Skip to main content

Sabah Ereksiyonu: Neden Olur, Olmamasının Sebepleri ve Tedavisi

Halk arasında en çok merak edılen sorulardan olan sabah ereksiyonu nedir, neden olmaz ve bu durumda penil protez tedavisi nasıl yardımcı olur ile ilgili bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Cinsel sağlığın konularından biri olan sabah ereksiyonu normal bir durumdur ve tüm yaş grubu erkeklerde görülür. Sabah ereksiyonu, uyku esnasında beynin aktive merkezlerinin değişmesi ve sinir sistemi aracılığı ile penisin erekte olmasını sağlar. Sanılanın aksine sabah ereksiyonu cinsel uyarılma ile meydana gelmez. Sabah ereksiyonunun olmaması veya kesilmesi, her zaman için ciddi sayılmasa da altta yatan herhangi bir sebep olabilir. Özellikle erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) sabah ereksiyonlarının azalmasına veya olmamasına neden olabilen bir tablodur.

Sabah Ereksiyonu Nedir?

Erkeklerde geceleri veya sabahın erken saatlerinde uyurken ereksiyon olması sabah ereksiyonu olarak adlandırılır. Uyku esnasında ereksiyon yaşanması normal bir durumdur. Sabah ereksiyonunun genellikle rüyalar veya dolu mesane nedeniyle meydana geldiği düşünülür. Ancak ereksiyonun ana nedeni parasempatik sinir sistemidir. Parasempatik sinir sistemi, idrara çıkma, cinsel uyarılmalar ve sindirim gibi olayların kontrolünü sağlar. Bunun yanı sıra tehlike anında savaş ya da kaç tepkisine neden olur. Bu esnada kalp atışı, solunum yolu ve gözbebekleri, tükürük ve sindirim salgıları üzerinde etkiler meydana getirir.1

Parasempatik sinir sistemi, uykuda REM esnasında aktiftir. REM rüya görülen uyku aşamasıdır. Çoğunlukla REM aşamasında veya sonrasında uyanırsınız, bu da ereksiyon halindeyken uyanma olasılığının yüksek olduğunu gösterir. Parasempatik sinir sistemi uyku esnasında vücuda hormonal uyarı göndererek penise kan akışını sağlayabilir. Her gece birden fazla ereksiyon yaşayabilirsiniz ancak bunları genellikle sabah uyanmaya yakın fark edersiniz. Her gece en fazla beş defa ereksiyon meydana gelebilir. Bununla birlikte sabahın erken saatlerinde ereksiyon genellikle cinsel rüyalardan kaynaklanmaz. Bazen gece veya sabah ereksiyonu uykuda penisin kasıtlı uyaranlara karşı da oluşabilir. Özellikle ergenlik çağında rastgele zamanlarda da ereksiyon yaşanabilir. Sabah ereksiyonu her yaş erkek bireyde görülebilir. Yaşlanma ile birlikte sabah ereksiyonu yaşanma sıklığı düşer.

Sabah Ereksiyonunun Normal Fonksiyonları ve Önemi

Sabah ereksiyonu penisin içinde ve çevresinde düzgün işleyen bir kan ve sinir sistemini işaret eder. Bu durum bebeklik döneminde ve hatta 70`li yaşlarda da görülebilir. Sabah ereksiyonunun varlığı fiziksel olarak uyanık durumdayken ereksiyon elde etme ve sürdürme yeteneğine sahip olduğunuzu gösterir.

Sabah ereksiyonu görülmemesi veya birden kesilmesi, altta yatan bir tıbbi sorunu işaret edebilir. Genellikle erektil disfonksiyon (iktidarsızlık/ sertleşme problemi) sabah ereksiyonu görülmediğinde düşünülen ilk problemdir. Ereksiyon için yeterli kan akımı veya sinir iletiminin olmaması sabah ereksiyonunun ve erektil disfonksiyonun nedenlerindendir. Sabah ereksiyonunun olmamasının yanı sıra fazla kilolu olmak, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sahip olmak, diyabet ve depresyon varlığında erektil disfonksiyon düşünülebilir. Yaş ilerledikçe sabah ereksiyonu daha az görülür ve bu durum normaldir. Ancak genç erkeklerde sabah ereksiyonu görülmemesi bir probleme işaret edebilir.

