Skip to main content

Etiket: Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Şeker Hastası Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nasıl Çözülebilir

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri & Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Cinsel sorunlar, kişilerin cinsellikle ilgili aktivitelere karşı ilgisiz olması veya bu aktiviteler sırasında keyif alamamasına neden olan problemlerdir ve erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri konusunda her geçen gün ilerleme kaydedilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte görülme sıklığında artış meydana gelen erektil disfonksiyon, libido kaybı ve erken boşalma gibi sorunlar, stres, ilişki ile ilgili problemler ya da çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri Nelerdir?

“Erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri”, bireyin kendisinin ve partnerinin cinsel aktiviteden keyif almasını engelleyecek her türlü psikolojik ve fiziksel problemi kapsayan geniş bir yelpazede incelenen sorunları ve mevcut tedavi yöntemlerini kapsar. Cinsel isteksizlik ve sertleşme ile ilgili problemler, bu kapsamda üroloji kliniklerine yapılan başvurularda oldukça geniş bir yer tutar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bireylerin cinsel performansında bazı değişiklikler meydana gelmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Zaman içerisinde bireyler sertleşmenin sürdürülmesi konusunda bazı problemler yaşayabilir. Sertleşme haline hiç ulaşılamaması ya da sertleşmenin cinsel aktivite için yeterli şekilde sürdürülememesi erektil disfonksiyon olarak tanımlanır. Bu cinsel sorunun sık olarak yaşanması çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Sertleşme süreci erkeğin cinsel olarak uyarılması ve penis içerisinde yer alan kas dokusunun gevşemesi ile başlar. Böylelikle penis içerisindeki boşluklara kan akışı hızlanır. Bu boşlukların yeterince kan ile dolması sonucunda sertleşme meydana gelir. Bu aşamaların herhangi bir noktasında problem yaşanması kişilerde sertleşme sorunu ile sonuçlanabilir ve kişide utanma, kaygı ya da cinsel isteksizlik gibi psikolojik şikayetlerin gelişimine zemin hazırlayabilir. Sertleşme problemi için hem medikal hem de cerrahi çeşitli çözüm yöntemleri mevcuttur. Sağlık kuruluşlarına bu şikayet ile başvuru sonrasında hekimler, sertleşme probleminin altında yatan olası nedenleri değerlendirerek kişiler için en uygun tedavi yönteminin hangisi olduğuna karar verirler. İlaç tedavisi, testosteron terapisi, vakum pompaları ve penil protezler (mutluluk çubukları), sertleşme problemi yaşayan bireylerde uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri için üroloji hekimlerine başvurulmalıdır. Bu şikayet ile yapılan başvuru sonrasında üroloji uzmanı hekimler hastalarını değerlendirir ve bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak tedavi planını oluşturur. Genel olarak sertleşme problemi gibi cinsel sorunlara tedavi yaklaşımının ilk basamağında ilaç tedavisine başvurulur. Penis içerisindeki düz kas yapılarının gevşemesi ve böylelikle bu bölgeye olan kan akışını artırmayı hedefleyen bu ilaçlar dışında, testosteron düzeyi düşük tespit edilen bireylerde hormon replasman tedavisi, kanın penis içerisine geçişini kolaylaştıran eksternal vakum cihazları ve cerrahi olarak yerleştirilen penil protezler, sertleşme problemi yaşayan bireylerde tedavi planı içerisinde yer alabilecek diğer yöntemlerdir.

Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezler, diğer tedavi yöntemleri ile sonuç alınamamış sertleşme problemi vakalarında kesin çözüm sunabilen üçüncü basamak tedavi yöntemidir. Bu cerrahi prosedürde şişirilebilir veya bükülebilir (malleable) tipte mutluluk çubukları kullanılır. Bükülebilir mutluluk çubukları fiziksel olarak duruma göre şekil verilebilen ve sürekli bir sertlik hali oluşturan penil protezlerdir. Şişirilebilir mutluluk çubukları ise testis içerisinde yer alan bir pompa vasıtası ile aktive olarak karın içerisinde yer alan rezervuardan penis içerisindeki çubuklara sıvı geçişine olanak sağlayan ve böylelikle daha doğal bir sertleşme hali oluşturabilen penil protezlerdir. Cerrahi bir müdahale olması nedeniyle her ne kadar göz korkutucu olabilse de mutluluk çubuğu tedavisinin oldukça yüksek hasta memnuniyetine sahip bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır.

Sertleşme problemi gibi cinsel sorunların birçok çözüm yöntemi olduğu ve oldukça yaygın görülen durumlar arasında yer aldığının unutulmaması gerekir. Erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri hakkında detaylı bilgi almak için “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şeker Hastası Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nasıl Çözülebilir?

