Skip to main content

Üroloji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar: Penil Protez Tedavisi ve Diğer Konular

Ürolojik hastalıklar ile ilgili üroloji doktoru hangi hastalıklara bakar, tanı ve tedavi yöntemleri gibi soruların cevapları bu hastalar için önemli bir yol göstericidir. Sıklıkla görülen böbrek, idrar yolları, mesane, üreme sistemi ile ilgili olan ürolojik hastalıklar hakkında genellikle toplumda pek çok bilinmeyen durum vardır. Bu durumlar bu hastalıkların tanısının ve tedavisinin gecikmesine neden olur. Bu yüzden üroloji bölümü ile ilgili hastalıklar ve bu hastalıklara dair bilgi edinmek sağlık için önemlidir.

Üroloji Doktoru ve Uzmanlık Alanı: Genel Bakış

Üroloji bölümü genel olarak çocuk, kadın ve erkeklerde böbrek, idrar yolları, mesane, üreter, prostat ve üreme sistemi ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıp bilimidir. Bu hastalıklar genel olarak ürogenital sistem hastalıkları olarak tanımlanabilir.

Üroloji Doktorunun Görev Alanları ve Hastalıklar

Üroloji bölümünde alanında olmaz üroloji doktoru ürogenital hastalıkların son dönem modern sistemler ve laboratuvar incelemelerini değerlendirerek tanı koyar. Tanı alındıktan sonra kişiye özel tedaviye başlanır. Üroloji bölümünün çocuk, kadın ve erkeklerde karşılaşılan hastalıklara göre farklı tanı ve tedavi yöntemleri vardır. Üroloji bölümü bebek ve çocuklarda idrar yolları, böbrek hastalıkları, doğuştan veya sonradan oluşan cinsel organ ile ilgili fiziksel bozukluklar gibi hastalıklar ile ilgilenir. Çocuklarda üroloji bölümü; doğuştan tek böbrekli olma, böbrek taşı, idrar yolları enfeksiyonları, inmemiş testis, idrar kaçırma, sünnet gibi hastalıkların tanı ve tedavisini içine alır.

Kadınlarda üroloji bölümü; böbrek yetmezliği, böbrek tümörü, böbrek kanseri, böbrek taşı; idrar yolları enfeksiyonu, idrar yollarında taş; idrar kaçırma, genital bölgede siğil gibi durumlar ile ilgilenir. Buna ek olarak kadınlarda üreme sistemi ile ilgili hastalıklarda üroloji bölümü jinekoloji bölümü ile iş birliği içinde ilerler1.

Erkeklerde Karşılaşılan Ürolojik Problemler

Erkeklerde üroloji bölümünün ise etki alanı daha geniştir. Kadınlarda ve çocuklarda olduğu gibi böbrek, mesane, idrar yolları hastalıklarına ek olarak prostat, erkek üreme organlarındaki fizyolojik bozukluklar ve erkek üreme sistemindeki hormonal bozuklukları içine alır. Bu açıdan üroloji bölümünde en sık karşılaşılan hastalıklardan birisi ereksiyon problemleridir.

Ereksiyon Sorunları ve Tedavi Yöntemleri

Ereksiyon, erkek üreme organı olan penisin cinsel ilişki öncesinde sertleşmesini ifade eder. Farklı sebeplerle ereksiyon problemleri ortaya çıkabilir. Bu sebepler fiziksel ve mental olarak iki ayrı başlıkta incelenebilir. Dolaşım sistemini olumsuz etkileyen hipertansiyon, kanda yükselen kolesterol ve bu gibi çeşitli kalp damar hastalıkları, diyabet, tiroid problemleri, obezite gibi hastalıklar fiziksel olarak penisin sağlıklı ereksiyon olmasına engel olan sebepler arasında sıralanabilir. Diğer yandan aşırı stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemler de sertleşme problemlerine sebep olabilir. Bunlara ek olarak sigara, alkol kullanımı ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de ereksiyon problemine yol açan diğer faktörler olarak sayılabilir. Ereksiyon problemi yaşayan kişiler sağlıklı bir cinsel yaşamı sürdüremezler. Bu yüzden bu problemin en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Sağlık kuruluşlarının üroloji bölümünde alanında uzman üroloji doktoru çeşitli tahlil, tetkik, laboratuvar incelemeleri ve görüntülemeler ile tanı koyabilir. Ereksiyon probleminin çözümlenmesi de pek çok tedavi yöntemleri vardır. Penil protez son dönemlerde memnuniyet oranı en yüksek ve kalıcı bir tedavi olması açısından en sık tercih edilen tedavi çeşididir.

Penil Protez Nedir? Kimlere Önerilir?

Penil protez, penise yerleştirilen bir mekanizma ile ereksiyon problemine kalıcı ve ömür boyu bir çözüm sunar. Penil protezler ereksiyon problemi yaşayan kişilere, ileri yaşlarda cinsel yaşamda sıkıntı yaşayan kişilere önerilebilir.

