Skip to main content

Erkekler için Mutluluk Çubuğu Seçimi: Detaylı Rehber

Bu rehber, erkeklerin sertleşme sorunu için penil protez yani mutluluk çubuğu seçiminde dikkate alması gereken faktörleri ve mevcut protez modellerini ele alır. Penil Protez tedavisi, erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarından birisi olan erektil disfonksiyon sorunu için etkili bir çözüm sunar. Halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen bu sorun cinsel ilişki sırasında yeterli sertleşmenin gerçekleşmemesi sonucu gerekli testlerin yapılmasıyla anlaşılır. Erektil disfonksiyon özellikle belli hastalıklarda ve ileri yaşta sık görülen bir durumdur.

Mutluluk Çubuğu Nedir?

Mutluluk çubuğu, penise yerleştirilen protezlere halk arasında verilen isimdir. Genellikle erektil disfonksiyon tedavisinde sertleşmenin sağlanabilmesi için cerrahi olarak penise implante edilen cihazlara penis protezi adı verilir. Protezler kısa süren bir operasyon sonucu penis içerisine yerleştirilir ve uzun süre boyunca kullanılabilir. Kısa sürede etkili bir tedavi olması nedeniyle birçok kişinin özellikle tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

Mutluluk Çubuğu Kimlere Önerilir?

Kalıcı bir çözüm sunmasına rağmen protez tedavisi herkes için uygun bir çözüm olmayabilir. Ameliyat için uygun adayların belli şartları karşılamaları gereklidir. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Cinsel hayatı etkileyen kalıcı erektil disfonksiyon ve sertleşme probleminin olması
 • Erektil disfonksiyonda kullanılan sildenafil, tadalafil ve vardenafil gibi ilaçların denenmesi ancak başarı sağlanamaması
 • Peniste sertleşmenin sağlanması için vakum cihazlarının denenmesi ve başarısız olunması
 • Sertleşme sorunu için kullanılan bir diğer yöntem olan penil enjeksiyon ile olumlu sonuç alınamaması
 • Peyronie hastalığı gibi diğer tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı durumların olması
 • Prostat kanseri ya da daha önce prostatı ameliyatla çıkarılmış olan kişilerde mutluluk çubuğu tedavisi uygulanır.

Psikolojik nedenlere bağlı olarak sertleşme sorunu yaşayanlarda, idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlarda, cinsel istekte azalma görülen kişilerde ise genellikle protez tedavisi tercih edilmez.

Mutluluk Çubuğu Modelleri

Mutluluk çubuklarında iki farklı tip vardır. Bunlar tek parçalı olan bükülebilir modeller ve üç parçalı olan şişirilebilir modellerdir. Tek parçalı penil implantlar bükülebilen silikon çubuklardan oluşur. Bu çubuklar peniste sertleşmeyi sağlayan boşluklara yerleştirilir ve bükülebilir yapısı sayesinde yapay olarak sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur. Üç parçalı penil protez ise testise yerleştirilen pompasının kullanılması ile kişinin istediği zamanda sertleşme oluşmasını sağlar.

Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu

İlk olarak 1960lı yılların sonundan bu yana silikon protezlerin üretilmesi ile ortaya çıkan tek parçalı protezler günümüzde de modern çağa uyum sağlar. Bükülebilir ya da şişirilemeyen protezler olarak da isimlendirilen bu protezler genellikle daha az maliyete sahiptir ve daha kolay bir ameliyat ile vücuda yerleştirilirler. Ayrıca mekanik komplikasyon gelişme sıklığı şişirilebilen protezlere göre daha azdır. Günümüz teknolojisi ile üretilen hidrofilik kaplamaya sahip tek parçalı protezlerde cihazın implantasyonu daha kolaydır. Bükülebilir mutluluk çubuğu implante edilen kişilerde penis yarı sert durumda kalır ve cinsel ilişki öncesi çubuk elle düzeltilerek dikleştirilir. Bu sayede sertleşme kolay bir şekilde oluşturulur.

Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu

Şişirilebilir özellikteki cihazlar penis protezleri arasında en sık kullanılan modellerdendir. Bu modellerde sertleşmenin oluşması için protezin pompa vasıtasıyla şişirilmesi yeterlidir. Karın duvarında bulunan sıvı ile dolu rezervuarda bulunan sıvı pompanın etkisiyle penis içerisindeki esnek silindirlerin içerisine dolar ve sertleşme oluşturur. Pompa ile birlikte testiste yer alan indirme tuşuna basıldığında ise sıvı tekrar rezervuarların içine dolar ve sertleşme sona erer. Üç parçalı penil protez içerisinde bulunan tüp sisteminde yer alan sıvı tuzlu sudur.

Mutluluk Çubuğu Seçimi

Mutluluk çubuğu seçiminde kişilerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin iyi değerlendirilmesi gereklidir. Bu nedenle alanında uzman bir hekim ile yapılan görüşmelerde karşılıklı olarak seçim konusunda konuşulur ve karar verilir. Öncelikle tek parçalı veya üç parçalı protezlerden birisi seçilir. Daha sonrasında ise gerekli ölçümler yapılarak penis protezi uygulanacak kişinin penis anatomisine uygun genişlik ve uzunlukta protez modeli seçilir1.

Hangi Mutluluk Çubuğu Modelini Seçmeliyim?

