Skip to main content

Erektil Disfonksiyon Nedir Ve Merak Edilen Her Şey

Bu yazıda erektil disfonksiyon nedir, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir, mutluluk çubuğu nedir gibi merak ettiğiniz konulara açıklık getirilecektir. Ayrıca kimler penil protez kullanabilir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz. Erektil disfonksiyon, seks esnasında yeterli ereksiyon elde edememe durumudur. Zaman zaman erkeklerin ereksiyon problemi yaşaması ve ereksiyonu sürdürmelerinde zorluk yaşamaları neredeyse tüm erkeklerde görülen olası bir durumdur fakat bu durumun uzun süre devam etmesi ilişki problemleri, stres, özgüven eksikliği gibi bazı sorunlara neden olabilir. Ereksiyon olmaması sorunu, ereksiyonu sürdürmede zorluk yaşanması ve azalmış cinsel istek gibi erektil disfonksiyonun kalıcı semptomları da görülebilir.

Ayrıca uzun süreli ereksiyon sıkıntısı yaşamanız diyabet, prostat kanseri, hipertansiyon vb. başka bir kronik sağlık sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Bazen altta yatan bir durumun tedavi edilmesi erektil disfonksiyonu düzeltmek için yeterli olabilir. Ereksiyon sorunu yaşamanız durumunda çekinmeden bir sağlık uzmanından yardım almanız, ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazları ve mutluluk çubuğu gibi mevcut tedavi yöntemleri ile iyileşmeniz için faydalı olacaktır (1).

Erektil Disfonksiyon Nedenleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon sorunu birçok sebepten kaynaklı olabilir. Erektil disfonksiyonun bazı kronik hastalık ve diğer sebepleri şunlardır:

 • ED’nin en yaygın sebebi penise giden kan akışının bozulmasıdır.
 • Hipertansiyon ve ateroskleroz gibi bazı hastalıklar kan akışını etkileyebilir.
 • Sinir sistemi hastalıkları, vücudunuzun cinsel uyarı sinyallerininin normal işleyişine müdahale ederek ED’ye neden olabilir.
 • Diyabet hem damar hem de sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır.
 • Kırılmış ya da ezilmiş bir pelvis de erkeklerin sinirlerinde ya da arterlerinde hasar bırakarak kan akışını engelleyebilir.
 • Prostat, mesane ya da rektum kanserlerinin tedavisinde yapılan pelvik ameliyatlar ve radyasyon tedavileri de sebep olabilir.
 • Testosteron seviyesinin düşüklüğü ya da tiroid ve hipofiz bezi sorunları gibi endokrin bozukluklar, hormon bozukluğuna ve erektil sorunlara sebep olabilir.
 • Bazen başka hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar erektil bozuklukların ana sebebi olabilir.
 • Alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı ve sağlıksız beslenme de erektil bozukluklar ile ilişkilidir.
 • Genellikle birkaç faktörün kombinasyonu ile erektil disfonksiyon riski artar 1,2.

Erektil Disfonksiyon Tedavi Yöntemleri

Erektil disfonksiyon sorununuz için doktorunuz bazı tedavi seçenekleri sunacaktır. bu tedavi seçenekleri şöyle sıralanabilir:

 • İlaç tedavisi: Başka bir hastalık için kullandığınız ilaç ED’ye neden oluyorsa doktorunuz öncelikle farklı bir doz ya da ilaç önerebilir. ED tedaviniz için doktorunuz sildenafil, vardenafil, tadalafil, ve avanafil gibi bazı oral kullanımlı ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçlar cinsel uyarılma esnasında düz kasları gevşetir ve penisteki kan akışının artmasını sağlar.
 • Penil enjeksiyon :  Ayrıca ilaç tedavisinde alprostadil denilen ilacın direkt penise enjekte edilmesi de mevcuttur. Bu ilaç direkt ereksiyonu tetiklediği için oral kullanımlı ilaçlardan daha hızlı çözüm sağlar. Genellikle bu yöntem hastanede size öğretilir ve evde kendiniz uygulayabilirsiniz.
 • ESWT terapisi: ESWT akustik şok dalgalarının kemiğe ya da yumuşak dokuya göndererek, dokuların ve kan damarlarının hücresel yenilemesini sağlar. Son dönemde erektil disfonksiyon tedavisinde de kullanılan bu tedavi düşük yoğunluklu olarak uygulanmaktadır.
 • Vakum cihazları: Diğer tedavilerin etkisiz olduğu durumlarda vakum cihazı kullanılabilir. Vakum cihazı kanı penise çekere ereksiyonu sağlar. Cihazın  plastik tüp, pompa ve elastik halka olmak üzere üç bölümü vardır. Elastik halka kısmı kanın vücuda geri gitmesini önleyerek ereksiyonun devam etmesini sağlar. Elastik halkanın cilt tahrişine neden olmaması ve normal kan dolaşımını getirmek için 30 dakikadan fazla kullanmamanız önerilir.
 • Mutluluk çubuğu: Mutluluk çubuğu olarak biline penis protezi sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan cerrahi operasyon ile takılan bir tedavi yöntemidir. Diğer tedavi çeşitlerine cevap alınamaması durumunda kalıcı ve tek çözüm olarak uygulanır.  Peniste bulunan yumuşak dokuların cerrahi operasyon ile alınması sonucu boş kalan kanallara iki tane mutluluk çubuğu yerleştirilir (3,4).

Penil protezlerin önemli bir kısmı sosyal güvenlik kurumu(SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar
 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776
 2. https://web.archive.org/web/20200929163201/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/causes-erectile-dysfunction
 3. https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/treatment
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Extracorporeal_shockwave_therapy 

MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erektil Disfonksiyon Nedir Ve Merak Edilen Her Şey
Erektil Disfonksiyon Nedir Ve Merak Edilen Her Şey
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 1 Mart 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.