Şeker hastası bireyler arasında “şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir” sorusu en çok merak edilenler arasındadır. İnsülin hormonu, kan dolaşımında bulunan şekerin hücreler tarafından alınması ve enerji üretiminde kullanılmasında görev alır. Şeker hastalarında ise ya insülin hormonu vücut tarafından üretilemez ya da üretilen insüline karşı bir direnç söz konusu olduğu için vücut bu hormonu kullanamaz ve dolayısıyla kan şekeri sürekli olarak yüksek kalır. Kan şekeri yüksekliğine müdahale edilmemesi halinde ise zaman içerisinde sinir ve kan damarları başta olmak üzere vücudun birçok dokusu zarar görebilir. Vücutta yüksek kan şekeri nedeniyle zarar görebilecek işlevlerden biri de cinsel fonksiyonlardır.

Erektil disfonksiyon, cinsel birliktelik için gerekli sertliğin oluşturulamaması veya cinsel aktivitenin devam etmesi için gerekli olan sertliğin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir. Sertleşme problemleri özellikle şeker hastalarında sık rastlanılan sorunlar arasında yer alır. Bu kişilerde cinsel sorunların oluşmasında yüksek kan şekeri dışında hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi diğer rahatsızlıklar da kolaylaştırıcı etki gösterebilir. Şeker hastası olan bireylerde erektil disfonksiyon başta olmak üzere çeşitli cinsel sorunların bu rahatsızlığı bulunmayan kişilere göre daha erken yaşlarda ortaya çıkabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Şeker Hastası Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nasıl Çözülebilir?

Şeker hastalığı hem kadın hem de erkeklerde normal cinsel fonksiyonların bozulmasına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Erkek şeker hastaları için özellikle erektil disfonksiyon gelişimine dair sağlıklı bireylere göre 1,83’lük bir risk artışı söz konusudur (6, s1). Erektil disfonksiyonun birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Ancak bu tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda penil protez (mutluluk çubuğupenil implant) uygulamaları, şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir sorusunun yanıtları arasında karşımıza çıkar. Erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında uygulanan tüm tedavi yöntemleri arasında mutluluk çubukları %95 oranla en yüksek hasta memnuniyetine sahip uygulamadır (3, penil prosthetics). Tek parçalı (malleable) mutluluk çubukları cerrahi olarak penis içerisine yerleştirilen esnek tıbbi çubuklardır. Tek parçalı protezler bireylere sürekli olarak bir sertlik hali kazandırsa da kolayca yön verilebilmeleri nedeniyle rahat bir kullanıma sahiplerdir.

Hidrofilik Kaplı Mutluluk Çubukları Şeker Hastaları İçin Neden Önemlidir?

Şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir sorusunun yanıtları arasında yer alan penil protezler (mutluluk çubuğu), sertleşme probleminin çözümünde oldukça yüksek hasta memnuniyeti oranlarına sahip bir tedavi yöntemidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar göstermiştir ki şeker hastası olan bireyler cinsel sorunların çözümünde penil protez uygulamalarına diğer bireylere göre daha sık başvururlar. Ancak bu rahatsızlığı olan bireylerde ameliyatın bazı riskleri de beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır. Şeker hastalarında genel olarak ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmesi ve yara iyileşmesinin geç olması gibi istenmeyen durumlar için bir risk artışı söz konusudur. Bu enfeksiyon riski özellikle vücuda yabancı bir madde yerleştirilmesini içeren ameliyatlarda önemli bir kaygı unsurudur.

Hidrofilik kaplı mutluluk çubuğu implantlarının dış yüzeyinin polivinilpirolidon gibi hidrofilik maddeler ile kaplanmış olması protezin kayganlığının artırılmasına ek olarak bakterilerin protez yüzeyine yapışmasını ve burada kolonize olarak çoğalmasını engelleyici özellik gösterir. Dolayısıyla hidrofilik kaplı mutluluk çubuğunun kullanımı özellikle operasyon sonrası enfeksiyon gelişme riski bulunan kişiler için önem arz eder. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları ise içerisinde sıvı bulunan bir rezervuar, pompa ve penis içerisine yerleştirilen çubuklardan meydana gelir. Testislerde yer alan pompanın sıkılması ile aktifleşen bu cihazlarda karın boşluğunda yer alan rezervuar içindeki sıvı penis içerisindeki silindirlere doğru hareket ederek ereksiyon halinin oluşmasını sağlar.

Erektil disfonksiyon (sertleşme problemi) şeker hastalarında sık olarak tespit edilen cinsel sorunlar arasındadır. Bu problemin etkili şekilde çözülebilmesi için uygulanan mutluluk çubuğu tedavisi ve şeker hastası erkeklerde cinsel sorunların nasıl çözülebilir sorusunun yanıtları hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.