Skip to main content

Diyabet hastaları için cinsel haplar ve Mutluluk çubuğu ile kalıcı çözüm

Erektil disfonksiyonu olan diyabet hastaları için cinsel haplar iktidarsızlık tedavisinde cinsel birleşme öncesi sertleşmenin sağlanması için kullanılmaktadır. Sild*naf*l, T*dal*fil, V*rden*fil gibi bu ilaçlar ilişki öncesinde penis içerisine kan akışını artırarak etki eder. Ancak diyabet hastalarına, özellikle kalp ve damar hastalıkları da eşlik edebileceği için bu ilaçların dikkatli kullanılması önerilir. Daha önce kalp hastalığı geçirmiş kişilerde ya da kronik kalp hastalığı olanlarda bu ilaçlar çarpıntı ve taşikardiye (nabızda artış) neden olabileceği için önerilmemektedir. Bunlara ek olarak ilaçların seyrek görülen yan etkileri arasında kalp krizi, kalbin ritminin bozulması (aritmi) ve kalbin durmasına bağlı ani ölümler de olabilmektedir. İlaçların içerdiği etken maddeler kalp yan etkilerinin dışında bulantı, kusma veya alerji gibi yan etkilere de sahiptir. Ayrıca bu ilaçların sadece cinsel uyaran olduğunda etkisini göstermesi iktidarsızlık için geçici bir çözüm olmaktadır. Bu ilaçların fayda sağlamadığı kişilerde penil enjeksiyon tedavisi ya da vakum cihazları gibi diğer geçici çözüm yöntemleri uygulanmaktadır.¹ ²

Diyabet Hastaları İçin Cinsel Haplar ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

İktidarsızlık sorunu yaşayan birçok kişi, yan etkileri ve kalp krizi riski nedeniyle ilaçlara çekince ile yaklaşmaktadır. Bu durumu yaşayan ve üroloji hekimine başvuran diyabet hastaları için cinsel haplar yerine alternatif tedavi yöntemleri önerilmektedir. Avrupa Üroloji Derneği tarafından erkeklerde cinsel sağlık üzerine hazırlanan rehberde bu konuya detaylı bir şekilde değinilmiştir. Rehbere göre ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi yöntemlerin yararlı olmadığı durumlarda penil protez operasyonu önerilmiştir.³ Protez tedavisi normalde kanla dolarak sertleşmenin gerçekleşmesine katkıda bulunan corpus cavernosum isimli kanallara bir çift protez parçasının yerleştirilmesi ile yapılır. Bu tedavi uzun yıllardan beri güvenle kullanılmakta olup erektil disfonksiyonun kalıcı çözümü için uygulanan bir yöntemdir. İmplant gerçekleştirilen kişilerde memnuniyet oranı oldukça yüksek olduğu için söz konusu tedavi halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinmektedir. Genellikle tek parçalı ve üç parçalı protezler iktidarsızlık tedavisinde tercih edilir. Tek parçalı protezler bükülebilme özelliği sayesinde elle dik konuma getirilerek kullanılırken, üç parçalı protezler pompa ile şişirilerek kullanılır.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üç parçalı protezler testis içerisine yerleştirilen pompa, karın içerisine yerleştirilen sıvı rezervuarı ve corpus içerisine yerleştirilen silindir parçalardan oluşur. Bu parçalar özel tüp sistemi aracılığıyla birbiri ile bağlantılı olduğu için pompanın şişirilmesi sonucu rezervuardaki sıvı silindirlere doğru hareket eder. Bu sayede doğal görünümlü bir sertleşme sağlar. Erkek diyabet hastaları için cinsel haplar yerine kullanılabilen tek parçalı protezler ise cinsel birleşme öncesi manuel olarak elle düzeltilir ve sertleşme oluşmasına katkıda bulunur. Ameliyat öncesi yapılan tetkik ve testler sonucu kişilerin ameliyata uygun olup olmadıkları belirlenir. Yapılan kontrollerde kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak olan protez çeşidi ve boyutu seçilir. Ameliyat tek parçalı protezler için ortalama 30 dakika sürerken üç parçalı protez implantasyonu ortalama bir saat sürer. Ameliyat sonrasında penis protezi tedavisinde sorun yaşanmaması adına 4-6 ya da 8 haftaya kadar cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. Bu süreçte kişilerin hekimlerin önerilerine uymaları ve verilen tedaviyi düzenli uygulamaları gerekir. Ayrıca operasyon sonrası yapılan kontroller tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Mutluluk çubuğu tedavisi, belli şartların oluşması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Bu şartları öğrenmek ve protez tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyon sorunu olan  diyabet hastaları için cinsel haplar ile ilgili daha detaylı bilgi için alanında uzman bir üroloji hekimi ile irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.health.harvard.edu/mens-health/are-erectile-dysfunction-pills-safe-for-men-with-heart-disease

2 Sild*naf*l prospektüsü

3 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Diyabet hastaları için cinsel haplar ve Mutluluk çubuğu ile kalıcı çözüm
Diyabet hastaları için cinsel haplar ve Mutluluk çubuğu ile kalıcı çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 1 Aralık 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.