Skip to main content

Cinsel İktidarsızlık Ne Demek ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Cinsel ilişkide sertleşme sorunu yaşamış birçok erkeğin aklına “cinsel iktidarsızlık ne demek” ve “bende iktidarsızlık sorunu mu var” gibi sorular gelmiştir. Erkeklerde görülen ve oldukça yaygın olan cinsel iktidarsızlık sorunu, cinsel ilişki için gerekli sertleşmeye ulaşılamaması ya da oluşan sertliğin yeteri kadar sürdürülememesi demektir. Cinsel iktidarsızlık, ara sıra ortaya çıkan ve geçici bir sorun olabileceği gibi bazı durumlarda kalıcı da olabilir. Özellikle sigara ve diğer tütün mamullerinin tüketimi, aşırı alkol veya uyuşturucu madde kullanımı, yetersiz egzersiz ve hareketsiz yaşam tarzı, bu sorunun kalıcı olma riskini artırır. Ayrıca diyabet, hipertansiyon, omurilik hastalıkları, obezite, multiple skleroz gibi hastalıklarda da sertleşme problemleri sıklıkla görülür. Stres, ilişki problemleri ve endişe gibi durumlar da cinsel iktidarsızlığa neden olabilir. Bu durumun kalıcı olması halinde kişilerin erektil disfonksiyon açısından değerlendirilmesi gereklidir. Bunun için ise sağlık kuruluşlarının üroloji bölümlerine başvurulmalıdır. Üroloji bölümünde yapılan bazı test ve tetkiklerin sonucunda kişilerde kalıcı cinsel iktidarsızlık durumunun olup olmadığı araştırılır ve buna göre tedavi başlanır.1

Cinsel İktidarsızlık Ne Demek ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Kişilere erektil disfonksiyon tanısı konulması halinde tedaviye üroloji bölümünde başlanır. Ürologlar tarafından öncelikli olarak ameliyat dışı tedavi yöntemleri tercih edilir. Bu yöntemler arasında bulunan ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları geçici olarak iktidarsızlık sorununu çözen tedavilerdendir. İlaç tedavisinde tadalafil, sildenafil ve vardenafil etken maddelerinden herhangi birini içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar cinsel ilişki öncesinde geçici olarak sertleşme oluşmasına yardımcı olur. Penil enjeksiyon tedavisinde de ilaç, penis içerisinde bulunan kanalların içine enjektör yardımıyla enjekte edilir. Yine cinsel ilişki öncesi geçici sertleşme oluşturan bu tedavi de günümüzde kullanılan yöntemlerdendir. Vakum cihazlarında ise negatif basınç etkisiyle geçici sertleşme oluşması sağlanır. Bütün bu tedavileri kullanmasına rağmen cinsel iktidarsızlık ne demek ve kalıcı çözüm nasıl olur sorularının cevabı sıklıkla merak edilir. Günümüzde ameliyat dışı kullanılan tedavi yöntemleri geçici çözüm sunar. Ancak ameliyat ile penil protez implantasyonunun yapılması kalıcı çözüm olması nedeniyle uzun yıllardır sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

Mutluluk Çubuğu Nasıl Kullanılır

Penis içerisinde bulunan ve işlevini yitirmesi nedeniyle cinsel iktidarsızlık sorununa neden olan kanalların içine ameliyat sırasında protezler yerleştirilir. Kısa süren bir ameliyat sonrasında vücuda yerleştirilen penil protez parçaları dışarıdan fark edilmez. Günümüzde tek parçalı ve üç parçalı protezler erektil disfonksiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Tek parçalı protezler, geniş bükülme açısı ile gelen dayanıklı ve sert yapıda bir gövdeye sahiptir. Bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilerek sertleşmenin oluşturulması mümkündür. Erkeklerde cinsel iktidarsızlık ne demek sorusuyla üroloji polikliniklerine başvuran birçok erektil disfonksiyona sahip kişinin tercih ettiği diğer protez çeşidi ise üç parçalı protezlerdir. Üç parçalı protezler şişirilebilir özelliktedir ve pompa vasıtasıyla şişirilerek sertleşme oluşturur. Pompanın birkaç kez sıkılması ile sertleşme oluşurken pompadaki indirme tuşu vasıtasıyla sertleşmenin sonlandırılması da mümkündür. Üç parçalı mutluluk çubuğu doğal sertleşmeye en yakın şekilde sertleşme oluşturduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen ve uzun zamandır kullanılan bir protez çeşididir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastalıklarda tedavilerin önemli bir bölümünü karşılar. Erektil disfonksiyonda da mutluluk çubuğu tedavi masraflarının bir kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu şartlarla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu” ya da iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erkeklerde cinsel iktidarsızlık ne demek merak eden ve daha detaylı cevap arayan kişiler ise üroloji hekimlerine başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/guidelines/sexual-and-reproductive-health/chapter/management-of-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel İktidarsızlık Ne Demek ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Cinsel İktidarsızlık Ne Demek ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 16 Nisan 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.