Skip to main content

Etiket: Şok Dalga Terapisi ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür

Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sayfada sizler için ereksiyon sorunu nasıl çözülür sorusunun cevapları detayları ile birlikte verilecektir. Erkekler cinsel bir uyaran ile karşılaştıklarında ereksiyon süreci aktive olabilir. Penisin kas tabakasında gevşeme ile başlayan bu biyolojik süreçte penisin damarlarındaki kan akımı artar ve içerisindeki boşlukların kan ile dolması gerçekleşir. Boşluklardaki doluluğun artması ile penis sertleşir ve ereksiyon haline geçer.

Erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunu) olarak isimlendirilen cinsel işlev bozukluğu, cinsel birlikteliğin başlatılması ya da devam ettirilebilmesi için ereksiyon halinin korunamaması olarak tanımlanabilir. Ereksiyon sürecinin herhangi bir aşamasında meydana gelen problem nedeniyle oluşabilecek bu durumun tedavisinde farklı uygulamalardan faydalanılabilinir.

Ereksiyon Sorunu (Erektil Disfonksiyon) için Tedavi Basamakları Nelerdir?

Ereksiyon sorunu tedavisi, bu problemin ortaya çıkışındaki temel mekanizmaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir:

Sild*naf*l ve T*dal*fil ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Sild*naf*l ve t*dal*fil, fosfodiesteraz 5 inhibitörü grubunda yer alan ve erektil disfonksiyon tedavisinin birinci basamağında kullanılan ilaçlardır. Etki mekanizmaları genel olarak penis içerisindeki boşluklara kan akışı sağlayan damarların genişletilmesidir. Bu ilaçlar yüksek etkinlik düzeyine sahiptir ve genel başarı oranları yaklaşık olarak %76’dır (2- pubreader tam ekran 2 sayfalı görüntüleme modunda sayfa 24).

Eksternal Vakum Cihazları ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Vakum cihazları ereksiyon problemi tedavisindeki bir diğer cerrahi olmayan tedavi yöntemidir. Penisin dış kısmından yerleştirilen bu cihazlar vakum yöntemi ile negatif basınç oluşturur ve böylelikle penis içi boşluğuna kan dolması sağlanabilir. Vakumla oluşturulan ereksiyon halinin sürdürülmesi için penis tabanı bir bant ile sarılır ve ortalama olarak 30 dakika boyunca sertlik devam ettirilir. Başarı oranı yaklaşık olarak %70-80 olan bu cihazlarda bireysel memnuniyet ise istenilen düzeyde sağlanamayabilir (2- pubreader tam ekran 2 sayfalı görüntüleme modunda sayfa 26 ).

Şok Dalga Terapisi ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Düşük yoğunluklu şok dalgaları ile erektil disfonksiyon tedavisi, henüz üzerinde fikir birliğine varılamamış bir yöntemdir. Genel kılavuzlarda şu an için temel tedavi basamakları içerisinde yer almayan bu yöntem, penis dokusuna şok verilerek bu bölgedeki damar yapılarının desteklenmesini ve yeni damarların oluşumunu teşvik etmeyi amaçlar.

Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Cerrahi işlemle yerleştirilen penil protezler (mutluluk çubuğu), diğer tedavi yöntemlerinin uygulanamadığı ya da bu tedavilerden cevap alınamadığı durumlarda erektil disfonksiyon tedavisinde üçüncü basamakta kullanılır. Sağlık kuruluşlarına erektil disfonksiyon şikayeti ile başvuru sonrasında hekimlerin uygun görmesi halinde başvurulan bu tedavi yöntemi, temel olarak iki farklı cihaz kullanılarak gerçekleştirilebilir:

Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubukları kişinin sürekli olarak ereksiyon halinde kalmasını sağlayan araçlardır. İmplantasyon sonrasında kişinin duruma göre penisine şekil verebilmesini sağlayan bükülebilir mutluluk çubuklarının kullanımı oldukça kolaydır. Bu avantajlarına rağmen sürekli sert haldeki penis nedeniyle bazı kişiler, bu durumdan rahatsız olabilir.

Şişirilebilir mutluluk çubukları penil protez tedavisi kapsamında en sık kullanılan cihazları oluşturur. Üç veya iki parçalı olabilen şişirilebilir mutluluk çubukları cinsel birliktelik öncesinde aktive edilerek ereksiyon haline geçiş sağlar, daha sonrasında istenilen zamanda penis tekrar gevşek duruma geçirilebilir. Üç parçalı mutluluk çubukları, pompa, sıvı haznesi ve iki adet birbirine geçmiş silindirden meydana gelir. Pompa, bir tüp vasıtası ile sıvı haznesine bağlıdır. Bu implantların cerrahi prosedüründe sıvı haznesi alt karın bölgesine, pompa iki testisin birleştiği gevşek deri içerisine ve silindir yapı da penis içerisine yerleştirilir. Kişiler istedikleri zaman testisteki pompayı aktive ederek sıvının penis içerisine geçmesini ve böylelikle ereksiyon halinin oluşmasını sağlayabilir. Ereksiyon halinin sonlandırılması için pompanın tekrar sıkılması yeterlidir ve böylelikle silindirlerin içerisindeki sıvı tekrar hazneye döner. Mutluluk çubuğu ile ereksiyon sağlanması başarı oranı yaklaşık olarak %89-97 civarındadır (9 – sayfa 38).  Mutluluk çubukları dışarıdan kesinlikle belli olmamaktadır.