Seçim sırasında iki protez modelinin de avantaj ve dezavantajları dikkate alınmalıdır. Şişirilebilir protezler şiddetli erektil disfonksiyona sahip olan erkeklerin en sık kullandığı protez tipidir. Doğal hissettiren bir sertleşme oluşturduğu ve kullanılmadığında yarı-sert olmadığı için avantajlıdır. Ancak birkaç mekanik parçadan oluştuğu ve sertleşme için manuel olarak protezin şişirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yine de cinsel ilişki sırasında en doğal hissi veren protez çeşidi üç parçalı protezlerdir. Tek parçalı protezler de yine sık tercih edilen mutluluk çubuğu çeşitlerindendir. Sürekli sert yapıdadır ve cinsel ilişki için yukarı bükülebilir ve diğer zamanlarda aşağı bükülerek saklanabilir. Kullanımı oldukça kolay olduğu için diğer protez çeşidinde zorluk yaşayabilecek kişilerde tercih edilebilir. Ancak sürekli sert yapıda olduğu için kıyafet altında saklamanın zor olabileceği ve rahatsızlık verebileceği de düşünülerek tercih yapılmalıdır.

Mutluluk Çubuğu Seçerken Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Protez seçiminde doğru implantın seçilmesinde kişinin yaşı, yaşam tarzı ve genel sağlık durumu oldukça önemlidir. Doktor ile yapılan görüşmelerde tıbbi geçmiş ve erektil disfonksiyon tedavisinde hangi seçeneğin hedeflere ulaşmada etkili olacağı değerlendirilir. Ameliyat öncesi penil protez seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır:

 • Protez adayının ve partnerinin yaşı
 • Ortalama penil boyut ve penis boyunun kısalması ile ilgili endişe olup olmaması
 • Daha önce implant ameliyatı öyküsünün olması
 • Kasık ve karın bölgesinde yapılmış ameliyat öyküsü ve tıbbi geçmiş
 • İmplant adayının vücut şekli ve kasık bölgesindeki yağlanma miktarı
 • Penisin sünnetli olup olmaması
 • Protez takılacak kişinin genel sağlık durumu
 • Maliyet beklentileri

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı ve Sonrası

Erektil disfonksiyon tedavisinde penil protez tercih edenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de ameliyat sürecidir. Kişilerde penil protez ameliyatı beklenenin aksine 1-2 saat kadar sürer ve çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. İyileşme sürecinde ise kişilerin hekim kontrolüne düzenli gitmeleri ve hekimlerin önerilerine uymaları çok önemlidir. Belirli bir süre protezlerin kullanılması ve cinsel ilişki yasaklansa da iyileşme süreci sonrası kişiler eski düzenlerine kolayca döner.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatının Aşamaları

Ameliyat genellikle hastanede ya da cerrahi merkezlerde yapılır. Ameliyat sırasında anestezi amaçlı kişiye ilaç verilir bu sayede operasyon sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için damar yolu açılarak antibiyotik tedavisine başlanabilir. Ameliyat bölgesi alkol bazlı antibiyotik solüsyonu ile yıkanır ve operasyon öncesi traş edilerek enfeksiyon riski azaltılır. Bazı durumlarda üriner sonda mesaneye yerleştirilerek mesanedeki idrar boşaltılır. Cerrah penis başının alt kısmında kesi yapar ve bu kesi sayesinde protezleri yerleştirir. Üç parçalı protezlerde penis tabanına ve alt karın bölgesine de kesi yapılarak protezin rezervuar ve pompa parçaları yerleştirilir. Ameliyat sırasında vücut ölçülerine uygun olan penis protezi seçilerek penis içerisine yerleştirilir. İmplantasyon sonrası yapılan kesilere dikiş atılarak kapatılır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası genellikle ağrının azaltılması için ilaçlar kullanılır. Testis içerisinde uzun etkili enjeksiyon yapılarak ağrının 48-72 saat kadar azaltılması mümkündür. Ameliyat bittikten sonra birkaç hafta boyunca hafif ağrı hissedilebilir. Genellikle bir hafta süren antibiyotik tedavisi başlanır. Ameliyat sonrası süreçte aktivitelere ne zaman devam edileceği ile ilgili mutlaka hekimden bilgi alınmalıdır. Fiziksel ve seksüel aktiviteler genellikle ameliyattan 4-6 hafta sonra başlanır.

Sonuç: Mutluluk Çubuğu Seçimi ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisi

Erektil disfonksiyon tedavisinde tercih edilen mutluluk çubuğu cerrahi bir girişim gerektirmesine rağmen birçok erkeğin seçtiği bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminde memnuniyet oranı hem kullanan erkeklerde hem de partnerlerinde yüksektir. Erektil disfonksiyon tedavi yöntemleri arasında en yüksek tatmin oranına sahip olan yöntem penil implantlardır. Protez seçiminin kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılması bu memnuniyet oranını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Sertleşme sorunu yaşayan kişilerde penil protez kullanımı sonrası yaşam kalitesi de oldukça artar.

Tek parçalı veya üç parçalı protezlerin kullanımına karar verirken sağlık kuruluşlarına başvurmak ve deneyimli bir uzman ürologdan bilgi almak gereklidir. Protez çeşitleri ile ilgili detaylı bilgi isteyen kişiler üroloji bölümüne başvurabilirler ya da “Bilgi İsteme Formu” ile bize ulaşabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery

2 https://doi.org/10.1177/17562872231179008

3 https://www.advancedurology.net/blog/which-penile-prosthesis-implant-is-right-for-me

4 https://london-andrology.co.uk/uro-genital-health/penile-implant/types-of-penile-implants/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkekler için Mutluluk Çubuğu Seçimi: Detaylı Rehber
Erkekler için Mutluluk Çubuğu Seçimi: Detaylı Rehber
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 22 Ekim 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.