Skip to main content

20 Yıllık Evlilikte Cinsellik Sorunları Ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir

leri yaşta görülen sağlık problemleri nedeniyle 20 yıllık evlilikte cinsellik sorunları dahi ortaya çıkar. Cinsel ilişkide sertleşme sorunları dahi bunlardandır. İleri yaşta görülme sıklığı artan iktidarsızlık sorununun oluşmasında yaşla beraber görülme sıklığı artan diğer sağlık sorunları etkilidir. Hipertansiyon ve diyabet hastalıkları sertleşme sorunlarına yol açan ve uzun süren evliliklerde görülebilen problemlerdendir. Bunun dışında sigara kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı gibi durumlar da sertleşme problemlerine neden olabilir. Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan bu durumun oluşması hâlinde mutlaka sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurmak gereklidir. Üroloji hekimi tarafından yapılan değerlendirme sonrasında tanının konulabilmesi için doppler ultrasonografi adı verilen görüntüleme testi istenebilir. Bu test ile penis içerisinde bulunan damarlardaki kan akımının özellikleri saptandığı gibi damarlarda herhangi bir problem olup olmadığı da tespit edilir. Sertleşme sorunlarında birçok tedavi yöntemi kullanılabilir. İlaç ya da vakum cihazları ile tedavi bu yöntemleridir. Bunların fayda göstermediği durumlarda ise mutluluk çubuğu tedavisine başlanabilir.1

20 Yıllık Evlilikte Cinsellik Sorunları ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Her yaşta oluşabilen sertleşme sorunları, cinsel yaşamda olumsuz etkilere yol açar. Aynı zamanda yaşam kalitesini de ciddi derecede düşürebilen bu durum, çiftler arasında ilişki problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Psikolojik etkisinin yanında sertleşme sorunlarının oluşması kalp ve damar sistemi hastalıklarının ilk belirtisi olabildiği için oldukça önemlidir ve göz ardı edilmemesi gerekir. Yapılan değerlendirme sonucu erektil disfonksiyon tanısı konmuş kişilerde tedavinin başlanması da önemlidir. Erkeklerde 20 yıllık evlilikte cinsellik sorunu olarak ortaya çıkabilen iktidarsızlığın tedavisinde öncelikle penis sertleştirici ilaçlar ya da enjeksiyonlar kullanılır. Bu ilaçlar hap şeklinde yutulabileceği gibi direkt olarak penisin içine enjekte edilebilir. Her cinsel ilişki öncesi kullanılması gereken bu ilaçların çeşitli sağlık sorunları olan kişilerde kullanımı sakıncalıdır. İlaç kullanımı sakıncalı olan kişilerde ise vakum etkisiyle çalışan sertleştirici cihazlar denenebilir. Bu tedavi yöntemleri cinsel ilişki öncesi kullanım gerektirdiği ve kalıcı çözüm sunmadığı için ise birçok kişi tarafından penil protez tedavisi tercih edilir.

Penil Protez Nedir ve Mutluluk Çubuğunun Çeşitleri Nelerdir?

Protezler, penis içerisine konulan ve vücut dışında herhangi bir parçası bulunmadığı için dışarıdan fark edilmeyen tıbbi yardımcı cihazlardır. Genellikle tek veya üç parçalı olan protezler kullanılmakta olup bu protezlerin farklı boyutlarda olan çeşitleri vardır. Tek parçalı protezlerde mevcut olan sert gövde, esneyebilen ve geniş bükülme açısı sayesinde kullanan kişilere pratik kullanım imkanı tanır. Elle dik konuma getirilebilen ve hızlı bir şekilde sertleşme oluşturabilen tek parçalı penis protezi ekonomik maliyet açısından da daha avantajlıdır. Üç parçalı protezlerin ise en büyük avantajı, peniste doğal görünümlü bir sertleşme sunması ve sürekli sertlik hissi oluşturmamasıdır. Bu nedenle 20 yıllık evlilikte cinsellik sorunlarından biri olan erektil disfonksiyonun tedavisinde uzun süredir kullanılır. Penil protezlerin hidrofilik kaplamaya sahip olan modelleri de vardır. Bu kaplama, protez yüzeyini bakterilere karşı koruyarak enfeksiyon için bir bariyer görevi görür. Ayrıca antibiyotik emebilen hidrofilik kaplama, enfeksiyon oluşması durumunda da tedavi sürecine olumlu etkide bulunur.

Ülkemizde yapılan mutluluk çubuğu ameliyatlarının masrafları önemli oranda Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) karşılanabilir. Belli şartların oluşması hâlinde ödeme kapsamına alınan bu ameliyatlar, protez çeşidine göre ortalama 30 dakika ya da 1 saat sürebilir. Ödeme şartlarını öğrenmek için “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. Erkeklerde 20 yıllık evlilikte cinsellik sorunları başladıysa mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
20 Yıllık Evlilikte Cinsellik Sorunları Ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir
20 Yıllık Evlilikte Cinsellik Sorunları Ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Temmuz 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.