Mutluluk çubuğu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsam dahiline alınmış tedavi uygulamaları arasında yer alır. SGK tedavi şartları ve yöntemi hakkında sorularınız için “Bilgi İsteme Formu” üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Erektil disfonksiyon günümüzde sık görülen bir durumdur ve bu yüzden ereksiyon sorunu nasıl çözülür sorusu bilim adamları tarafından uzun süredir araştırılmaktadır. Normalde cinsel uyarım sonucu penis içerisindeki corpus cavernosum isimli kanallara kan akışı gerçekleşmekte ve bu sayede sertleşme olmaktadır. Ancak bazı hastalıkların sonucunda bu sertleşme hali hiç olmamakta ya da sertleşme olsa bile yeteri kadar sürdürülememektedir. Bu durum erektil disfonksiyon olarak tanımlanmaktadır. Erektil disfonksiyon bir hastalık değildir, çeşitli hastalıkların ya da travma gibi bazı tıbbi durumların neticesinde oluşan bir şikayettir. Sık görülmesi nedeniyle tedavi seçenekleri sürekli araştırma konusu olmaktadır. Günümüzde, sertleşmeye yardımcı olan ilaçlar ilk basamak tedavisinde kullanılsa da yeterli başarı oranına sahip değillerdir. Ameliyat dışı yöntemler olan penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi yöntemler de her zaman başarı gösterememektedir. Bu durumda mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protezler penis içerisindeki corpus cavernosum kanallarına implante edilmekte ve bu sayede erektil disfonksiyona kalıcı çözüm imkanı sunulmaktadır.10

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu, bükülebilir yapısı sayesinde kısa süren bir operasyonla corpus cavernosum kanallarına yerleştirilmektedir. Tek parçalı mutluluk çubuğu ile ereksiyon sorunu nasıl çözülür merak edenler, mutlaka alanında uzman bir üroloji hekimine danışmalıdırlar. Ameliyat sırasında iki adet tek parçalı protez, penis içerisine implante edilir. Bu çubuklar yüksek bükülme açısı sayesinde kolayca iç çamaşırı içerisine gizlenebilmektedir. Dışarıdan fark edilemeyen bu protezlerin kullanımı da pratik ve kolaydır. Elle protezlerin dik hale getirilmesi ve sertleşmenin sağlanması mümkündür. 40 yıldan uzun süredir kullanılan bir protez çeşidi olan tek parçalı mutluluk çubuğu, günümüzde hidrofilik kaplama ile gelen çeşitlere de sahiptir. Hidrofilik kaplama, ameliyat sırasında protezin kanallara tam olarak oturmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bakterilerin proteze yapışmasını ve çoğalmasını engellemektedir. Bu sayede ameliyat sırasında veya sonrasında protez etrafında oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Antibiyotik emici özelliği de bulunan hidrofilik kaplamalı protezler, enfeksiyon gelişmesi durumunda antibiyotik tedavisinin daha başarılı olmasına katkıda bulunmaktadır.11

Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Şişirilebilir üç parçalı mutluluk çubuğu; pompa, rezervuar ve silindir parçalardan oluşur. Bu parçalar tüp sistemi ile birbirine bağlıdır ve hidrolik prensibine göre çalışırlar. Testise yerleştirilen pompanın birkaç kez şişirilmesi ile karın içerisindeki rezervuarda yer alan sıvı, silindir parçaların içerisine dolmakta ve yarı ya da tam sertleşme oluşturmaktadır. Sertleşme sorunu yaşayan bireylerde ve partnerlerinde yüksek tatmin oranı sunan üç parçalı protezlerle ereksiyon sorunu nasıl çözülür sorusu üroloji hekimlerine sıkça sorulmaktadır. Bu protezler şişirilebilir olması nedeniyle doğala en yakın sertleşme imkanı sunmaktadırlar. Aynı zamanda tek parçalı protezlerdeki sürekli sertlik hissi, bu protezlerde bulunmamaktadır. Kullanılmadığı durumda pompadaki indirme tuşuna basılarak sertleşmenin sonlandırılması mümkündür. Bu protezler de hidrofilik kaplama ile gelmekte ve enfeksiyon riskini en aza indirmektedir.12 Anatomik yapıya uygun olarak sadece enine genişleyen çeşitleri olduğu gibi hem enine hem boyuna genişleyen çeşitleri de bulunmaktadır.13 Dar corpus cavernosum yapısına sahip olanlar için üretilmiş dar çaplı, şişirilebilir üç parçalı penil protezler de günümüzde kullanılmaktadır.14/

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan mutluluk çubuğu operasyonunun önemli bir bölümünü karşılamaktadır. SGK ödeme şartları hakkında detaylı bilgi almak için bize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyon şikayeti olanlar ereksiyon sorunu nasıl çözülür hakkında daha fazla bilgi almak için alanında uzman üroloji hekimine danışabilirler.

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.