Skip to main content

Ereksiyonu Sürdürememe Nedenleri ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Erkeklerde ereksiyonu sürdürememe nedenleri arasında birçok hastalık bulunur. Bunların arasında diyabet, hipertansiyon gibi sık görülen hastalıklar da vardır. Ayrıca omurilik hastalıkları ve yaralanmaları, multipl skleroz, Peyronie hastalığı, priapizm gibi durumlar da sertleşme sorunlarına yol açar. Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu durum günümüzde oldukça yaygın görülmektedir. Sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu madde kullanımı gibi risk faktörlerine bağlı olarak da sertleşme sorunu oluşabilmektedir. Cinsel ilişki öncesi yeterli sertleşmenin oluşmaması ya da ereksiyonun sürdürülememesi ile kendini gösteren erektil disfonksiyon ile ilgili yapılan çalışmalar Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde bir araya getirilmiştir. Bu rehberde erektil disfonksiyonun tedavisi için öncelikle ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi tedavi yöntemleri önerilmiştir. Bu tedaviler cinsel ilişki öncesi geçici olarak sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur. Ameliyat gerektirmeyen bu tedavi yöntemlerinin sadece geçici çözüm sunması nedeniyle birçok kişi rehberde de önerilen bir diğer tedavi yöntemi olan penis protezi tedavisini tercih etmektedir.1

Ereksiyonu Sürdürememe Nedenleri ve Mutluluk Çubuğu Çare Olur mu?

Normalde peniste sertleşmenin oluşması için cinsel bir uyaranın olması ve sinir sisteminin uyarılması gereklidir. Bu uyarı hormon sistemini etkileyerek dolaşım sisteminin de uyarılmasını sağlar. Dolaşım sisteminin uyarılması sonucu penis içerisindeki corpus cavernosum isimli kanallara kan akışı olur ve bu sayede sertleşme oluşur. Erkeklerde ereksiyonu sürdürememe nedenleri uyarılan bu sistemlerde oluşan problemlerdir. Bu sorunun tedavisinde birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Öncelikle ameliyat dışı tedavi yöntemleri tercih edilse de bu yöntemlerin sonuç vermediği kişilerde mutluluk çubuğu tedavisi uygulanmaktadır. Kısa süren bir operasyon ile penis içerisinde işlevini yitiren corpus cavernosum kanallarına iki adet bükülebilir çubuk yerleştirilmesi ile tedavi tamamlanır. Protez implantasyonu yapılan kişilerde ve partnerlerinde memnuniyet oranı oldukça yüksektir, bu nedenle halk arasında protezlere mutluluk çubuğu adı verilmiştir. Protez tedavisi 40 yılı aşkın süredir erektil disfonksiyon tedavisinde güvenle kullanılan bir yöntemdir. Protezler penis içerisine yerleştirildikleri için dışarıdan fark edilmeleri mümkün değildir ve kolayca gizlenebilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

En sık kullanılan iki protez çeşidi tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir. Tek parçalı protezler yüksek bükülme açısına sahiptir. Hareketli gövde yapısı sayesinde kolayca dik konuma getirilebilirken kullanılmadığı zamanlarda iç çamaşırı içerisine rahatlıkla gizlenebilir. Tek parçalı penil protez dayanıklı bir gövdeye sahiptir. Ayrıca mekanik aksamının olmaması nedeniyle uzun yıllar boyunca ek bir ameliyat gerektirmeden kullanma imkanı sunar. Üç parçalı protez ise pompa, sıvı rezervuarı ve silindir parçalardan oluşur. Testise yerleştirilen pompanın şişirilmesi ile karın içine yerleştirilen rezervuardaki sıvı, özel tüp sistemi aracılığıyla corpus cavernosum kanallarındaki silindirlerin içerisine dolar. Bu sayede tıpkı dolaşım sisteminde olduğu gibi doğal görünümlü bir sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur. Erkeklerde ereksiyonu sürdürememe nedenleri için kullanılan protezlerin hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri de vardır. Hidrofilik kaplama, protez tedavilerinde istenmeyen bir durum olan protez yüzeyi enfeksiyonlarının oluşma riskini azaltır. Bakterilerin ve diğer zararlı mikroorganizmaların protezin üst yüzeyine yapışmasını ve çoğalmasını engelleyen hidrofilik kaplamanın antibiyotik emici özelliği de bulunur. Bu nedenle protez yüzeyinde enfeksiyon oluşması hâlinde bile tedavi sürecine olumlu etkisi vardır.

Erektil disfonksiyon sık görülen bir durum olduğu için ereksiyonu sürdürememe nedenleri ile belirtilerine karşı dikkatli olmak gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erektil disfonksiyonda mutluluk çubuğu tedavisinin önemli bir bölümünü bazı şartların oluşması hâlinde karşılamaktadır. Mutluluk çubuğu ile ilgili sorularınız için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilir, SGK şartlarına dair bilgi alabilirsiniz. Ereksiyonu sürdürememe problemi yaşayan kişiler üroloji hekimlerine danışarak bilgi sahibi olabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Ereksiyonu Sürdürememe Nedenleri ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Ereksiyonu Sürdürememe Nedenleri ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Ocak 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.