Skip to main content

Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Sertleşme Sorunu Tedavileri

Cinsel isteksizlik ve cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde penil protez başta olmak üzere birçok farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Cinsel isteksizliğin çok sayıda nedeni olabilir. Nedenler arasında en önemli olanlardan biri de erektil disfoksiyon sorunudur. Bu problem ortadan kaldırılmazsa ilişkide sorunlara ve psikolojik rahatsızlıklara da yol açabilir. Cinsel isteksizlik nedenleri ve buna bağlı gelişen şikayetleri belirlemek ise tedavinin ilk adımıdır.1

Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel isteksizliğe neden olan etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Cinsellikle ilgili kaygılar ve gereğinden fazla utanıp korkmak
 • Penisin erekte hale gelememesi ya da bu durumun kısa sürmesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı veya sancı meydana gelmesi
 • Erken boşalma veya orgazm olmada zorluk
 • Partnerler arasında cinsel uyumun azalması

Cinsel isteksizlik tedavisinde ilk etapta ilaç tedavisi ve gerekiyorsa ruh sağlığını iyileştirmeye yönelik tedaviler uygulanabilir. Ancak hastaların yaşam kalitesinde ve cinsel sağlığında kalıcı bir iyileşme için penil protez implantı da sıklıkla tercih edilen bir tedavi seçeneğidir.

Sertleşme Sorununa Kalıcı Çözüm: Penil Protez

Cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunlarının tedavisinde ilaç tedavisi ve mutluluk çubuğu implantı tedavilerine başvurulabilir. İlaç tedavileri kısa süreli bir iyileşme sağlarken penil protez implantı kalıcı bir iyileşme yöntemidir. Penil protez implantı cerrahi bir operasyon olup genel anestezi altında gerçekleştirilir. Öncesinde gerekli tetkik ve muayeneler yapılıp hastanın cinsel sağlık öyküsü alınır. Ardından gerekli anatomik ölçümler yapılıp mutluluk çubuğu şekli ve çeşidi belirlenir. Ameliyattan önceki gece 24’den sonra hiçbir yiyecek ve içecek tüketilmemesi yönünde hasta bilgilendirilir. Operasyon sırasında herhangi bir doku kaybı veya kanama durumu olmaz. Testislerin altına ve kasık bölgesine atılan birer küçük kesi implantın gerçekleşmesi için yeterlidir. Penil protez ameliyatı ortalama olarak bir saat civarında sürebilir. Üroloji uzmanı gerek görürse hasta bir gün istirahat edebilir ancak çoğunlukla bireyler aynı gün taburcu olabilir. Penil protez ameliyatı olan bireyler ereksiyon ve orgazm gibi tüm cinsel fonksiyonlarını yerine getirebilir. Penil protez operasyonundan sonra ilk bir hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir. Operasyondan sonra ilk bir ay boyunca penis çevresinde ağrı, morarma olması normaldir. Operasyon sonrasında da hastanın takibi düzenli yapılır.

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir?

Penil protez erektil disfonksiyon ve buna bağlı olarak meydana gelen cinsel isteksizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir implant tedavisidir. Cinsel birleşme sırasında ereksiyona yardımcı olan penil protez sayesinde bireylerin kaygı seviyesi azalabilir ve buna bağlı olarak cinsel yaşamdaki sorunları çözüme ulaşabilir. Penil protezin üç farklı çeşidi vardır ve hastaya en uygun olanı belirlenerek implant edilir. Mutluluk çubuğu çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Tek Parçalı Penil Protez: İsminden de anlaşılacağı gibi tek parçalı ve en basit yapıdaki penil protez çeşididir. Tek parçalı mutluluk çubuğunun sürekli erekte halde olması kullanımını konforsuz hale getirebilir. İlişki öncesinde elle yön verilerek kullanılabilir.
 • İki Parçalı Penil Protez: Daha gelişmiş bir yapıda olan bu mutluluk çubuğu iki parçadan oluşur. İki adet ince borusu da olan bu penil protez türü boyuna  genişleyebilir. Tek parçalı mutluluk çubuğuna göre daha elverişli bir yapısı vardır.
 • Üç Parçalı Penil Protez: En kompleks yapıdaki penil protez çeşidi olan bu protez türünde ise hem enine hem boyuna genişleme özelliği vardır. Sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan üç parçalı penil protez en çok tercih edilen protezdir.

En çok merak edilenlerden birisi olan cinsel isteksizlik nedenleri belirlendiğinde sertleşme sorunlarından kurtulmanın ilk adımı da atılmış olur. Kalıcı çözüm sunan penil protez tedavisinin büyük bir kısmı da SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanır. Siz de penil protez implantı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru için Bilgi İsteme formu yoluyla bize ulaşabilirsiniz.Referanslar

https://cetad.org.tr/CetadData/Books/21/pdf-dosyasini-indirmek-icin-tiklayiniz.pdf

https://gavsispanel.gelisim.edu.tr/Document/nelmas/20210124002019288_86f2a1de-0eeb-47e1-885a-420f72770fd8.pdf

https://androloji.org.tr/androlojiDATA/tadYayinlari/Androlojide-Penil-Protez-Uygulama.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Sertleşme Sorunu Tedavileri
Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Sertleşme Sorunu Tedavileri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 17 Şubat 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.