Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı: Süreç, İyileşme ve Beklentiler

Erektil disfonksiyon sorunu bulunan hastalarda mutluluk çubuğu ameliyatı diğer tedavi seçeneklerinin başarısız olduğu durumlarda soruna kalıcı çözüm sunabilir. Hareketsiz yaşam tarzı gibi yaşam alışkanlıkları, obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik sağlık sorunları ve depresyon, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar gibi pek çok faktör sertleşme sorununa neden olabilir1. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan penil protez operasyonları sırasında hasta anestezinin etkisi altındayken penisine sertleşmeyi sağlamak amacıyla farklı donanımsal özelliklere sahip implantlar yerleştirilir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatına Genel Bir Bakış

Genel sağlığın önemli bileşenlerinden bir tanesi olan cinsel sağlık Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sadece bir hastalığın, fonksiyon bozukluğunun veya sakatlığın olmaması değil, aynı zamanda fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal iyilik durumudur (2). Cinsel işlev bozuklukları cinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyen problemlerin başında gelir (3). Erkeklerde erken boşalma sorunundan sonra en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğu cinsel ilişki için gerekli olan ereksiyonun sağlama veya sürdürme konusunda zorluk yaşama ile karakterize erektil disfonksiyondur (3). Sertleşme sorunu olarak da adlandırılan erektil disfonksiyon tedavisinde uzmanlar öncelikle birinci basamak tedavi yöntemlerinden olan ilaç tedavisine başvurulabilir. Bunun yanı sıra ESWT terapisi, vakumlu sertleşme cihazları, penil enjeksiyon tedavisi gibi farklı tedavi seçenekleri de önerilebilir. Sertleşme sorununun çözümünde sayılan basamak tedaviler her zaman başarı ile sonuçlanmayabilir. Bu durumda hastalara mutluluk çubuğu ameliyatı önerilebilir (4).

Penil implantlar, hastanın penisine cerrahi operasyon yardımıyla yerleştirilerek sertleşmeyi sağlamak amacıyla geliştirilen medikal cihazlardır (5). Penil implant operasyonlarından önce hastalar detaylı olarak değerlendirilir. Öncelikle altta yatan kronik bir sağlık sorunu varsa o sağlık sorununu kontrol altına almak amacıyla çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Uygulanan tedavilerin olumsuz sonuçlandığı hastalar penis protezi operasyonu açısından detaylı olarak bilgilendirilir. Hastanın kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar gibi ilaçların operasyon öncesinde doktor kontrolünde bırakılması gerekebilir. Bunun yanı sıra hastaları operasyona hazırlamak amacıyla ameliyattan bir süre önce kullanılması için hastaya antibiyotik ilaçlar reçete edilebilir. Mutluluk çubuğu ameliyatları genel anestezi veya spinal anestezi yardımıyla gerçekleştirilir. Hasta genel anestezinin etkisi altındayken implant hastanın penisine yerleştirilir. Kullanılan implant çeşidine bağlı olarak, üç parçalı implantların kullanılması durumunda, hastanın karnına içerisinde sıvı bulunan bir adet rezervuar ve testis torbasına ise implantı şişirmeye yardımcı bir adet pompa yerleştirilebilir (5).

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nedir?

Penil implant ameliyatı yani mutluluk çubuğu ameliyatı erektil disfonksiyon tedavisinde üroloji uzmanları tarafından uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Penil implant ameliyatı için uygun olan adaylar şu şekilde sıralanabilir (6):

 • Geri döndürülemez sertleşme sorunu bulunanlar,
 • Diğer tedavi seçeneklerinin olumsuz sonuçlandığı hastalar,
 • Peyronie hastalığı (penis eğriliği) gibi başka tedavi seçeneklerinden olumlu sonuç alınması zor olan hastalar,
 • Daha öncesinde prostat kanseri öyküsü, prostat bezinin tamamının veya bir kısmının alındığı prostatektomi ameliyatı geçirmiş olmak.

