Skip to main content

Penis Eğriliği Nedir ve Mutluluk Çubuğu ile Penis Eğriliği Nasıl Düzeltilir?

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarından birisi olan penis eğriliği doğuştan gelebilen ya da sonradan ortaya çıkabilen bir durumdur. Doğuştan gelen eğrilik problemi genellikle nadir görülür. Doğmadan önce penis içerisindeki boşlukları çevreleyen dokunun gelişiminde problem görülmesi sonucu ortaya çıkar. Sonradan edinilen eğrilik ise Peyronie hastalığı olarak adlandırılır. Peyronie hastalığı da nadir görülen bir durum olmasına rağmen özellikle diyabet hastalığı olan kişilerde daha sık görülür. Ayrıca hipertansiyon, kan lipid düzeyinde bozulmalar (kolesterol veya trigliserid yüksekliği gibi), iskemik kardiyomiyopati (kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu kalp kasının gücünün azalması), erektil disfonksiyon, sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketimi gibi durumlar da Peyronie hastalığının görülme riskini arttırır. Peyronie hastalığının neden oluştuğu henüz net olarak aydınlatılmamış olsa da penis içindeki boşlukları saran katmanın sürekli hasar veya travmaya maruz kalması sonucu oluştuğu düşünülmektedir.1 Her ne şekil ile oluşursa oluşsun, cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyen penis eğrilikleri mutlaka tedavi edilmelidir.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu İle Penis Eğriliği Tedavisi

Penis şeklinin bozulması nedeniyle uygulanan birçok tedavi yöntemi vardır. Özellikle Peyronie hastalığı aktif ve stabil dönem şeklinde seyrettiği için uygulanan tedaviler bu dönemlere göre farklılık gösterir. Aktif dönemde ağrı bulunmamakla beraber yapılan ultrason görüntülemesinde plak oluşumu genellikle yoktur. Bu süreçte koruyucu tedavi yaklaşımı uygulanır. İlaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, E vitamini gibi birçok tedavi yöntemi aktif dönemde kullanılır. Hastalığın en az üç ay stabil olarak seyrettiği ve ağrının olmadığı stabil dönemde ise penis eğriliği açısı ve erektil disfonksiyon olup olmaması önemlidir. Eğer eğrilik 30 dereceden azsa ve erektil disfonksiyon yoksa ileri bir tedavi yöntemi gerekmez. Ancak eğrilik açısının 30 derecenin üstünde olması ve sertleşme bozuklukları görülmesi durumunda cerrahi yaklaşım gerekebilmektedir.1 Cerrahi tedavide mutluluk çubuğu olarak adlandırılan protezler kullanılmaktadır. Tek parçalı protezler eğrilik tedavisinde önemli başarı oranına sahiptir. Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen operasyon ile iki adet slindirin penis içerisine implantasyonu yapılarak işlem tamamlanmaktadır.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Eğrilik tedavisine başlanmadan önce yapılan görüşmede kişilerin detaylı bir tıbbi değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirme sırasında kişilerin hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ile ilgili detaylı sorular sorulur ve fizik muayene yapılır. Ardından ultrason görüntüleme yöntemi kullanılarak penis içerisindeki dokuda plakların oluşup oluşmadığı incelenir. Ameliyat öncesi bu süreç tedavinin şeklini belirleyeceği için büyük önem arz etmektedir. Ek kan tetkikleri ve çeşitli görüntülemeler ile bireyin ameliyata hazır olup olmadığı değerlendirilir. Ameliyat için uygun olan bireylerde penis eğriliği açısından ölçümler yapılır ve uygun olan protez çap ve boyu belirlenir. Penis yapısına elverişli olan protez boyutu seçildikten sonra genellikle genel anestezi altında yapılan işlem ile implantasyon yapılır. Tek parçalı penil protez yüksek bükülme açısına sahip olduğu için penis altına yapılan küçük bir kesi sayesinde penise yerleştirilebilir. Bu protezler elle dik konuma getirilebilir. Penis protezleri dışarıdan bakıldığında fark edilmez ve kullanılmadıklarında tek parçalı protezlerin gövdesi bükülerek iç çamaşırı içerisine gizlenebilir. Bu protezlerin ameliyat ile yerleştirilmesi sonrasında kişilerin belirli bir süre cinsel ilişkiye girmemesi gereklidir.

Türkiye’de ödeme şartlarının oluşması halinde penil protez tedavi masraflarının bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) karşılanmaktadır. Bu ödeme şartlarını öğrenmek isteyen kişiler bizimle iletişime geçmek için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirler. Erektil disfonksiyon ve penis eğriliği ile ilgili bilgi almak için ise üroloji hekimlerine danışabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penis Eğriliği Nedir ve Mutluluk Çubuğu ile Penis Eğriliği Nasıl Düzeltilir?
Penis Eğriliği Nedir ve Mutluluk Çubuğu ile Penis Eğriliği Nasıl Düzeltilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 24 Ocak 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.