Skip to main content

Cinsel işlev bozuklukları ve Sertleşme Sorunu Tedavisi

Erkeklerdeki cinsel işlev bozuklukları cinsel yaşamı olumsuz etkilediği gibi partnerlerde de negatif etkilere yol açabileceği için erken tedavi önemlidir. Erkeklerdeki cinsel işlevlerdeki bozukluklar, Avrupa Üroloji Derneği tarafından gruplandırılır ve dört farklı kategoride yer alır. Bunlardan ilki olan erektil disfonksiyon, ergenlik çağına girmiş olan her yaşta erkeği etkileyen sertleşme sorunlarına neden olan bir durumdur. Prematür ejakülasyon olarak adlandırılan cinsel işlev bozukluğu ise ilişki sırasında erken boşalmaya yol açar. Cinsel fonksiyon bozuklukları arasında yer alan penis eğriliği ise doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da oluşabilen ve cinsel hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Priapizm olarak adlandırılan ve uzun süren ağrılı sertleşme oluşmasına sebebiyet veren durum ise bir diğer cinsel işlev bozukluğudur.1 Bu işlev bozuklukları, cinsel ilişki sorunlarına yol açar ve üroloji hekimleri tarafından tedavi edilir. Bazı bozukluklarda ilaç tedavisi yeterli iken bazı durumlarda cerrahi operasyon ile düzeltme gerekebilir. Tedaviye erken başlanması bu problemlerin özellikle psikolojik sorunlara yol açmasını önleme açısından da büyük öneme sahiptir.

Cinsel İşlev Bozuklukları ve Sertleşme Sorunu Tedavisi

Erektil disfonksiyon olarak isimlendirilen erkeklerdeki iktidarsızlık ve sertleşme sorunu, hipertansiyon ya da diyabet gibi çeşitli hastalıkları bulunan kişilerde daha yaygın olarak görülür. İleri yaşlarda görülme sıklığı artan bu durumun tedavisinde çeşitli ilaç veya enjeksiyonlar, vakum etkili cihazlar veya ameliyatla penil protez tedavisi uygulanır. Erken boşalma ise kesin nedeni belirlenememiş bir cinsel işlev bozukluğudur. Stres, endişe veya performans anksiyetesi gibi psikolojik faktörlere bağlı oluşabilen erken boşalma sorununun tedavisinde psikoterapi ya da ilaç tedavisi kullanılır. Penis eğriliği ise peniste şekil bozukluğunun oluşması sonucu ortaya çıkar. Doğuştan oluşabilen penis eğriliği doğumdan sonra gelişirse Peyronie hastalığı olarak adlandırılır. Tedavisinde ilaçlar ve kremler kullanılabilir. Duruma bağlı olarak protez tedavisi ya da çeşitli ameliyat prosedürleri uygulanabilir. Erkeklerdeki cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan priapizm, yani uzun süreli ağrılı sertleşme sorunu ise ilaçlara, enfeksiyona ve çeşitli hastalıklara bağlı oluşabilir. Priapizm tedavisinde yine çeşitli ilaçlar ya da penis içi enjeksiyon kullanılır.1

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Kaç Çeşidi Vardır?

Cinsel ilişki sırasında yaşanan sertleşme sorunu, bazı ciddi kalp hastalıklarının belirtisi olabileceği için erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Damarlarda tıkanıklık sonucu oluşabilen erektil disfonksiyon sorununa sebep olan tıkanıklık tespit edilmezse bu durum ölümcül olabilir. Ayrıca çeşitli psikolojik sorunların oluşmasına da yol açan iktidarsızlık problemleri mutlaka tedavi edilmelidir ve sorunun kaynağı belirlenmelidir. En sık görülen cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan erektil disfonksiyon tedavisinde, sertleşme oluşturan haplar, enjeksiyonlar veya vakum etkisi ile sertleşme sağlayan cihazlar geçici çözüm amaçlı kullanılabilir. Kalıcı çözüm isteyen kişilerde ise sorunun tedavisinde mutluluk çubuğu tercih edilir.1 Tek veya üç parçadan oluşan mutluluk çubukları, ameliyatla penis içerisine yerleştirilen yardımcı tıbbi cihazlardır. Tek parçalı olan protezler sert ve dayanıklı bir gövdeye sahiptir ve gövdesinin bükülebilir özelliği sayesinde istenilen anda elle dikleştirilerek sertleşme oluşturur. Üç parçalı protezlerde bulunan pompa sistemi ise pompanın birkaç kez sıkıştırılması sonucu sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur.

Çoğunlukla genel anestezi ile yapılan protez implantasyonu ameliyatlarında masrafın önemli bir bölümü bazı şartların gerçekleşmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenir. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi için sitemizdeki iletişim bilgileri vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilir ya da “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Erkeklerde oluşan cinsel işlev bozuklukları hakkında daha detaylı bilgi almak için ise sağlık kuruluşlarına veya üroloji hekimlerine başvurabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel işlev bozuklukları ve Sertleşme Sorunu Tedavisi
Cinsel işlev bozuklukları ve Sertleşme Sorunu Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 29 Eylül 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.