Günümüzde penis protezi ameliyatları sırasında kullanılan çeşitli implant çeşitleri bulunmaktadır. Bu implantlardan bir tanesi tek parçalı (malleable) implantlar olarak da bilinen cihazlardır. Tek parçalı implant operasyonları sırasında uzmanlar hastanın penisine, penis ile testisin birleştiği kısımdan yapılan bir kesi yardımıyla, bükülebilir bir adet silindir yerleştirir. Bükülebilir özelliği bulunan bu implantları hasta eli yardımıyla dik konuma getirebilir. Bir diğer implant çeşidi ise üç parçalı şişirilebilir penil protezlerdir. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu ameliyatı sırasında tek parçalı implant operasyonlarına ek olarak hastanın karnının içerisine içinde sıvı bulunan bir adet rezervuar ve testis içerisine penise yerleştirilen silindiri şişirmeye yardımcı olan bir adet pompa yerleştirilir. Bazı durumlarda rezervuar ve pompayı yerleştirebilmek için ek kesi/kesiler yapılması gerekebilir. Operasyon bitiminde uzmanlar yapılan kesileri eriyebilen dikişlerle kapatarak bir bandaj yerleştirebilir. Yaklaşık 1-2 saat içerisinde tamamlanan mutluluk çubuğu ameliyatı sonrasında hastaların büyük çoğunluğu aynı gün taburcu olabilir (5).

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Penil implant operasyonları öncesinde de diğer pek çok cerrahi girişimden önce olduğu gibi hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Mutluluk çubuğu ameliyatları genellikle genel anestezi yardımıyla gerçekleştirildiği için ameliyattan önce doktorun önerdiği süre boyunca, genellikle gece yarısından sonra, herhangi birşey yiyip, içilmemesi ve sigara kullanılmaması önemlidir. Ek olarak ameliyata karar verilen hastaların doktorlarına kullandıkları ilaçları (bitkisel takviyeler dahil) bildirmesi kanama gibi olası risklerin önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Bunların yanı sıra enfeksiyon riskini en aza indirebilmek için işlemden önceki gün ve işlem sabahı duş alınması ve kasık bölgesinin temizliğinin yapılması önerilir. Ameliyat öncesinde uzmanlar hastada idrar yolu enfeksiyonu veya cilt enfeksiyonu gibi operasyonun başarı şansını olumsuz etkileyebilecek veya operasyon sırasında enfeksiyonun yayılma riskini artırabilecek sağlık sorunları olup olmadığını kontrol etmek için çeşitli tetkikler yapabilir. Ancak daha öncesinde idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon hastalığı geçirmiş olanların da mutluluk çubuğu ameliyatı öncesinde doktorlarına konu hakkında bilgi vermesi önemlidir (5, 7).

Ameliyat Süreci

Hastanın genel sağlık durumunu değerlendirebilmek için penil protez ameliyatının yapılacağı gün öncelikle ateş, nabız, tansiyon ölçümü gibi çeşitli ölçümlerle hastanın genel sağlık durumu kontrol edilir. Ardından mesanenin tamamen boşalmasını sağlamak için bir kateter yerleştirilir. Üroloji uzmanları ameliyata başlamadan önce alanında uzman bir anestezi doktoru tarafından hastaya anestezik özelliği bulunan ilaçlar uygulanır. Hasta anestezinin etkisi altına girdiğinde uzmanlar penisin üstünden veya penis ile testisin birleştiği kısımdan küçük bir kesi yaparak peniste bulunan korpus kavernozum olarak adlandırılan içerisine kan dolması ile ereksiyonun gerçekleşmesini sağlayan süngerimsi yapıların içerisine bükülebilir bir adet silindir yerleştirir. Üç parçalı implant operasyonlarında silindire ek olarak, gerekirse ek kesi yaparak, hastanın karının içerisine bir adet rezervuar (içerisinde bulunan sıvı sayesinde silindirin şişmesini ve sönmesini sağlayan) ve testis torbasına silindiri şişirmeye ve söndürmeye yardımcı bir adet pompa yerleştirilir. Uzmanlar implantı yerleştirdikten sonra kesileri eriyebilen dikişlerle kapatır ve bandaj yerleştirerek operasyonu bitirirler. Operasyondan sonra uzmanlar implantın bir gün boyunca dik konumda kalmasını tercih edebilir (5, 7).