Sabah Ereksiyonu Olmaması: Olası Nedenler ve Endişeler

Sabah ereksiyonu, erkeklerin penis sağlığı ve olası erektil disfonksiyonu hakkında bazı ipuçları verebilir. Ancak sabah ereksiyonunun olmaması mutlaka bir soruna işaret ediyor anlamına gelmez. Erkekler uyurken tipik olarak birden fazla kere ereksiyon yaşarlar. Ereksiyonlar, REM uykusu sırasında beynin aktivasyonu ile ilişkilidir ve cinsel uyarıdan kaynaklanmaz. REM aşamasında veya hemen sonrasında uyanmak, sabah ereksiyonuna neden olabilir. Bunun aksine sabah ereksiyonunun olmaması, kesin bir sorun olduğu anlamına gelmeyebilir ancak durum sinirler ve kan damarlarından kaynaklı ise erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ihtimali düşünülür.

Erektil disfonksiyon psikolojik ve fiziksel nedenlerden kaynaklanabilir. Özellikle genç erkeklerde sabah ereksiyonu yoksa ve herhangi olağan dışı semptom görülüyorsa ciddi bir sorun olabilir. Erektil disfonksiyon, prostat kanseri gibi acil tıbbi müdahale gerektiren bir duruma işaret edebilir. Cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunları yaşamak ve sabah ereksiyonunun olmaması erektil disfonksiyonun habercisi olabilir. Cinsel olarak aktif olmamak, sabah ereksiyon olmamak erektil disfonksiyonun bir belirtisi olabilir. Yaşlılık, prostat problemleri, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, alkol, bağımlılık yapan maddeler, antidepresanlar erektil disfonksiyon için bazı risk faktörleridir. Ayrıca erektil disfonksiyonla yandaş hastalıklar olarak bilinen bazı sorunlar görülebilir. Alzheimer, depresyon, KOAH, kronik böbrek hastalıkları, epilepsi, MS, lösemi, uyku apnesi gibi bir dizi sağlık problemi erektil disfonksiyon ile ortaya çıkabilir.

Penil Protez: Sabah Ereksiyonu Olmayanlara Çözüm mü?

Erektil disfonksiyonu (iktidarsızlık) olan bireylerde ereksiyonun sağlanması amacıyla penil protezler penisin içine yerleştirilir. “Mutluluk çubuğu” veya “penis protezi” olarak da bilinir ve erektil disfonksiyonun diğer tedavileri başarısız olduktan sonra tercih edilir. Şişirilebilir ve bükülebilir (yarı sert) olmak üzere iki tip penil protez bulunur:

  1. Şişirilebilir penil protez: Testis kesesine bir pompa yerleştirilir ve pompa sayesinde istenilen zamanda ereksiyon sağlanır.
  2. Yarı sert/şişirilemez (tek parçalı) penil protez: Penisin ereksiyonunu sağlayan kısımlara yerleştirilen silikon çubuklar sayesinde ereksiyon sağlanır.

Protez tipleri farklı çalışır ve çeşitli avantaj/ dezavantajları vardır. Sabah ereksiyonu olmayan kişilerde erektil disfonksiyon olasılığı düşünülür. Erkeklerde, erektil disfonksiyonu düşündürecek sabah ereksiyon problemleri varsa penil protez tedavisi tercih edilebilir. Sabah ereksiyonu olmayan ve erektil disfonksiyona sahip bireylerde penil protezler uygun bir tedavi seçeneği olabilir. Penil protezler, ağrılı ereksiyon gibi ciddi vakaları için de bir tedavi seçeneğidir. Penil protez erkeklerin ereksiyon olmasını sağlar ancak cinsel isteği arttırmaz. Protezler herkes için uygun olmayabilir. Önemli kalp hastalıkları, kontrol edilemeyen diyabet ve ciddi enfeksiyona sahip kişilere penil protez önerilmez. Protezler penis uzunluğunu arttırmaz.

Penil Protez Tedavisi ile Sabah Ereksiyonunun Geri Kazanılması

Erektil disfonksiyon, sabah ereksiyonunun olmaması gibi durumlar erkeklerde yaşam kalitesini düşürür. Erektil disfonksiyon sabahları ereksiyon olmamasını etkileyebilir ve bu durum rahatsız edici olabilir. Bu sebeple erektil disfonksiyona yönelik ilaçlar ve çeşitli vakumlu daraltma tedavileri sonuç vermediğinde penil protezler tercih edilir. Erektil disfonksiyona sahip bireylerde penil protezler, memnuniyeti arttırma potansiyeline sahiptir. Protez uygulanan kişilerde ereksiyon sıklığı, ereksiyonun sürdürülmesi ve güven duygusu yüksek olarak belirtilir. Verilere göre ereksiyon problemleri yaşayan kişilerde penise enjekte edilen ilaçlar yerine yerleştirilen penil protezler daha az endişe ve daha az yetersizlik sağlar. Ereksiyonun sağlıklı bir şekilde sağlanması hasta ve partnerleri için memnuniyeti yükseltir. Penil protez uygulanan kişilere yapılan anketlerde Erektil Disfonksiyon Tedavi Memnuniyetleri 12 aylık takip sonrası yükselmiştir ve iyileşmelerin sürekli olarak arttığı bildirilmiştir.

