın içinde bir yer seçilerek, silindirleri şişirmek için kullanılacak sıvıyı depolayan bir rezervuar konumlandırılır. Son adımda, pompa ve deflasyon mekanizması, skrotum içine yerleştirilir. Bu pompa, kullanıcı tarafından sıkıldığında sıvının silindirler arasında akmasını sağlar, böylece ereksiyon elde edilir ve sonlandırılır. Bu dikkatlice planlanmış adımlar sayesinde, doğal bir ereksiyon süreci taklit edilir.  Ameliyat öncesi, hastaların kan inceltici ilaçları bırakmaları ve cerrahi alanın enfeksiyon riskini azaltmak için temizlenmesi gerekir. Ameliyat sonrası, ağrı kontrolü için ilaçlar verilir ve hastaların enfeksiyon belirtileri açısından dikkatli olmaları, ayrıca iyileşme sürecini desteklemek için verilen talimatlara uymaları önemlidir.

Avantajları ve Potansiyel Riskleri

Üç parçalı penil protez erektil disfonksiyon için sunulan kalıcı bir çözüm olarak değerlendirilir. Bu tedavi diğer yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda dahi uzun vadeli memnuniyet sağlayabilir. Üç parçalı penis protezi avantajları arasında doğal bir ereksiyon hissi sunması, kullanım kolaylığı ve iyi bir estetik sonuç yer alır. Fakat her cerrahi işlemde olduğu gibi bu işlem de enfeksiyon, mekanizma arızası gibi riskler ve yan etkiler mevcuttur. Aynı zamanda nadiren de olsa yeniden operasyon gerektirebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Hastaların cerrahi kararlarını verebilmek için bu avantaj ve riskleri dikkatlice değerlendirmeleri önemlidir. Bu risklerin en aza inmesi ve avantajlardan en yüksek seviyede yararlanmak için kaliteli bir protez seçimi önemlidir. Aynı zamanda protezin hastaya en uygun şekilde seçilerek alanında uzman bir cerrah tarafından takılması da gerekir.

Hasta Deneyimleri ve Memnuniyet Oranları

Genel olarak 3 parçalı penil protez kullanan hastaların memnuniyet düzeyleri yüksektir. Kullanıcılar protezin doğal bir ereksiyon hissi sağlama ve cinsel yaşamlarını iyileştirme kapasitesinden memnun kalma eğilimindedir. Fakat her kişinin deneyimi benzersizdir ve bazı kullanıcılar cerrahi sonrası adapte olma sürecinde zorluklar yaşayabilir. Uzun vadeli memnuniyet doğru beklenti yönetimi ve cerrahi sonrası takip ile artırılabilir. Kalıcı çözüm arayan ve diğer tedavilerden çözüm alamayan hastalar için tatmin edici bir seçenek sunar.

Bakım ve Bakım Önerileri

Protezin uzun ömürlü ve etkili kullanımı için düzenli doktor kontrolü önemlidir. Bu kontroller sırasında protezin fonksiyonu ve herhangi bir mekanik sorun varlığı değerlendirilir. Aynı zamanda protezin doğru şekilde kullanımı konusunda eğitim almak uzun vadeli memnuniyet ve fonksiyonalitenin korunmasında kritik öneme sahiptir. Ameliyat sonrası hastaların iyileşme sürecine özen göstermeleri gerekir. Genellikle cinsel ilişkiye başlama zamanı doktor tavsiyesiyle en az 4-6 hafta sonrası olarak belirlenir. Tam iyileşme ve enfeksiyon riskini azaltmak için bu süre zarfında doktorun bakım ve hijyen önerilerine dikkat edilmesi önemlidir. Hastalar cerrahi bölgede enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol etmeli ve herhangi bir anormallikte doktorlarına başvurmalıdır. Düzenli kontrol randevuları protezin durumunu değerlendirmek ve herhangi bir sorunu erken tespit etmek için gereklidir.

Kimler İçin Uygundur ve Değerlendirme

Üç parçalı penil protez genellikle diğer tedavi yöntemleriyle iyileşme sağlayamayan ciddi erektil disfonksiyonu olan hastalar için uygun bir seçenektir. Erektil disfonksiyon teşhisi için doktorlar çeşitli tıbbi testler uygular. Bu testler arasında kan testleri, idrar testleri, psikolojik değerlendirmeler ve fiziksel muayeneler bulunur. Bazı durumlarda penil fonksiyon testleri gibi daha spesifik testler de gerekebilir. Eğer oral ilaçlar, enjeksiyonlar gibi diğer tedavi yöntemleri işe yaramazsa doktorlar daha kalıcı çözümler arayabilirler. Bu tedavi özellikle kalıcı bir çözüm arayan ve cinsel yaşamlarını iyileştirmek isteyen kişiler için değerlendirilmelidir.

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan üç parçalı penil protezin (mutluluk çubuğu) maliyeti ve SGK’nın bu tedaviye kısmi ödeme yapma şartları hakkında daha fazla bilgi almak isteyen hastalar web sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tedavinin kişiye uygun olup olmadığını anlamak için ise bir üroloji doktoruna danışmak önemlidir. Bu süreç hastaların tedaviye uygunluk durumunu değerlendirmelerine ve maliyet konusunda net bilgi sahibi olmalarına olanak tanır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.



Referanslar

1 https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916

2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296438/

3 https://radiopaedia.org/articles/penile-implant?lang=us

4 https://www.mountsinai.org/care/urology/services/mens-health/male-sexual-dysfunction/penile-prosthesis


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
3 Parçalı Penil Protez: Detaylı Kullanım ve Avantaj Rehberi
3 Parçalı Penil Protez: Detaylı Kullanım ve Avantaj Rehberi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 25 Nisan 2024

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.