Skip to main content

Tek Parçalı ile Üç Parçalı Penil Protez Karşılaştırması


Tek Parçalı ile Üç Parçalı Penil Protez Karşılaştırması

Erektil disfonksiyon, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bir sertleşme sorunudur. İlaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi ve vakum cihazları gibi ameliyat dışı tedavi yöntemleri olsa da bu tedavilere yanıt alınamaması durumunda penil protezler kullanılmaktadır. Temelde iki farklı çeşide sahip olan protezlerden tek parçalı ile üç parçalı penil protez karşılaştırması yapıldığında bazı farklılıklar olduğu görülür. Bu protezler diğer tedavilerin fayda etmediği erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Tek Parçalı Protezin Farkları Nelerdir?

Tek parçalı protezler; maliyet olarak daha uygun olmaları, bozulma riskinin bulunmaması ve uzun süre kullanıma imkan tanımaları sebebiyle tek parçalı ile üç parçalı penil protez karşılaştırması durumunda bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir. Penis içerisinde yer alan ve kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan corpus cavernosum isimli kanallara iki adet tek parçalı protez yerleştirilmektedir. Bu protezler mutluluk çubuğu olarak da bilinmekte ve bükülebilmeleri nedeniyle kolay ve pratik kullanım imkanı tanımaktadır. Rigi10 ve Rigi10 Hydrophilic olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Rigi10 dayanıklı ve sert yapısına karşın 135 derecelik bükülme açısına sahiptir.² Rigi10 Hydrophilic ise ek olarak hidrofilik kaplama ile gelir. Hidrofilik kaplama, ameliyat sırasında protezin daha kolay yerleştirilmesine imkan tanırken aynı zamanda bakterilerin protez yüzeyine yapışmasını ve çoğalmasını engeller. Hidrofilik kaplamanın antibiyotik emici özelliği aynı zamanda olası bir enfeksiyon gelişmesi durumunda da tedavi sürecine katkıda bulunur.³ Tek parçalı protezlerin her iki çeşidi de hastaya uygun boy ve çaplarda seçenekler sunmaktadır.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protezlerin Tek Parçalı Protezden Farkları Nelerdir?

Üç parçalı şişirilebilir protezler; pompa, rezervuar ve iki adet silindir parça ile bu parçaları birbirine bağlayan özel tüp sisteminden oluşmaktadır. Kullanımı için testise yerleştirilen pompanın birkaç kez sıkıştırılması ile karın içine yerleştirilen rezervuar içindeki sıvı corpus içindeki silindirlere dolar. Bu sıvının hareketi sonucu tek parçalı proteze göre daha doğal görünümlü bir sertleşme elde edilir. Sertleşmenin sonlandırılması için ise pompadaki indirme tuşuna basmak yeterlidir. Birçok insana göre tek parçalı ile üç parçalı penil protez karşılaştırması sonucunda en yüksek tatmin oranına sahip olan üç parçalı protezler daha çok tercih edilmektedir. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehbere göre hastalarda %92-100 ve partnerlerde %91-95 tatmin oranı¹ sunan üç parçalı penil protezlerin implantasyonu tek parçalı proteze göre biraz daha uzun sürmekte ve maliyeti daha fazla olmaktadır. Hastaların anatomik ihtiyaçlarına uygun olarak Infla10 X, Infla10 AX ve Infla10 NarrowBody seçenekleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerin hepsi hidrofilik kaplama ile gelmekte Infla10 X sadece enine genişlerken⁴ Infla10 AX hem enine hem boyuna genişlemektedir.⁵ Anatomik olarak dar corpus yapısına sahip olan hastalarda ise Infla10 NarrowBody kullanılabilmektedir.⁶

Hangi Penil Protezi Tercih Etmeliyim?

Erektil disfonksiyon tedavisinde diğer tedavilerden sonuç alamayan hastalar alanında uzman bir üroloji hekimine danışmalıdırlar. Proteze uygun olduğu belirlenen hastalar ise maliyet/fayda oranı açısından tek parçalı ile üç parçalı penil protez karşılaştırması yapıp kendilerine uygun olan protezi seçmelidirler. Protez seçimi yaparken hastanın öncelikle tek parçalı mı, yoksa üç parçalı mı protez istediğine karar vermesi gerekmektedir. Protez türüne karar verildikten sonra hastanın anatomik yapısına uygun olan protez modeli, üroloji hekimine danışılarak karar verilmelidir.

Penis protezi tedavisinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK ödeme şartları ve penis protezi çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tek parçalı ile üç parçalı penil protez karşılaştırması ile ilgili daha fazla detay öğrenmek isteyen hastalar alanında uzman bir üroloji hekimine danışarak bilgi sahibi olabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler GDPR ve HIPAA kanunları gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Referanslar (*)

1-Vendeira P. Penile prosthesis surgery: Indications and penoscrotal approach. Actas Urol Esp (Engl Ed). 2020 Jun;44(5):377-381. English, Spanish. doi: 10.1016/j.acuro.2020.01.010. Epub 2020 May 31. PMID: 32493599. DOI: 10.1016/j.acuro.2020.01.010

2-https://www.rigicon.com/malleable-penile-prosthesis/

3-https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/

4-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

5- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/

6- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/


Tüm Mutluluk Çubukları
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş ve Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş ve Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Penil Protez)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Penil Protez)
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu

Bir Bakışta Mutluluk Çubukları

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu İndirme ve Kaldırma
Mutluluk Çubuğu İndirme ve Kaldırma

Penil Protezler Diğer Başlıklar


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.