Skip to main content

Erektil Disfonksiyon Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Erektil Disfonksiyon Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunları oldukça yaygın görülen problemlerdendir ve bu durum tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Özellikle cinsel ilişki öncesi peniste yeterli sertleşmenin oluşmaması veya sertleşme oluştuktan sonra yeterli tatmin oluşturacak kadar sürdürülememesi şeklinde ortaya çıkar. Dünya genelinde sık görülen bu durum, çiftlerde çeşitli psikolojik sorunlara neden olabileceği gibi yaşam kalitesini de önemli derecede etkiler. Bu nedenle herhangi bir sertleşme problemi oluşması durumunda profesyonel destek için sağlık kuruluşlarına başvurulması gereklidir. Erkeklerde cinsel işlev bozukluklarından biri olan iktidarsızlık durumunda üroloji hekimleri gerekli klinik değerlendirmeyi yapar. Üroloji hekimleri tarafından yapılan değerlendirme sonrası erektil disfonksiyonun kesin tanısının konulabilmesi için penil doppler ultrasonografi ile görüntüleme gereklidir. Ultrasonik ses dalgaları ile yapılan bu görüntüleme yönteminde penis içindeki damarların durumu incelenir. Kesin tanı alan kişilerde ilaç ya da enjeksiyon ile sertleşme sağlanabilirken ilaç kullanımının sakıncalı olduğu kişilerde vakum cihazı ya da mutluluk çubuğu tedavisi kullanılır.1

Erektil Disfonksiyon Sebepleri Nelerdir?

Sertleşme sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan birçok sağlık problemi vardır. Özellikle kalp damar sisteminin etkilenmesi, penis içerisindeki kan akımında da sorunlara neden olacağı için dikkatli bir şekilde değerlendirme yapılır. Obezite, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklar, damar sisteminde sorunlara yol açarak erektil disfonksiyon oluşturur. Bunların dışında Parkinson hastalığı veya multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıkları da sertleşme sorunlarına sebep olur. Leğen kemiğine (pelvis) yakın bölgede yapılan cerrahi operasyonlara veya prostatın tamamen çıkarıldığı radikal prostatektomi ameliyatına bağlı olarak da iktidarsızlık görülebilir. Bunların dışında antidepresan ve antihipertansif bazı ilaçların kullanımı, sigara veya alkol tüketimi gibi durumlar da sertleşme sorunu görülme riskini artırır. Penil kırıklar, penis eğriliği gibi penisin anatomik yapısında bozulmalara sebebiyet veren durumlar da yine sertleşme sorunu nedenlerindendir. Kalp hastalıklarında ve ani ölüme yol açabilecek kalp ana damarlarının tıkanması gibi durumlarda sertleşme sorunları ilk ortaya çıkan belirti olabilir. Bu nedenle cinsel ilişkide sertleşme ile ilgili bir problem yaşanması durumunda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmak gereklidir.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu Nedir?

Erektil disfonksiyonda tedavide uygulanacak birçok farklı yöntem mevcuttur. Ancak tedaviye başlamadan önce sertleşme problemine neden olan sağlık sorununun tespit edilerek mümkünse tedavi edilmesi gereklidir. Sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımı veya yetersiz egzersiz gibi risk faktörleri mevcutsa bu faktörlerin ortadan kaldırılması ve yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması önemlidir. Erkeklerde erektil disfonksiyon tedavisi için kullanılan yöntemlerden öncelikle sertleşmeyi sağlayan hap ya da enjeksiyonlar kullanılır. Bazı hastalıkları olan kişilerde erektil disfonksiyon ilacı kullanımı sakıncalıdır. Bu nedenle birçok kişide sertleşmeyi vakumla sağlayan cihazlar veya protez implantasyonu tercih edilir. Diğer yöntemler geçici çözüm sunduğu için mutluluk çubuğu olarak da bilinen protez tedavisi, birçok insanın tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde penis içerisinde bulunan boşluklu yapılara iki adet protez yerleştirilir. Kullanılan penil protez genellikle tek veya üç parçadan oluşur. Tek parçalı olanlarda sertleşmenin sağlanması için bükülebilen gövdenin elle dik konuma getirilmesi gerekir. Üç parçalı protezlerde ise pompa vasıtasıyla protez şişirilir ve sertleşme sağlanır.

Protez operasyonlarında masraflar kayda değer ölçüde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanabilir. Ameliyat masraflarının karşılanabilmesi için belirli koşulların sağlanması gereklidir. Bu koşullar ile ilgili bilgi için internet adresimizdeki “Bilgi İsteme Formu” ile bize ulaşabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayan ve erektil disfonksiyon tedavisi olmak isteyen kişiler üroloji bölümüne başvurabilirler.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erektil Disfonksiyon Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Erektil Disfonksiyon Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 4 Ağustos 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.