Skip to main content

Cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri ve Mutluluk Çubuğu çözüm olur mu

Erkeklerde penisin cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri birçok sebebe bağlı olabilir. Hastalık ve diğer tıbbi durumlar sonucu oluşan bu sorun oldukça sık görülse de birçok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Peniste cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri arasında en önemlisi yaşlanmadır. Yaş arttıkça kan damarlarında oluşan yağlar tıkanıklıklara neden olmakta ve bunun sonucunda penisin boyutunda artışa neden olan kan akışı azalmaktadır. Bu yüzden sertleşmeyi sağlayan kas hücreleri de zayıf düşerek yeteri kadar sertleşmenin oluşmamasına neden olur. Cinsel ilişki sırasında peniste küçülme olmasının diğer sebepleri arasında aşırı kilo, tütün mamulleri tüketimi veya aşırı alkol kullanımı yer alır. Aynı zamanda radikal prostat ameliyatı sonrasında, Peyronie hastalığı (penis eğriliği), diyabet, omurilik hastalıklarına bağlı da oluşabilmektedir.¹ Sertleşme sorunu ya da iktidarsızlık olarak da bilinen bu durum tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Erektil disfonksiyon tedavisinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar, vakum cihazları ve protezler kullanılır.² Ancak bu yöntemlerden sadece penis protezi tedavisi erektil disfonksiyonda kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri için çözüm olan mutluluk çubuğu nedir?

Erektil disfonksiyon her ne kadar sık görülse de sebep olan duruma göre tedavi şekli değişebilmektedir. Erektil disfonksiyona sebep olan ve penisin cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri arasında yer alan hastalık ve durumlardan bazıları, hayat değişiklikleri sonucu düzeltilebilmektedir. Obezite olan kişilerde kilo verme ya da sigara ve aşırı alkol kullanımının azaltılması sonucu sertleşme sorununda düzelme görülebilse de diğer durumlarda genellikle tedavi gereklidir. Ameliyat dışı diğer tedavi yöntemleri geçici süre ile cinsel ilişki sırasında sertleşme oluşmasına katkıda bulunur, ancak kalıcı çözüm sunmaz. Protez tedavisi ise uzun süreli kullanıma izin verir. Protez tedavisi, dışarıdan fark edilemeyen çubuk şeklindeki protezlerin ameliyat ile penis içerisine yerleştirilmesi ile yapılır. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak adlandırılan bu tedavi şekli tıpta 40 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Dışarıdan bakıldığında fark edilemeyen bu protezler kullanılmadıkları zamanda kolayca iç çamaşırı içinde gizlenebilmektedir. Mutluluk çubuğunun birçok çeşidi olsa da genellikle iki çeşidi daha sık kullanılır.²

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Birçok farklı protez çeşidi olmasına karşın tek parçalı (malleable) protezler ve üç parçalı şişirilebilir protezler en sık kullanılan mutluluk çubuğu çeşitlerindendir. Tek parçalı penil protez mekanik bir aksam içermediği için uzun süre bozulmadan ve ek cerrahi gerektirmeden kullanıma izin vermektedir. Aynı zamanda bükülme açısı sayesinde kolayca kullanıma hazır hale getirilebilen bu protezlerden iki adedi penis içerisinde bulunan ve normalde kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan corpus cavernosum isimli kanallara yerleştirilir. Uygun maliyeti ve uzun süreli kullanıma imkan vermesi nedeniyle birçok kişi tek parçalı protezleri tercih etmektedir. Penisin cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri çeşitli olsa da tedavide kullanılan protezler kişilerin cinsel yaşantılarında önemli rol oynamaktadır. Tedavide kullanılan diğer protez çeşidi olan üç parçalı şişirilebilir protezler ise testise yerleştirilen pompa mekanizması sayesinde çalışmaktadır. Hidrolik mekanizma ile çalışan bu protezlerde pompanın şişirilmesi sonucu karın içine yerleştirilen haznedeki sıvı, penis içerisindeki silindir parçaların içerisine doğru hareket eder. Bu sayede doğal bir görünüm oluşturan üç parçalı protezler sürekli sertlik hali oluşturmaması nedeniyle tercih edilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) mutluluk çubuğu tedavisini karşılama şartlarını öğrenmek ve mutluluk çubuğu ile ilgili daha fazla bilgi almak için web sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Penisin cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri ile ilgili daha detaylı bilgi için alanında deneyimli bir üroloji hekimine başvurabilirsiniz.



Referanslar

1 https://www.medicalnewstoday.com/articles/320883

2 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri ve Mutluluk Çubuğu çözüm olur mu
Cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri ve Mutluluk Çubuğu çözüm olur mu
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 6 Kasım 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.