Skip to main content

Cinsel işlev bozuklukları ve Mutluluk çubuğu ile kalıcı çözüm

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları dört farklı kategoriye ayrılır. Bu bozukluklar erektil disfonksiyon, erken boşalma, penis eğriliği ve priapizmdir. Erektil disfonksiyon ve erken boşalma erkeklerin cinsel hayatını etkileyen ve en sık karşılaşılan problemlerdendir. Erektil disfonksiyon peniste sertleşme sorunları ile kendini gösterirken erken boşalma cinsel ilişkide boşalmanın erken gerçekleşmesi durumudur. Penis eğriliği ise doğuştan ya da sonradan oluşabilen bir tıbbi durumdur. Özellikle doğuştan gelen penis eğriliği, idrar yolu anomalileri gibi ek sorunlar ile beraber görülebileceği için tedavi süreci oldukça önemlidir. Sonradan oluşan penis eğriliği ise genellikle bağ dokusunun bozulması ve fibrozis oluşması sonucu ortaya çıkan Peyronie hastalığına bağlı oluşmaktadır. Priapizm ise dört saatten daha uzun süren sertleşme sonucu ortaya çıkan ve her yaşta görülebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu dört bozukluk da birçok insanın cinsel hayatını olumsuz etkilediği için bu durumlara neden olan sebepler bilim insanları tarafından incelenmiştir. Konuyla ilgili yapılan önemli araştırma ve çalışmalar Avrupa Üroloji Derneği (EAU) tarafından hazırlanan rehberde bir araya getirilmiştir.¹

Cinsel İşlev Bozuklukları Olan Erkeklerde Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Erektil disfonksiyon, erken boşalma, penis eğriliği ve priapizm ile ilgili tedavi önerilerine Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde yer verilmiştir. Bütün bu bozukluklarda öncelikle koruyucu bir yaklaşım ve ilaç tedavisi önerilmiş olsa da özellikle erektil disfonksiyonda diğer yöntemlerin fayda etmediği durumlarda mutluluk çubuğu kullanımı önerilmiştir. Erkeklerde cinsel ilişki öncesi sertleşmenin yeterince olmaması ya da oluşan sertleşmenin gerekli süre boyunca devam etmemesi erektil disfonksiyon olarak adlandırılır ve özellikle diyabet, obezite, hipertansiyon ve ileri yaşa bağlı oluşur. Peyronie hastalığına bağlı oluşan penis eğriliğinde de erektil disfonksiyon görülebileceği için bu sorunun tedavisinde de mutluluk çubuğu kullanımı önerilmektedir. Mutluluk çubukları ayrıca priapizm olarak bilinen cinsel işlev bozuklukları tedavisinde de kullanılabilmektedir.¹ Bu çubuklar aslında penis içerisinde bulunan kanallara yerleştirilen protezlerdir. Kan ile dolarak sertleşmenin oluşmasına katkıda bulunan corpus cavernosum olarak adlandırılan kanalların işlevini yitirmesi durumunda bu kanallara protez implantı yapılır. Böylelikle sertleşme yapay olarak sağlanır.

Mutluluk Çubuğu Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Protezler penis içerisindeki kanallara yerleştirilir ve dışarıdan görülmez. Günümüzde en çok tercih edilen penil protez çeşitleri tek ya da üç parçalı protezlerdir. Tek parçalı protezler kişilerin anatomik ihtiyaçlarına uygun boy ve çapta olan yüksek bükülme açısına sahip çubuklardır. Tek parçalı protezler elle dik konuma getirilerek sertleşmenin oluşmasına katkıda bulunur. Kullanılmadığı durumlarda ise bükülme açısı sayesinde iç çamaşırı içerisine kolaylıkla gizlenebilir. Üç parçalı protezlere göre daha ekonomik olması ve mekanik aksam içermediği için uzun yıllar kullanılabilmesi nedeniyle birçok kişi bu protezleri tercih etmektedir. Ancak yine de doğal görünümlü sertleşme oluşturması ve sürekli sertlik hissi olmaması nedeniyle üç parçalı protezler de sıklıkla kullanılmaktadır. Erkeklerde bazı cinsel işlev bozuklukları tedavisi için kullanılan üç parçalı protezler ise pompa, rezervuar ve silindir parçalardan oluşur. Bu parçalar özel bir tüp sistemi ile bağlantılıdır. Scrotum bolgesine yerlestirilen pompa ile şişirilir ve böylece rezervuardaki sıvı penis içine implante edilen silindirlere doğru yönelir. Böylece doğal görünümlü bir sertleşme meydana gelir.

Günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı şartların oluşması ile penis protezi tedavi masraflarını ödeme kapsamına almıştır. Daha detaylı bilgi için sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu” ile bize ulaşabilir; erektil disfonksiyon ve diğer cinsel işlev bozuklukları ile ilgili bilgi almak için ise üroloji hekimlerine başvurabilirsiniz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel işlev bozuklukları ve Mutluluk çubuğu ile kalıcı çözüm
Cinsel işlev bozuklukları ve Mutluluk çubuğu ile kalıcı çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 10 Ocak 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.