Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sayfada sizler için ereksiyon sorunu nasıl çözülür sorusunun cevapları detayları ile birlikte verilecektir. Erkekler cinsel bir uyaran ile karşılaştıklarında ereksiyon süreci aktive olabilir. Penisin kas tabakasında gevşeme ile başlayan bu biyolojik süreçte penisin damarlarındaki kan akımı artar ve içerisindeki boşlukların kan ile dolması gerçekleşir. Boşluklardaki doluluğun artması ile penis sertleşir ve ereksiyon haline geçer.

Erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunu) olarak isimlendirilen cinsel işlev bozukluğu, cinsel birlikteliğin başlatılması ya da devam ettirilebilmesi için ereksiyon halinin korunamaması olarak tanımlanabilir. Ereksiyon sürecinin herhangi bir aşamasında meydana gelen problem nedeniyle oluşabilecek bu durumun tedavisinde farklı uygulamalardan faydalanılabilinir.

Ereksiyon Sorunu (Erektil Disfonksiyon) için Tedavi Basamakları Nelerdir?

Ereksiyon sorunu tedavisi, bu problemin ortaya çıkışındaki temel mekanizmaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir:

Sildenafil ve Tadalafil ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Sildenafil ve tadalafil, fosfodiesteraz 5 inhibitörü grubunda yer alan ve erektil disfonksiyon tedavisinin birinci basamağında kullanılan ilaçlardır. Etki mekanizmaları genel olarak penis içerisindeki boşluklara kan akışı sağlayan damarların genişletilmesidir. Bu ilaçlar yüksek etkinlik düzeyine sahiptir ve genel başarı oranları yaklaşık olarak %76’dır (2- pubreader tam ekran 2 sayfalı görüntüleme modunda sayfa 24).

Eksternal Vakum Cihazları ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Vakum cihazları ereksiyon problemi tedavisindeki bir diğer cerrahi olmayan tedavi yöntemidir. Penisin dış kısmından yerleştirilen bu cihazlar vakum yöntemi ile negatif basınç oluşturur ve böylelikle penis içi boşluğuna kan dolması sağlanabilir. Vakumla oluşturulan ereksiyon halinin sürdürülmesi için penis tabanı bir bant ile sarılır ve ortalama olarak 30 dakika boyunca sertlik devam ettirilir. Başarı oranı yaklaşık olarak %70-80 olan bu cihazlarda bireysel memnuniyet ise istenilen düzeyde sağlanamayabilir (2- pubreader tam ekran 2 sayfalı görüntüleme modunda sayfa 26 ).

Şok Dalga Terapisi ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Düşük yoğunluklu şok dalgaları ile erektil disfonksiyon tedavisi, henüz üzerinde fikir birliğine varılamamış bir yöntemdir. Genel kılavuzlarda şu an için temel tedavi basamakları içerisinde yer almayan bu yöntem, penis dokusuna şok verilerek bu bölgedeki damar yapılarının desteklenmesini ve yeni damarların oluşumunu teşvik etmeyi amaçlar.

Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Cerrahi işlemle yerleştirilen penil protezler (mutluluk çubuğu), diğer tedavi yöntemlerinin uygulanamadığı ya da bu tedavilerden cevap alınamadığı durumlarda erektil disfonksiyon tedavisinde üçüncü basamakta kullanılır. Sağlık kuruluşlarına erektil disfonksiyon şikayeti ile başvuru sonrasında hekimlerin uygun görmesi halinde başvurulan bu tedavi yöntemi, temel olarak iki farklı cihaz kullanılarak gerçekleştirilebilir:

Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubukları kişinin sürekli olarak ereksiyon halinde kalmasını sağlayan araçlardır. İmplantasyon sonrasında kişinin duruma göre penisine şekil verebilmesini sağlayan bükülebilir mutluluk çubuklarının kullanımı oldukça kolaydır. Bu avantajlarına rağmen sürekli sert haldeki penis nedeniyle bazı kişiler, bu durumdan rahatsız olabilir.

Şişirilebilir mutluluk çubukları penil protez tedavisi kapsamında en sık kullanılan cihazları oluşturur. Üç veya iki parçalı olabilen şişirilebilir mutluluk çubukları cinsel birliktelik öncesinde aktive edilerek ereksiyon haline geçiş sağlar, daha sonrasında istenilen zamanda penis tekrar gevşek duruma geçirilebilir. Üç parçalı mutluluk çubukları, pompa, sıvı haznesi ve iki adet birbirine geçmiş silindirden meydana gelir. Pompa, bir tüp vasıtası ile sıvı haznesine bağlıdır. Bu implantların cerrahi prosedüründe sıvı haznesi alt karın bölgesine, pompa iki testisin birleştiği gevşek deri içerisine ve silindir yapı da penis içerisine yerleştirilir. Kişiler istedikleri zaman testisteki pompayı aktive ederek sıvının penis içerisine geçmesini ve böylelikle ereksiyon halinin oluşmasını sağlayabilir. Ereksiyon halinin sonlandırılması için pompanın tekrar sıkılması yeterlidir ve böylelikle silindirlerin içerisindeki sıvı tekrar hazneye döner. Mutluluk çubuğu ile ereksiyon sağlanması başarı oranı yaklaşık olarak %89-97 civarındadır (9 – sayfa 38).  Mutluluk çubukları dışarıdan kesinlikle belli olmamaktadır.

Mutluluk çubuğu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsam dahiline alınmış tedavi uygulamaları arasında yer alır. SGK tedavi şartları ve yöntemi hakkında sorularınız için “Bilgi İsteme Formu” üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction#_noHeaderPrefixedContent
2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562253/
3- https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
4- https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/penile-prosthesis
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
6- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
7- https://uroweb.org/guideline/sexual-and-reproductive-health/#5
8- https://patients.uroweb.org/treatments/shockwave-therapy-ed/
9- doi: 10.1177/1756287209359174


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?
Mutluluk Çubuğu ile Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Faydalı Bilgiler


Bağlantılar

ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim

WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.