Skip to main content

Erkeğin Cinsel Organı Neden Kalkmaz ve Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm Sağlar mı?

Cinsel ilişki öncesi erkeğin cinsel organı neden kalkmaz sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir.

Erektil disfonksiyon olarak bilinen bu sorun cinsel ilişkiye girecek kadar sertleşmenin oluşmaması veya sertleşme olmasına rağmen yeteri kadar uzun sürdürülememesi durumudur.¹ Erektil disfonksiyon herhangi bir hastalığa bağlı olmadan sağlıklı bireylerde de ara sıra oluşabilmektedir. Bunun sebebi genellikle strese bağlı olsa da sık görülmesi durumunda mutlaka bir üroloji hekimine danışmak gereklidir. Sertleşme sorunu duygusal sorunlara veya ilişkideki problemlere bağlı da görülebilmektedir. Bu sorunun altında yatan sebep psikolojik olabileceği gibi diğer bazı hastalıkların sonucunda da ortaya çıkabilir. Erektil disfonksiyon günümüzde sık görülen bir durum olsa da gerekli tedavilerin uygulanması sonucu yüksek başarı oranlarına ulaşılmaktadır. Bu durumda üroloji hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda kişilere uygun tedavi yöntemi planlanarak uygulanmaktadır. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan tedavi rehberine göre belli bir standartta uygulanan tedaviler erektil disfonksiyon sorununun çözülmesinde ve sağlıklı bir cinsel hayat sürdürülmesinde oldukça etkilidirler.

Erkeğin Cinsel Organı Neden Kalkmaz?

Bazı risk faktörleri erektil disfonksiyon oluşma riskini arttırmaktadır. Bu risk faktörleri şunlardır:

 • Diyabet ya da kalp hastalıkları gibi tıbbi problemler
 • Tütün mamullerinin kullanımı damarlara kan akışını sınırlandırdığı için uzun vadede erektil disfonksiyona sebep olan kronik kalp hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Aşırı kilo alımı ve özellikle obezite
 • Prostat cerrahisi ya da kanser tedavisi amaçlı kullanılan radyasyon tedavisi
 • Sertleşme oluşmasını sağlayan sinirlerin ya da damarların hasar görmesi
 • Antidepresan, antihistaminik ilaçlar ve yüksek kan basıncı, ağrı ya da prostat durumlarında kullanılan ilaçlar
 • Stres, endişe veya depresyon gibi psikolojik sebepler
 • Madde ve alkol kullanımı uzun vadede erektil disfonksiyon oluşmasına sebep olmaktadır.

Bu risk faktörlerine sahip bireylerde görülen erektil disfonksiyon durumu, Parkinson, ateroskleroz (kan damarlarının tıkanması), multiple skleroz, Peyronie hastalığı gibi bazı hastalıklara bağlı da oluşabilmektedir.² Sertleşme sorunu olan bireyler, erkeğin cinsel organı neden kalkmaz sorusunu üroloji hekimlerine sormaktadır. Üroloji hekimleri bu sorunun cevabını bulmak için kişilerde bu risk faktörlerinin ya da sertleşme sorununa neden olabilecek hastalıkların olup olmadığını araştırmaktadır.

Cinsel Organı Kalkmayan Erkekler Mutluluk Çubuğu Ameliyatı ile Tedavi Olabilirler mi?

Sertleşme sorunu tedavisinde öncelikle sild*naf*l, t*dal*fil, v*rden*fil, avanafil gibi ilaçlarla tedavi önerilmektedir. Bu tedavilerin işe yaramadığı durumlarda penil enjeksiyon tedavisi ve vakum cihazları gibi diğer ameliyat dışı yöntemler de uygulanabilmektedir. Ancak bu yöntemler her zaman başarılı olmamaktadır. Bu yöntemleri denemiş olmasına rağmen erkeğin cinsel organı neden kalkmaz diye soran kişilere protez implantasyonu tedavisi önerilmektedir. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak adlandırılan ve ingilizce olarak malleable penile prosthesis olarak bilinen bu protezler penis içerisine bir çift yerleştirilerek sertleşmenin gerçekleşmesine kalıcı çözüm sunarlar. Temelde tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere iki penil protez çeşidi bulunmaktadır. Tek parçalı protez uzun süreli kullanım imkanı sunarken bükülme açısı sayesinde kolayca kullanıma hazır hale getirilmektedir. Diğer yandan üç parçalı protez içerisinde yer alan pompa mekanizmasının şişirilmesi ile doğal görünümlü sertleşme sağlanabilmektedir. Bu protezler kullanılmadıkları takdirde kolayca gizlenebilmekte ve dışarıdan bakıldığında fark edilmemektedir. Erektil disfonksiyonda penis protezi tedavisi 40 yıldan uzun süredir kullanılmakta ve sertleşme sorunun çözülmesinde yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu bazı şartlar altında penil protez tedavisinin önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Bu şartları öğrenmek ve mutluluk çubuğu hakkında daha detaylı bilgi almak için “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sertleşme sorunu olan ve erkeğin cinsel organı neden kalkmaz merak eden bireyler protez tedavisine uygun olup olmadıklarını öğrenmek için üroloji hekimine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction

2 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776

3 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeğin Cinsel Organı Neden Kalkmaz ve Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm Sağlar mı?
Erkeğin Cinsel Organı Neden Kalkmaz ve Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm Sağlar mı?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 18 Ekim 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.