Skip to main content

Erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm

Erkeklerde erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları sertleşme sorununda peniste sertleşmenin oluşmasına katkıda bulunan ve sık kullanılan ilaçlardır. Sild*naf*l, T*dal*fil ve V*rden*fil gibi penis içerisine kan akışını artıran bu ilaçlar sertleşme sorunu olan kişiler için önerilmektedir. Bu ilaçlar her ne kadar yaygın olarak kullanılıyor olsalar da yan etkileri çok fazla olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Baş ağrısı, mide rahatsızlıkları, sırt ve kas ağrısı gibi yaygın görülen yan etkilerinin yanında taşikardi (nabızda hızlanma), çarpıntı, göğüs ağrısı ve kalp krizi gibi ciddi yan etkileri de vardır. Bunların dışında özellikle kronik hastalıkları bulunan veya düzenli ilaç kullanan kişilerde istenmeyen durumlara yol açabileceği için bu ilaçlara mutlaka doktor gözetiminde başlanmalıdır.1 Bu ilaçlar dışında erektil disfonksiyonda penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi diğer yöntemler de kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri her ne kadar öncelikli olarak tercih edilseler de iktidarsızlık için her zaman çözüm sunamaz. Bu durumda ise penis protezi tedavisi uygulanır.2

Erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm

Protez tedavisi memnuniyet oranı oldukça yüksek olan bir tedavidir. Bu nedenle birçok kişi tarafından mutluluk çubuğu olarak adlandırılmıştır. Sadece implantasyon yapılan kişilerde değil, aynı zamanda partnerlerinde de tatmin oranı fazladır (implant yapılan kişilerde %92-100, partnerlerde %91-95).3 Birçok kişi tarafından kullanılan erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları sadece cinsel uyaran olması durumunda etki gösterirler ve geçici olarak sertleşme oluşmasını sağlar. Bu nedenle bu ilaçların düzenli olarak her ilişki öncesi kullanılması gerekebilir. Bu yüzden yan etki görülme sıklığı da giderek artar. Ancak protez tedavisi, iktidarsızlık sorunu için kalıcı bir çözüm olması ile ön plana çıkar. İlişki öncesi pratik bir şekilde sertleşmenin oluştuğu protez tedavisinde istenmeyen durumların görülme sıklığı oldukça düşüktür ve ilaç tedavisinde olduğu gibi kalp üzerine ciddi yan etkileri bulunmaz. Bu nedenle 40 yılı aşkın süredir erektil disfonksiyon tedavisinde güvenle kullanılan bir tedavi şekli olmuştur. Günümüzdeki teknolojik gelişmelerle protezlerin oluşturabileceği enfeksiyon gibi istenmeyen durumlar ise en aza indirilmiştir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protezler temel olarak iki çeşittir. Tek parçalı protezler bükülebilir yapıdayken üç parçalı protezler şişirilebilir özelliktedir. Ameliyat öncesi iktidarsızlık sorunu yaşayan kişilerin tedavi için uygun olup olmadığına karar verilmesi için hekimle yapılacak görüşmeler önemlidir. Bu görüşmeler sırasında yapılan test ve tetkikler sonucunda kişinin operasyona hazırlığı yapılır. Ayrıca uygun protez çeşidi ve boyutları belirlenir. Tek parçalı protez implante edilecek kişilerde ameliyat süresi ortalama yarım saat sürer. Ameliyat sırasında penis altında ufak bir kesi yapılması yeterlidir. Tek parçalı protezin bükülme açısının yüksek olması sayesinde geniş kesi yapmaya gerek duyulmaz. Üç parçalı penil protez implantasyonu ise ortalama bir saat sürer. Operasyon sırasında protezin pompa kısmı testise, sıvı rezervuarı karın içine ve silindir parçaları penis içerisine yerleştirilir. Bu protezler testisteki pompanın şişirilmesi ile doğal görünümlü sertleşme oluşturur. Erkeklerde erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları kullanılmasına rağmen fayda görülmeyen kişilerde ameliyat dışı diğer tedavi yöntemleri de çözüm sunmuyorsa protez tedavisi uygulanır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) protez tedavisi masraflarının önemli bir kısmını bazı şartların oluşması hâlinde karşılamaktadır. Bu şartlar ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Diğer tedavi yöntemleri ya da erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları yerine protez tedavisi olmak isteyen ve tedaviye uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler ise alanında uzman bir üroloji hekimine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 T*dal*fil prospektüsü

2 http://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

3 https://doi.org/10.1016/j.acuro.2020.01.010


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm
Erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 11 Aralık 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.