Skip to main content

Cinsel Hap mı yoksa Penil Protez mi?

Sertleşme problemi çözümsüz bir durum olmamakla birlikte birçok tedavi seçenekleri arasında son dönemlerde penil protez yaygınlaşan uygulamalar arasındadır. Sertleşme sorunu, cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesinin sağlanamaması veya sertleşmenin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir. Bu sorunun pek çok sebepleri olabilir. Bunlar diyabet, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, obezite gibi hastalıklar; hormonal dengesizlikler, bazı ilaçların yan etkileri, sigara kullanımı, aşırı stres ve depresyon olarak sıralanabilir. Bunlar sertleşme probleminde bir risk faktörüdür. 1

Sertleşme Soruna Kalıcı Çözüm Nedir?

Sertleşme problemi ile karşı karşıya kalındığında bir doktora başvurulmalıdır. Bu problemin çok çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki cinsel hap olarak bilinen ilaç tedavisidir. Etken maddeleri Sildenafil sitrat, tadalafil ve vardenafil olan bu ilaçlar sertleşme sorununun çözümünde doktor önerisi ile kullanılabilir. Tedavi seçeneklerinden bir diğer penil enjeksiyondur. Doktor tarafından penil enjeksiyon uygulaması kişiye gösterilir. Kişi sertleşmeye ihtiyaç duyduğunda penise enjeksiyon uygulaması yapar ve gerekli olan sertlik sağlanabilir. Üçüncü basamak tedavi olarak sayabileceğimiz bir diğer tedavi ise ESWT denilen şok dalga tedavisidir. Bu tedavi çeşidinde penise küçük ölçekte şok dalga uygulaması yapılır ve penisin kanlanması için kan damarları uyarılır. Bu şekilde penisin sertleşme için gerekli olan kanlanmayı sağlayan damarların tedavisi amaçlanır. Bir diğer tedavi çeşidi ise vakum cihazlarıdır. Vakum cihazı sertlik gerekli olduğunda penise uygulanır. Hava azaltılmasıyla penise gelen kanlanma artar ve ihtiyaç duyulan sertlik sağlanır. Son dönemlerde yaygınlaşan son basamak tedavi çeşidi ise tıp literatüründe penil protez implantasyonu olarak bilinen mutluluk çubuğudur. Bir operasyonla kişinin vücuduna yerleştirilen mutluluk çubuğu sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm hedefler.

Penil Protez Nedir?

Sertleşme probleminin çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Doktor kişiye en uygun ve en sağlıklı tedavi seçeneğini belirleyerek ilerler. Tüm tedavi seçenekleri arasında cinsel hap mı yoksa penil protez mi gibi sorular kişilerin aklına gelebilir. Burada değerlendirilen faktörler kısaca açıklanabilir.

Sertleşme sorunu yaşayan kişiler arasında ilaç kullanımı daha kolay olduğu için diğer tedavi seçeneklerine göre ilk basamak tedavi olarak tercih edilebilir. Fakat bu ilaçların kullanımında bazı yan etkileri olabilir. Genellikle ilaç kullanımı bırakılma oranlarındaki yüzdeler yan etkilerden dolayı olmaktadır. 2 Mutluluk çubuğu ise ilk aşamada operasyon gerektiren bir işlemdir. Genellikle sertleşme sorunu yaşayan kişiler arasında memnuniyet oranı en yüksek olan tedavi çeşitlerinden biridir. Sıklıkla yan etkisi görülmemekle birlikte sertleşme problemine karşı kalıcı bir tedavi sağlayabilir. Mutluluk çubuğunun üç çeşidi vardır. Çeşitlerinden ilki tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğudur. Yalnızca penise yerleştirilen penisin sürekli sert halde kalmasını sağlayan bir çubuktur. Kıvrılabilir olma özelliği ile günlük hayatta rahatlıkla saklanabilir. İki parçalı mutluluk çubuğunda penise yerleştirilen silindir bir çubuk ve onu şişirmeye yarayan bir pompa bulunur. Üç parçalıda ise iki parçalıya ek olarak karın içine yerleştirilen bir sıvı rezervuarı vardır. Pompa rezervuardaki sıvıyı pompalayarak sertliği sağlayabilir. Bu aşamada her iki tedavi de kişiye fayda sağlamakla beraber bu sorunu yaşayan insanlar doktor ile birlikte en uygun olan tedavi seçeneğini değerlendirerek tercih edebilirler.

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis protezi ameliyatı genellikle kişiler tarafından endişelenilen bir durum olabilir. Ancak doktor tarafından operasyon, tedavi protokolleri hakkında kişiye ayrıntılı bilgiler verilir. Ameliyat süresi mutluluk çubuğunun özelliklerine göre değişmekle birlikte 1-2 saat sürebilir. Kişiler genellikle bir veya iki gün içerisinde taburcu edilebilir. Taburcu edilmeden önce kişiye kullanım ile alakalı eğitim verilir ve gerekli görülürse doktor antibiyotik tedavisine başlayabilir. Mutluluk çubuğu tedavisi sertleşme sorunu yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen ve genellikle kişilerin memnun olduğu bir tedavi türüdür.

Penis protezi ameliyatı giderlerinin önemli bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. SGK’nin mutluluk çubuğu tedavisi ve ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.researchgate.net/profile/Samet-Senel/publication/340225108_EREKTIL_DISFONKSIYON_FIZYOPATOLOJISI/links/5e7db471a6fdcc139c08fa24/EREKTIL-DISFONKSIYON-FIZYOPATOLOJISI.pdf
2 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_24_3_167_171.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel Hap mı yoksa Penil Protez mi?
Cinsel Hap mı yoksa Penil Protez mi?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 5 Ocak 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.