Ameliyat Sonrası İyileşme ve Bakım

Ameliyat sonrasında aynı gün hastaların büyük çoğunluğu evlerine gidebilirler. Genellikle mutluluk çubuğu ameliyatı sonrasındaki gün penise uygulanan bandaj çıkarılır ve implant uzmanlar tarafından indirilir. Operasyon sonrasında birkaç gün testis ve civarında ağrı, sızı veya şişlik olması normaldir. Uzmanlar tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanılması bu sürede hastanın kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Ek olarak, uzmanların önerdiği şekilde soğuk kompres uygulanması da şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 4-6 hafta boyunca ağır kaldırmaktan (5 kg üzeri), ağır egzersizler yapmaktan veya saunaya, havuza girmek gibi aktivitelerde bulunmaktan kaçınılmasında fayda vardır. Bu sürenin sonunda uzmanlar implantı ilk kez şişirmek için hastaya randevu verir. Ancak randevu tarihi gelmeden önce kanama, geçmeyen şişlik ve ağrı, yüksek ateş gibi semptomların olması durumunda vakit kaybetmeden doktora danışılması önemlidir (5, 7).

Mutluluk Çubuğu Ameliyatının Avantajları ve Riskleri

Sertleşme sorunu bulunan hastalarda başvurulan penis protezi ameliyatlarının başlıca avantajı soruna kalıcı çözüm sunmasıdır. Mutluluk çubuğu ameliyatlarının başlıca avantajları şu şekildedir (5):

 • Komplikasyon riskinin az olması,
 • %90’ın üzerinde memnuniyet oranı,
 • Yaklaşık 20 yıl kullanım ömrüne sahip olması yani dayanıklılık,
 • Aynı gün taburcu olabilme imkânı.

Sayılanların yanı sıra her cerrahi prosedürde olduğu gibi mutluluk çubuğu ameliyatı sonrasında da bazı riskler ortaya çıkabilir. Bunlardan başlıcaları aşağıdaki gibidir (5):

 • Protezin çıkarılmasını gerektirebilecek bir enfeksiyon,
 • Kanama,
 • İmplanta bağlı cilt katmanlarında tahribat,
 • Nadir olmakla birlikte bazı hastalarda pompa ve rezervuarın yer değiştirmesi
 • İmplantta ortaya çıkan mekanik bir arıza.

Geçmeyen kanama, yüksek ateş, şişliğin giderek büyümesi gibi durumlarda alanında uzman bir üroloji doktoruna danışılması ve gerekli kontrollerin yaptırılması önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Erektil disfonksiyon tedavisinde başvurulan tedavi prosedürlerinden olan penil protez ameliyatları hakkında sıklıkla merak edilen sorulardan bazıları aşağıda detaylı olarak ele alınmıştır.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Kalıcı erektil disfonksiyon sorunu bulunan, basamak tedavilerden olumlu sonuç alamayan, Peyronie hastalığı gibi diğer tedavilerden olumlu sonuç alma ihtimali zor olan veya prostat kanseri öyküsü olan hastalarda mutluluk çubuğu ameliyatı tercih edilebilir (5).

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında hasta anestezinin etkisindeyken uzmanlar penisin üstünden veya penis ile testisin birleştiği kısımdan kesi yardımıyla girerek implantı peniste sertleşmeden sorumlu kısma yerleştirir. Üç parçalı şişirilebilir penis protezi operasyonlarında buna ek olarak karnın içerisine bir adet rezervuar ve testise bir adet pompa yerleştirilir (5, 6).

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Cinsel Aktiviteye Başlanabilir?

Ameliyat sonrasında cinsel ilişkiye başlama süresi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genellikle en az 4 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir.

Günümüzde belirli şartların sağlanması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) penil protez operasyonlarının bir kısmını karşılayabilir. Mutluluk çubuğu ameliyatları hakkında detaylı bilgi almak için Bilgi İsteme Formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776#:~:text=Erectile%20dysfunction%2C%20also%20known%20as,that%20you%20are%20not%20alone

2 https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1533798

3 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf

4 https://patients.uroweb.org/tr/wp-content/uploads/sites/7/2019/02/Final_Erectile-Dysfunction_TR-3.pdf

5 https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10054-surgical-penile-implants

6 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery#candidate

7 https://patients.uroweb.org/treatments/penile-implants/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Ameliyatı: Süreç, İyileşme ve Beklentiler
Mutluluk Çubuğu Ameliyatı: Süreç, İyileşme ve Beklentiler
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 25 Mayıs 2024

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.