Skip to main content

Cinsel İsteksizlik Nedir? Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri

Hem erkeklerde hemde kadınlarda yaygın olarak görülen cinsel isteksizlik yeterince bilinmeyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel ilişkiyi başlatacak herhangi bir temas ve iletişimden kaçınma ve cinsel aktiviteye dahil olma isteksizliği ile karakterize bir durumdur. Bu durumun en sık görülen sebeplerinden biri strestir. Altta yatan nedene yönelik tedavi ile çözülmesi mümkün bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu yazıda, cinsel isteğin neden azaldığı, belirtilerinin neler olduğu, teşhis ve tedavinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel hayatınızın normal bir şekilde devam etmesi için hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olmanız önemlidir. Bazı cinsel işlev bozuklukları fiziksel ve psikolojik sorunlarınız nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu cinsel işlev bozukluklarından biri de herhangi bir cinsel temas ve cinsel birlikteliğe karşı isteğinin azalması ya da tamamen olmamasıdır. Cinsel isteksizlik olarak adlandırılan bu durum cinsel temastan kaçınma ve isteksiz olma durumu olarak tanımlanır. Bazen isteksizlik çok fazla olabilir ve herhangi bir temasın cinsel etkileşime yol açabileceği endişesiyle el ele tutuşmak dahil her türlü fiziksel temastan kaçınılabilir. Toplumumuzda cinsel isteksizlik daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de sık görülen bir durumdur. Erkeklerde görülen sertleşme sorunu ve erken boşalma gibi cinsel bozukluklar erkekleri cinselliğe karşı soğutabilir. Bazen ilk cinsel deneyiminizden itibaren her türlü cinsel temasa karşı isteksizlik duyabilirsiniz, bazen de normal bir cinsel işlev döneminden sonra isteksizlik oluşabilir. Cinsel isteksizliğin uzun süre devam etmesi eşler arasında anlayış, uyum ve farklı sebeplerden kaynaklanan sorunlara neden olabilir.1

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Cinsel temasa karşı isteksizliklerin çoğu psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Cinsel isteksizliğin bilinen bazı nedenleri şunlardır:

 • Cinsel isteği azalan bazı kişiler cinsel travma ya da başka türde travma yaşamış olabilirler. Cinsel istismar ve travmalar cinselliğe karşı fobiye neden olmuş olabilir. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde meydana gelen cinsel travmalardan dolayı beyin cinsel teması tehdit ve acı ile ilişkilendirebilir.
 • Vajina kaslarının istemsiz kasılması ile cinsel birlikteliği engelleyen vajinismus ve cinsel birliktelik sırasında oluşan ağrı gibi durumlar cinsel isteksizliğe neden olabilir.
 • Yakın zamanda doğum yapılmasından kaynaklı ilaç kullanımı ve bitkinlik durumu cinsellikte isteksizliğe neden olabilir.
 • Utanma, suçluluk ve korku gibi cinsel birlikteliğe karşı olumsuz tutumlar cinsel isteksizlik oluşturabilir.
 • Erkeklerde görülen sertleşme ve boşalmada güçlük gibi cinsel işlev bozuklukları cinsel birlikteliğe karşı isteksizliğe neden olabilir.
 • Kadınlarda uyarılamama sorunları
 • Hormon bozuklukları
 • Eşler arasındaki iletişimsizlik ve cinsel uyumsuzluk da cinsel birlikteliğe karşı isteksizliğe neden olabilir.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Cinsellik konusunda isteksiz olmanın en sık görülen belirtisi cinsel istek ya da ilgi eksikliğidir. Ayrıca seks konusu açıldığında korkma ve öfkelenme durumu oluşabilir. En sık görülen diğer cinsel isteksizlik belirtileri motive olamama, düşük cinsel dürtü, uyarılma bozukluğu gibi durumlardır.

Cinsel isteksizlik Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz cinsel isteksizliğin altta yatan nedeninin fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğunu anlamak için öncelikle fiziksel bir muayene yapar. Fiziksel muayenede vücutta kıllanma oranı, göğüslerde büyüme olup olmadığı ve testis boyutları değerlendirilmektedir. Ayrıca teşhisin doğru konulması için doktorunuz birtakım kan testleri isteyerek hormonlarının normal seviyede olup olmadığını kontrol eder.

