Skip to main content

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri & Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Cinsel sorunlar, kişilerin cinsellikle ilgili aktivitelere karşı ilgisiz olması veya bu aktiviteler sırasında keyif alamamasına neden olan problemlerdir ve erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri konusunda her geçen gün ilerleme kaydedilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte görülme sıklığında artış meydana gelen erektil disfonksiyon, libido kaybı ve erken boşalma gibi sorunlar, stres, ilişki ile ilgili problemler ya da çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri Nelerdir?

“Erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri”, bireyin kendisinin ve partnerinin cinsel aktiviteden keyif almasını engelleyecek her türlü psikolojik ve fiziksel problemi kapsayan geniş bir yelpazede incelenen sorunları ve mevcut tedavi yöntemlerini kapsar. Cinsel isteksizlik ve sertleşme ile ilgili problemler, bu kapsamda üroloji kliniklerine yapılan başvurularda oldukça geniş bir yer tutar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bireylerin cinsel performansında bazı değişiklikler meydana gelmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Zaman içerisinde bireyler sertleşmenin sürdürülmesi konusunda bazı problemler yaşayabilir. Sertleşme haline hiç ulaşılamaması ya da sertleşmenin cinsel aktivite için yeterli şekilde sürdürülememesi erektil disfonksiyon olarak tanımlanır. Bu cinsel sorunun sık olarak yaşanması çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Sertleşme süreci erkeğin cinsel olarak uyarılması ve penis içerisinde yer alan kas dokusunun gevşemesi ile başlar. Böylelikle penis içerisindeki boşluklara kan akışı hızlanır. Bu boşlukların yeterince kan ile dolması sonucunda sertleşme meydana gelir. Bu aşamaların herhangi bir noktasında problem yaşanması kişilerde sertleşme sorunu ile sonuçlanabilir ve kişide utanma, kaygı ya da cinsel isteksizlik gibi psikolojik şikayetlerin gelişimine zemin hazırlayabilir. Sertleşme problemi için hem medikal hem de cerrahi çeşitli çözüm yöntemleri mevcuttur. Sağlık kuruluşlarına bu şikayet ile başvuru sonrasında hekimler, sertleşme probleminin altında yatan olası nedenleri değerlendirerek kişiler için en uygun tedavi yönteminin hangisi olduğuna karar verirler. İlaç tedavisi, testosteron terapisi, vakum pompaları ve penil protezler (mutluluk çubukları), sertleşme problemi yaşayan bireylerde uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri için üroloji hekimlerine başvurulmalıdır. Bu şikayet ile yapılan başvuru sonrasında üroloji uzmanı hekimler hastalarını değerlendirir ve bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak tedavi planını oluşturur. Genel olarak sertleşme problemi gibi cinsel sorunlara tedavi yaklaşımının ilk basamağında ilaç tedavisine başvurulur. Penis içerisindeki düz kas yapılarının gevşemesi ve böylelikle bu bölgeye olan kan akışını artırmayı hedefleyen bu ilaçlar dışında, testosteron düzeyi düşük tespit edilen bireylerde hormon replasman tedavisi, kanın penis içerisine geçişini kolaylaştıran eksternal vakum cihazları ve cerrahi olarak yerleştirilen penil protezler, sertleşme problemi yaşayan bireylerde tedavi planı içerisinde yer alabilecek diğer yöntemlerdir.

Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezler, diğer tedavi yöntemleri ile sonuç alınamamış sertleşme problemi vakalarında kesin çözüm sunabilen üçüncü basamak tedavi yöntemidir. Bu cerrahi prosedürde şişirilebilir veya bükülebilir (malleable) tipte mutluluk çubukları kullanılır. Bükülebilir mutluluk çubukları fiziksel olarak duruma göre şekil verilebilen ve sürekli bir sertlik hali oluşturan penil protezlerdir. Şişirilebilir mutluluk çubukları ise testis içerisinde yer alan bir pompa vasıtası ile aktive olarak karın içerisinde yer alan rezervuardan penis içerisindeki çubuklara sıvı geçişine olanak sağlayan ve böylelikle daha doğal bir sertleşme hali oluşturabilen penil protezlerdir. Cerrahi bir müdahale olması nedeniyle her ne kadar göz korkutucu olabilse de mutluluk çubuğu tedavisinin oldukça yüksek hasta memnuniyetine sahip bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır.

Sertleşme problemi gibi cinsel sorunların birçok çözüm yöntemi olduğu ve oldukça yaygın görülen durumlar arasında yer aldığının unutulmaması gerekir. Erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri hakkında detaylı bilgi almak için “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

doi: 10.1177/1756287209359174
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri & Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri & Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 16 Haziran 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.