Penil Protez Tedavisinin Riskleri ve Alternatif Çözümler

Halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu yani Penil protez tedavisi genellikle güvenli bir prosedürdür. Risk ve komplikasyonlar yaygın görülmemekle beraber şunları içerebilir:

  • Enfeksiyon: Cerrahi müdahalelerde enfeksiyon görülme olasılığı vardır. Diyabet veya omurilik zedelenmeleri mevcut ise enfeksiyon riski yüksek kabul edilir.
  • İmplant sorunları: Penil implant tasarımları güvenlidir ancak nadiren arızalanma olabilir. İmplantı değiştirmek veya onarmak amacıyla yeniden ameliyat gerekir.
  • Yapışma ve iç erozyon: Enfeksiyon ile bağlantılı olabilen penis içi aşınma veya implantın penis içi dokuya yapışması durumları görülebilir.
  • Ek olarak kontrolsüz kanama, penisin başına giden kan akımının azalması, aşırı yara dokusu, daha kısa penis uzunluğu algısı penil implant tedavisinde risk kabul edilebilir.

Penil implant sonrası enfeksiyonu tedavi etmek, implantın mekanik arızalarını onarmak ve kontrolsüz kanamaların kontrolü için genellikle yeniden ameliyat gerekir ve penil implant çıkarılır.

Kişisel ve Psikolojik Etkiler: Sabah Ereksiyonu Eksikliği ve Cinsel Yaşam

Sabah ereksiyonunun olmaması, penisin sinirsel uyarılması ve kanlanmasının yeterli düzeyde olmadığı hakkında ipucu taşır. Cinsel aktivitenin olması veya daha da iyileşmesi, sabah ereksiyonunun her zaman olması gerektiğini göstermez. Sabah ereksiyonunun olması sinir sistemi işlevlerine bağlı olsa da birçok farklı faktör nedeniyle sıklığında azalma olabilir. Sabah ereksiyonu yaşamayan bireylerde psikolojik durumlar ve erektil disfonksiyon varlığının araştırılması gerekir. Bu bireyler sorunlarını dile getirmeseler dahi motivasyon kaybı, stres ve rahatsızlık hissine sahip olabilirler. Psikolojik etkiler cinsel yaşamı doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz etkiler. Ürolog danışmanlığının yanı sıra psikiyatrik destek almak cinsel hayatın iyileştirilmesinde önemli role sahiptir.

Sabah Ereksiyonu, Cinsel Sağlık ve Penil Protez Tedavisi

Yaşam kalitesini ve cinsel hayatı olumsuz etkileyen ereksiyon problemlerine yönelik çeşitli tedavi seçenekleri bulunur. Bu tedavi seçeneklerinden biri olan penil protez, erektil disfonksiyon, neden olduğu sabah ereksiyonu sorunları ve diğer komplikasyonlar için bir çözüm olabilir. Sabah ereksiyonunun olmaması cinsel yaşama da olumsuz yansıyabilir ve erektil disfonksiyonun bir belirtisi olarak kabul edilebilir. Penil protez tedavisi ile ereksiyon sorunlarının ortadan kaldırılması mümkündür. Sabah ereksiyonunun olmaması her zaman ciddi bir sorunu göstermez ancak dikkatli gözlem ve takip gerektirebilir. SGK‘ nın kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Mutluluk çubuğu taktırmak isteyen hastalar bu tedaviye uygun olup olmadıklarını bir üroloji hekimine danışarak bilgi sahibi olabilirler. Detaylı bilgi için Bilgi İstek Formu vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.webmd.com/men/what-to-know-about-morning-wood

2 https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood#what-if-it-stops-occurring

3 https://www.issm.info/sexual-health-qa/is-a-lack-of-morning-erections-a-concern

4 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4442986/

5 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2050052117300045


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sabah Ereksiyonu: Neden Olur, Olmamasının Sebepleri ve Tedavisi
Sabah Ereksiyonu: Neden Olur, Olmamasının Sebepleri ve Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Temmuz 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.