Skip to main content

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protez


Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protez

En yaygın kullanılan üç parçalı şişirilebilir penil protez protez çeşididir. Yapılan ameliyatların yaklaşık % 75’ini oluşturan kısım üç parçalı şişirilebilir protezlerdir.

Üç parçalı şişirilebilir penis protezleri daha farklı ve teknolojik olarak gelişmiştir. Penis protezleri 3 parçadan oluşmaktadır. Silindirler ve bağlantı kabloları, rezervuar ve pompa. Rezervuar dediğimiz parça içi sıvı dolu bir balon gibidir.

Penil protez, penisin içine yerleştirilen şişirilebilir iki silindirden ve penis erekte olmadığı zaman içindeki yani protezdeki sıvıyı haznesinde depolayan bir adet rezervuardan oluşmaktadır. Penis protezi sıvıyı silindirlere pompalayacak bir adet pompa içerir. Bu pompa birkaç kez sıkıldıktan sonra rezervuardan gelen sıvıyı doğruca silindirlere doğru pompalamaya başlar. Bu sayede penis, içindeki silindirlerin sıvı dolması ile sertleşir ve erekte hale gelir. Cinsel ilişki bittikten sonra tekrar pompadaki ufak indirme düğmesine basılarak protez içindeki sıvının tekrar rezervuara ters istikamette dolması sağlanır.

3 Parçalı şişirilebilir penil protezler doğala en yakın görünüm ve kolay kullanımları ile çiftlerde yüksek memnuniyet oranları ve hastalarda da çok daha fazla özgüven sağlamaktadır.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protezler

Sertleşme sorunu yaşayan erkekler üç parçalı şişirilebilir penil protez çeşitlerini tercih edebilirler. En çok tercih edilen protezlerden biri olan üç parçalı protezler, hem erkeklerde hem de partnerlerinde oldukça yüksek tatmin oranına sahiptir (hastalarda %92-100 ve partnerlerde %91-95).¹ Hidrolik prensibi ile çalışan şişirilebilir protez karın içerisine yerleştirilen rezervuardaki sıvının testiste bulunan pompa ve özel tüp sistemi aracılığıyla penis içerisindeki silindirlere geçmesi sayesinde doğal görünümlü sertleşme imkanı sunmaktadır. Diyabet, omurilik hastalıkları ve yaralanmaları, Peyronie hastalığı (penis eğriliği), sigara kullanımı ve yetersiz fiziksel aktivite gibi durumların sonucunda gelişen erektil disfonksiyonun tedavisinde; ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları gibi ameliyat dışı yöntemlerin fayda etmemesi durumunda kullanılmaktadır. Tek parçalı olan protezlerin sürekli sertlik hissi oluşturması ve doğal görünüme sahip olmaması nedeniyle üç parçalı penil protezler daha sık tercih edilmektedir. 40 yıldan uzun süredir kullanılan penil protezler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok değişime uğramıştır ve üç parçalı penil protezlerin günümüzde farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protez Çeşitleri

Günümüzde sıkça kullanılan ve dışarıdan fark edilemeyen şişirilebilir protezler, diğer tedavilere yanıt alınamayan erektil disfonksiyonun tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Hastaların ihtiyaçlarına ve anatomik yapısına uygun olan protez, hekimin muayene sırasında yaptığı hesaplamalar sonucunda belirlenir ve implantasyonu yapılır. İngilizce olarak inflatable penile prosthesis olarak geçen bu protezler, günümüzde hidrofilik kaplama ile gelen üç parçalı şişirilebilir penil protez çeşitleri kaymaya uygun olması sebebiyle ameliyatta daha kolay yerleştirilmekte ve hastaların anatomisine daha kolay uyum sağlamaktadır. Hidrofilik kaplama, bakterilerin protez yüzeyine yapışmasını ve çoğalmasını önlemekte, enfeksiyon oluşması durumunda tedavisinin daha başarılı olmasına katkıda bulunmaktadır.² Enine genişleyen üç parçalı şişirilebilir protezler olduğu gibi penis kısalmasından endişe duyan hastalar için geliştirilmiş hem enine hem boyuna genişleyen üç parçalı protezler de bulunmaktadır.  Ayrıca dar penis kanallarına sahip bireylerde tercih edilen dar çaplı enine genişleyen üç parçalı protez çeşitleri de kullanılmaktadır.⁴ Üç parçalı protezlerin uç kısımları konik şekillidir ve bu sayede penis içerisindeki kanallara daha iyi yerleştirilmesine imkan sunmaktadır.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protezler Nasıl Çalışır?

Normalde kan ile dolan ve penisin sertleşmesine yardımcı olan corpus cavernosum kanalları içerisine silindir parçalar ameliyat ile yerleştirilmektedir. Karın içerisine yerleştirilen sıvı dolu rezervuar ve testise yerleştirilen şişirilebilir pompa ile bu silindirler özel bir tüp sistemi aracılığıyla bağlantılıdır. Bu sayede testisteki pompanın birkaç kez sıkıştırılması sonucu rezervuardaki sıvı penis içerisindeki silindirlere geçer ve sertleşme gerçekleşir. Pompa sisteminin olması sebebiyle sürekli sertlik hissi oluşturmaz ve yarı sertleşme durumu oluşturabildiği için doğal görünüm sunar. Pompadaki indirme tuşuna basılması sonucu silindirlerdeki sıvı tekrar rezervuarın içine dolmakta ve sertleşme kolayca sona erdirilmektedir. Hastaların anatomik yapısına uygun olan rezervuar boyutu hekimin hesaplaması sonucu belirlenerek hastaya implante edilmekte ve bu sayede sadece yeterli miktarda sertleşme sağlanmaktadır. Sadece enine genişleyen üç parçalı şişirilebilir penil protez çeşitlerinde silindirler sıvının dolması ile enine doğru genişlerken hem enine hem boyuna genişleyen protezlerde sıvı silindirlerin boyuna da uzamasını sağlamaktadır.

Erektil disfonksiyon tedavisi için üç parçalı şişirilebilir penil protez hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bir üroloji hekimine danışabilirsiniz. Penis protezi implantasyonu tedavisinin önemli bir kısmı SGK tarafından karşılanır. SGK’nın ödeme şartlarını ve penis protezi çeşitlerini öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm görüşmeler GDPR ve HIPAA kanunları gereğince size özel ve gizli tutulmaktadır.

Referanslar (*)

1-Vendeira P. Penile prosthesis surgery: Indications and penoscrotal approach. Actas Urol Esp (Engl Ed). 2020 Jun;44(5):377-381. English, Spanish. doi: 10.1016/j.acuro.2020.01.010. Epub 2020 May 31. PMID: 32493599. DOI: 10.1016/j.acuro.2020.01.010

2-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

3-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/

4-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/


Tüm Mutluluk Çubukları
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş ve Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş ve Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Sönmüş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Şişirilmiş Hali)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Penil Protez)
Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu (Penil Protez)
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu

Bir Bakışta Mutluluk Çubukları

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu İndirme ve Kaldırma
Mutluluk Çubuğu İndirme ve Kaldırma

Penil Protezler Diğer Başlıklar


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.