Skip to main content

Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Erkeklerde cinsel isteksizlik özellikle diyabet ve hipertansiyon gibi belli hastalıkları olan veya kötü yaşam tarzına sahip kişilerde sık görülen bir durumdur. Sigara ve diğer tütün mamullerinin tüketimi, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu maddelerin tüketilmesi ve kötü beslenme alışkanlıkları erkeklerde sertleşme sorunlarının ve isteksizliğin oluşma riskini artırır. Sağlıklı bir cinsel yaşamın oluşması için vücutta sinir sistemi, hormonal sistem ile kalp ve damar sisteminin birlikte uyum içinde çalışması gereklidir. Bu sistemlerden herhangi birini etkileyebilen bir hastalık, cinsel isteksizliğe neden olabilir. Sinir sistemini etkileyen omurilik hastalıkları veya travmaya bağlı oluşan yaralanmalar ile multiple skleroz hastalığı, sertleşme sorununa yol açabilir. Kalp ve damar sistemini etkileyen hipertansiyon, obezite, kalp damarlarında sertleşme ve tıkanıklık gibi durumlarda da isteksizlik oluşabilir. Hormonal sistemi bozan hormon düzensizliklerinde, özellikle erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronun düzeyinde azalma görüldüğünde cinsel istekte azalma ve sertleşme sorunları ortaya çıkabilir. Bütün bunların dışında yaş ilerledikçe cinsel istekte azalma daha sık görülür.1

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan sertleşme sorunu, cinsel ilişki öncesinde ya da ilişki sırasında yeterli sertleşmenin oluşmaması veya oluşan sertleşmenin gerekli süre boyunca sürdürülememesidir. Bu durum cinsel isteksizlik oluşmasına neden olabilmekte ve tedavi ile düzeltilebilmektedir. Erektil disfonksiyon tedavisi, sağlık kuruluşlarının üroloji bölümünde yapılır. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları” konulu rehberde erektil disfonksiyon için önerilen tedavilere yer verilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinin başında ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları gelmektedir. Ancak bu yöntemler cinsel ilişki öncesinde sadece geçici olarak sertleşme oluşmasına yardımcı olur ve kalıcı çözüm sunmazlar. Erektil disfonksiyonda ve sertleşme sorununda kalıcı çözüm olarak bilinen tek yöntem mutluluk çubuğu implantasyonudur. Bu yöntemde iki adet protez, penis içerisinde bulunan boşluklara yerleştirilir ve protezler gerektiği zaman sertleşme oluşmasına yardımcı olur. Bu tıbbi cihazlar, penis içerisine yerleştirildiği için dışarıdan bakıldığında fark edilmez ve kolay kullanım imkanı sunar. Ayrıca diğer tedavi yöntemlerinin aksine istenilen zamanda sertleşmenin sonlandırılması mümkündür.

Sertleşme Sorununa Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunan protezlerin en sık kullanılan iki çeşidi vardır. Tek parçalı ve üç parçalı protezler günümüzde sık tercih edilmektedir. Bu protezler çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyat ile penis içerisindeki boşluklara implante edilir. Erkeklerde cinsel isteksizlik sonucu oluşabilen erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan tek parçalı protezler, dayanıklı ve sert gövde yapısına sahip olmasına rağmen bükülebilir yapıdadır. Geniş bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilip sertleşme oluşturur. Penis altında yapılan ufak bir kesi ile implantasyon işlemi yapılır. Üç parçalı penil protez ise pompa, rezervuar ve silindir parçalardan oluşur. Pompa kısmı testise yerleştirilir ve bu pompanın birkaç kez sıkılması ile rezervuardaki sıvı silindirlere doğru geçer. Bu sayede penis içerisinde bulunan silindirlerin içindeki sıvının hacmi ile sertleşme gerçekleşir. Sertleşme sona erdirilmek istenildiğinde ise pompadaki indirme tuşuna basılması gereklidir. Bu sayede sıvı silindirlerin içinden karın içerisinde bulunan rezervuarın içerisine doğru hareket eder ve sertleşme sonlanır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ülkemizde penis protezi masraflarının kayda değer bir kısmını belirli şartların gerçekleşmesi durumunda ödeme kapsamına almıştır. Bu şartlarla ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Erkeklerde cinsel isteksizlik sorunu ile ilgili daha fazla bilgi için ise sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz.Referanslar

1 https://uroweb.org/guidelines/sexual-and-reproductive-health/chapter/management-of-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 2 Nisan 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.