Skip to main content

Ereksiyon Sorunu Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

“Erkeklerde ereksiyon sorunu neden olur?” sorusu üroloji hekimlerine sıklıkla sorulan sorulardandır. Bunun sebebi erektil disfonksiyonun yaygın görülmesidir. Erektil disfonksiyon, cinsel birleşme için yeterli sertliğe ulaşılamaması ya da oluşan sertleşmenin yeteri kadar uzun sürdürülememesi demektir. Bu sorun yaygın olarak görülse de birçok kişi konu hakkında konuşmaktan çekindiği için maalesef tedavi sürecinden mahrum kalmaktadır. Diyabet, obezite, kalp ve damar hastalıkları, omurilik hastalıkları ve multipl skleroz gibi durumlara bağlı görülebilen erektil disfonksiyonun görülme riskini arttıran bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri arasında aşırı alkol tüketimi, sigara ve diğer tütün mamullerinin yanı sıra antidepresan veya antihipertansif ilaçların kullanımı yer alır. Ereksiyon sorunu endişe, stres ve ilişki problemleri gibi psikolojik etkilere bağlı da oluşabilir. Avrupa Üroloji Derneği erektil disfonksiyon ve erkeklerin cinsel sağlığı ile ilgili bir rehber hazırlamış ve bu rehberde bazı tedavi önerilerinde bulunmuştur. Rehbere göre ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi tedavilerin çözüm olmadığı ereksiyon sorunu tedavisinde penil protez ameliyatı önerilmiştir.

Ereksiyon Sorunu Neden Olur Sorusuna Çözüm Olan Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

40 yılı aşkın süredir kullanılan bir tedavi şekli olan protez tedavisi günümüzde de güvenle uygulanmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ve bilgi birikiminin artması nedeniyle yeni özelliklere de sahip olan penil protezler halk arasında mutluluk çubuğu olarak adlandırılmaktadır. Memnuniyet oranı oldukça yüksek olan protezler, diğer tedavi yöntemlerine kıyasla ereksiyon sorununa kalıcı çözüm sunduğu için tercih edilmektedir. “Erkeklerde ereksiyon sorunu neden olur?” diye soran birçok kişi mutluluk çubuğu tedavisi sonucu fayda görmektedir. Mutluluk çubuklarının en çok kullanılan çeşitleri tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir. Tek parçalı protezler, uygun ekonomik maliyetleri ve bozulma riskinin az olması nedeniyle tercih edilir. Üç parçalı protezlerin tercih edilme sebebi ise şişirilebilir yapıda olup doğal görünümlü sertleşme sağlamaları ve sürekli sertlik hissi oluşturmamalarıdır. Bu protezlerin farklı boy ve çaplarda olan çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri de vardır. Hidrofilik kaplama, protez yüzeyine bakteri tutunmasını önleyerek enfeksiyon oluşma riskini en aza indirir. Ayrıca antibiyotik emebilme özelliğine sahip olan hidrofilik kaplamalı protezler, enfeksiyon gelişmesi durumunda tedavi sürecine katkıda bulunur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı öncesi kişilerin tedaviye uygun olup olmadıklarının belirlenmesi için mutlaka hekim kontrolü gereklidir. Tedaviye uygun olan bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak penis protezi belirlenir. Ayrıca yapılan muayenelerde kişilerin penis anatomilerine uygun olan protez boyutları hesaplanır. Bunlara ek olarak bazı ek tetkik ve testlerin yapılması gerekebilir. Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır. “Erkeklerde ereksiyon sorunu neden olur ve mutluluk çubuğu ameliyatı nasıl yapılır?” birçok kişi tarafından merak edilen sorulardır. Operasyon süreci protez çeşidine göre farklılık gösterir. Tek parçalı protezler, bükülebilir yapıya sahip olduğu için penis altına yapılan ufak bir kesi yardımıyla penis içerisine yerleştirilir. Üç parçalı protezlerin ise pompası testis içerisine yerleştirilirken sıvı rezervuarı karın içerisine implante edilir. Silindir parçalar ise penisteki corpus cavernosum kanallarına yerleştirilir. Corpus cavernosum kanalları normalde kan ile dolarak sertleşmenin sağlandığı kanallardır. Ancak ereksiyon sorununda yeterince kan akışı olmadığı için işlevini tam olarak gösteremez. Buraya yerleştirilen protez parçaları yapay olarak sertleşmenin oluşmasına katkıda bulunur.

Erektil disfonksiyonda penil protez tedavisinin masrafları bazı şartların oluşması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak ve mutluluk çubuğu hakkında daha fazlasını öğrenmek için sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. “Erkeklerde ereksiyon sorunu neden olur?” diye merak eden kişiler ise daha detaylı bilgi almak için üroloji hekimlerine başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Ereksiyon Sorunu Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Ereksiyon Sorunu Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 5 Aralık 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.