Penil protezler mutluluk çubuğu olarak da bilinir. Mutluluk çubuğunun üç farklı çeşidi vardır.  İlk çeşidi tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğudur. Penise yerleştirilen ve penisin sürekli erekte halde olmasını sağlayan silindir bir çubuktan oluşur. Bu çubuğun kıvrılabilme özelliği sayesinde kıyafetlerin arasına saklanması kolaydır. El koordinasyonu açısından kullanımı en kolay ürün tek parçalı olandır. Penis protezin diğer içi çeşidinde bir kaç mekanizma vardır. İki parçalı penil protezde şişirilebilir silindirik bir çubuk ve pompa sistemi vardır. Üç parçalı modelde ise silindir çubuk, pompa ve karın içi rezervuarı vardır. Bu mekanizmalar şişirilebilir çubuğun pompa yardımıyla şişirilerek penisin erekte olmasını sağlar. İki parçalıda şişirme işlemi hava ile olurken üç parçalı modelde karın içi rezervuardan sıvı pompalanır. Bu iki modelin tek parçalı modele göre avantajı ise cinsel ilişki sonrasında şişirilmiş çubuk indirilerek penisin eski haline getirilmesidir.

Penil Protezin Avantajları ve Olası Yan Etkileri

Sertleşme probleminin çözümünde penil protez tedavisinin çeşitli avantajları vardır. Kullanan kişilerin memnuniyet geri bildirimine göre diğer tedavi çeşitlerine göre memnuniyet oranı en yüksek tedavi çeşididir. Çünkü doğala en yakın ereksiyon imkanını sunabilir. Aynı zamanda sertleşme problemine kalıcı bir çözüm sunar. Penil protezler yerleştirildikten sonra ömür boyu kullanılabilir özelliktedir. Diğer yandan tedavi öncesi genellikle penil protezin yan etkileri merak edilir. Bu açıdan penil protezin kendi özelinde bir yan etkisinden genellikle bahsedilemez. Ancak mekanizma cerrahi bir operasyon ile yerleştirildiğinden dolayı enfeksiyon riski gibi durumlardan bahsedilebilir. Buna ek olarak genellikle nadir karşılaşılmak ile beraber penis protezinin mekanizmasının bozulmasıdır. Bu durumda mekanizma yenilenerek sağlıklı bir cinsel yaşama devam edilebilir.

Üroloji Doktoru Tarafından Uygulanan Diğer Tedaviler

Ereksiyon probleminin tedavisinde penil protez dışında farklı tedavi yöntemleri vardır. Kişiler genellikle ilk sertleşme tanısı aldıklarında penil protezden önce ilk aşamada bu tedaviler uygulanır. İlaç tedavisi bu tedavilerin ilkidir. Sildenafil, tadalafil gibi etken maddeli çeşitli ilaçlar alanında uzman doktor tarafından reçete edilebilir. Diğer tedavi yöntemlerinden birisi penil enjeksiyondur. Cinsel ilişki öncesinde penise uygulanan enjeksiyon işlemi ile penisin erekte olması sağlanır. Bu tedavilerden beklenen yanıt alınamadığı durumlarda ESWT terapisi tercih edilebilir. ESWT terapisinde penisteki çeşitli doku ve damarlara şok dalgası uygulanır. Şok dalgaları ile bu doku ve damarların kendi kendini onarması desteklenir. Bu sayede sağlıklı ereksiyon olma durumu desteklenmiş olur. Vakum cihazları ESWT terapisinden sonra önerilebilecek diğer bir tedavi yöntemidir. Penise yerleştirilen vakum cihazı ile vakumlama işlemi yapılır. Bu sayede kan akışı artırılarak penisin sertleşmesi sağlanır.

Bu tedavi yöntemleri ereksiyon problemlerinde genellikle birinci basamak tedavileridir. Ancak genellikle geçici çözümler sunduğu için kişiler penil protez tedavisini tercih ederler.

Üroloji Doktorunun Rolü ve Ürolojik Sağlığın Önemi

Ürolojik hastalıkların tamamı özellikle böbrek, üreter, mesane, idrar yolları gibi temelde boşaltım sistemini ilgilendiren hastalıkların çözümlenmesi sağlığın sürüdürlmesinde çok önemlidir. Buna ek olarak ereksiyon problemi gibi üreme sisteminde yaşanan aksaklıklar da genel sağlığı hem fizyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Bu açıdan ürolojik hastalıkların en kısa sürede teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması gereklidir. Alanında uzman üroloji doktoru bu sürecin en doğru ve en kısa sürede yönetilmesinde başroldedir. Ürolojik hastalık yaşayan kişilerin özellikle ereksiyon problemi yaşayan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna ve alanında uzman üroloji doktoruna giderek en kısa sürede tedavi protokollerine başlaması elzemdir.

Mutluluk çubuğu tedavilerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’nin ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://doi.org/10.1016/S0094-0143(05)70144-0

2 https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2021.03.007

3 https://web.archive.org/web/20200919163454/

4 https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/common-causes-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar: Penil Protez Tedavisi ve Diğer Konular
Üroloji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar: Penil Protez Tedavisi ve Diğer Konular
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Ekim 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.