Cinsel İsteksizlik Tedavi Seçenekleri

Çiftlerin uyumlu birlikteliği için cinsel yaşamlarının sağlıklı devam etmesi önemlidir. Cinsel işlev bozukluklarından önemli bir sorun olan cinsel isteksizlik çiftler arasındaki cinsel isteğin tatmin edilmesini engeller ve cinsel doyumu aksayan bireyin ruh sağlığı kötü etkilenebilir. Bu cinsel işlev bozukluğunun tedavisinin doğru yapılması için öncelikle altta yatan nedenin doğru teşhis edilmesi gerekir. Tedavi süresince eşlerin sabırlı olması ve birbirlerini cinsel birliktelik için zorlamaması gerekir. Psikolojik nedenlerden kaynaklı cinsel isteksizlik durumunda bir psikiyatri uzmanından destek alınmalıdır. Cinsel terapi, aile terapisi ya da rahatlama egzersizleri ile tedavi edilebilir bir durumdur. Düşük testosteron ve östrojen gibi hormonal bozukluklar nedeniyle engellenen cinsel isteğin normal düzeye getirilmesi için hormon tedavisi faydalı olabilir. Özellikle sertleşme sorunu yaşayan erkekler ve cinsel isteği düşük olan menopoz dönemindeki kadınlar hormon tedavisinden etkili sonuç alabilir. Erkeklerde sertleşme sorunundan kaynaklı azalan cinsel isteğin tedavisi için farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Tedavinin daha etkili olması için sigara içmek, alkol tüketmek gibi ED riskini artıran alışkanlıklarınızı sınırlandırmak ya da tamamen bırakmak ve fiziksel aktivitenizi artırmak faydalı olabilir. Erektil disfonksiyon sorununda, ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları ve mutluluk çubuğu gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir.

 • İlaç tedavisi: Başka sağlık sorunlarınız için kullandığınız ilaçlar erektil disfonksiyona neden olabilir. Bu durumda doktorunuz kullandığınız ilaçları değiştirebilir. Ayrıca doktorunuz, cinsel birliktelik sırasında penisteki kan akışını artıran sildenafil, vardenafil, tadalafil benzeri bazı ilaçları reçete edebilir.
 • Penil enjeksiyon: ED tedavisi için ağızdan alınan ilaçlar dışında direkt penise enjekte edilen ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçlar penise giden kan akışını hızlandırır ve sertleşmeye yardımcı olur.
 • ESWT terapisi: ESWT terapisi cerrahi operasyon olmadan ultrasonik ses dalgalarının kullanılması ile hücresel düzeyde yenilenmeyi sağlayan bir tedavi yöntemidir. ED sorunu için de kullanılabilen ESWT  terapisinde, penis içerisine ses dalgaları gönderilerek penisteki hücrelerin yenilenmesi hedeflenir.
 • Vakum cihazları: ED tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi vakum cihazlarıdır. Vakum cihazları penisin üzerine geçirilen bir tüp, ve tüpün içindeki havayı emerek vakum etkisi oluşturan bir pompadan oluşur. Ayrıca penisin köküne yerleştirilen elastik bir halka vardır. Elastik halka penise giden kanın tekrardan vücuda gitmesini engelleyerek sertleşmenin devam etmesini sağlar. Cilt tahrişinin olmaması için 30 dakikadan fazla kullanılması önerilmez.
 • Mutluluk çubuğu: Mutluluk çubuğu tedavisi diğer ED tedavi yöntemlerinden farklı olarak cerrahi bir uygulamadır. ED tedavisinde öncelikle ilaç, penil enjeksiyon ve diğer tedavi yöntemleri uygulanır ancak bu tedavilerde olumlu sonuç görmezseniz, son olarak mutluluk çubuğu ameliyatı yapılabilir. Mutluluk çubukları ile cinsel birliktelik esnasında penisin sertleşmesi sağlanır. Mutluluk çubuklarının farklı çeşitleri mevcuttur. Doktorunuzun tavsiyesi ve sizin tercihlerinize göre ameliyattan önce mutluluk çubuğu çeşidini belirleyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 1.5 saat süren mutluluk çubuğu ameliyatında peniste bulunan süngerimsi dokular alınır ve boş kalan penis kanallarına iki tane mutluluk çubuğu konulur. Mutluluk çubukları deri altına yerleştirildiği için dışardan farkedilmezler. Ameliyattan yaklaşık 4 hafta sonra cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz. Ameliyattan sonra enfeksiyon gelişme ve nadiren de olsa mutluluk çubuklarının deriden ayrılma durumu gelişebilir. Bu risklere dikkat etmeniz ve mutluluk çubuğu ameliyatının geri dönülemez bir işlem olduğunu bilmeniz önemlidir.

Cinsel isteksizlik başta psikolojik olmak üzere birçok farklı faktörden kaynaklanabilen bir durumdur. Eşler arasında uyumsuzluğa neden olabilen bu durumun tedavi ve psikolojik destekle üstesinden gelinebilir ancak bazı bireyler bu konuyu sağlık uzmanlarına anlatmaya çekinirler. Eğer uzun süredir cinsel birliktelik ve temasta isteksizlik yaşıyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin ve size yardımcı olabilecek bir sağlık kuruluşunda tedavinize başlayın.   Daha fazla bilgi için Bilgi İstek Formu vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1.https://en.wikipedia.org/wiki/Extracorporeal_shockwave_therapy

2.https://web.archive.org/web/20200919145902/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/overview-erectile-dysfunction

3..https://doi.org/10.1007/s00482-018-0331-5

4.https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/hypoactive-sexual-desire-disorder#:~:text=Sexual%20aversion%2C%20on%20the%20other,fear%2C%20revulsion%2C%20and%20disgust.


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel İsteksizlik Nedir? Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri
Cinsel İsteksizlik Nedir? Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 27 Mart 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.