Skip to main content

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Ürolojiye başvuran erkeklerin birçoğu cinsel işlev bozuklukları nedeniyle cinsel hayatlarının etkilendiğini ve bu yüzden tedavi olmak istediğini belirtmektedir. Cinsel işlevlerin bozulması günümüzde oldukça yaygın görüldüğü halde birçok erkek bu durumun geçici olabileceğini düşünerek sağlık kuruluşlarına gitmekten çekinir. Cinsel hayatı önemli ölçüde etkilediği gibi işlev bozukları ile ilgili oluşan sorunlar gündelik hayata da yansıyabilir. Erkeklerin partnerleri ile olan ilişkilerinde de önemli rol oynayan bu sorunlar, ilişki problemleri ve strese neden olabilir. Bu nedenle cinsel ilişki öncesinde veya ilişki sırasında yaşanan sorunların çözümü için üroloji polikliniklerine başvurmak gereklidir. Cinsel fonksiyon bozuklukları olarak da adlandırılan bu sorunlar dört ana başlığa ayrılabilir. Erektil disfonksiyon, erken boşalma, penis eğriliği ve priapizm erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarındandır. Bütün bu bozukluklar ve tedavileri ile ilgili Avrupa Üroloji Derneği tarafından bir rehber hazırlanmış ve konu hakkında yapılan çalışmalar hakkında önemli bilgi ve tavsiyelere yer verilmiştir. Bu rehberin güncel sürümünde bulunan tedavi yöntemleri üroloji hekimleri arasında kabul görmüştür ve bu nedenle başvuran kişilerde uygulanmaktadır.1

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Erektil disfonksiyon, cinsel ilişki öncesinde veya sonrasında sertleşmede sorun yaşanması ile kendini belli eden bir durumdur. İleri yaştaki erkeklerde görülebileceği gibi obezite, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara bağlı da oluşabilir. Oldukça sık rastlanan bu durumun tedavisinde çeşitli ilaçlar, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları gibi yöntemler kullanılsa da bu tedavi yöntemleri kalıcı bir çözüm sunmaz. Bu nedenle kalıcı çözüm isteyen kişilere, Avrupa Üroloji Derneği tarafından da önerilen bir tedavi yöntemi olan mutluluk çubuğu implantasyonu uygulanabilir. Erken boşalma ya da prematür ejakülasyon olarak adlandırılan durum ise cinsel ilişkide istenilenden daha kısa sürede boşalmanın olmasıdır. Hemen hemen her 3 erkekten birinde görülen erken boşalmanın tedavisinde psikoterapi ve çeşitli ilaç veya kremler kullanılır.1, 2 Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan bir diğer durum ise penis eğriliğidir. Penis eğriliği, doğuştan veya sonradan oluşabilir ve ameliyat dışı tedavide çeşitli ilaç veya kremler uygulanır. Ameliyat ile tedavide ise düzeltme cerrahisi ve/veya protezler kullanılır. Uzun süren sertleşme ile kendini gösteren priapizm tedavisinde ise ilaçlar, enjeksiyonlar ya da cerrahi tedavi uygulanır.

Sertleşme Sorununa Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sertleşme sorunları tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Tedavide öncelikle sildenafil, tadalafil veya vardenafil etken maddelerine sahip haplar kullanılır. İlaç içeren enjeksiyonların penis içine uygulanması ve vakum cihazları ile sertleşme de diğer tedavi seçeneklerindendir. Bu üç yöntem cinsel ilişki öncesinde kullanılır ve geçici süreyle sertleşme oluşmasına katkıda bulunur. Sertleşme sorununda kalıcı tedavi yöntemi ise penil protez implantasyonudur. Protezlerin tek parçalı ve üç parçalı olanları yaygın olarak tercih edilir. Tek parçalı protez bükülebilir gövde yapısı sayesinde elle dik konuma getirilerek cinsel ilişkide kullanılabilir. Üç parçalı protezler ise şişirilebilir elastik yapıda protez parçalarına sahiptir. Testise yerleştirilen pompanın şişirilmesi ile elastik yapıdaki gövde parçalarının içi sıvı ile dolarak doğal görünümlü sertleşme oluşturur. Penil protezler cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan erektil disfonksiyon veya sertleşme gerçekleşmeyen penis eğriliğinin tedavisinde kullanılır. Ayrıca ağrılı, uzun süren ve sonlandırılamayan sertleşme durumunda, yani priapizm tedavisinde de penis protezi implantasyonu yapılabilir.1 Kırk yıldan uzun süredir kullanılan protez tedavisi günümüzde de güvenle uygulanan bir tedavi yöntemidir ve penis içerisine yerleştirildikleri için dışarıdan bakıldığında fark edilmezler.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı koşulların oluşması durumunda mutluluk çubuğu implantasyon tedavisinin masraflarının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Bu koşulları öğrenmek için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilir ya da iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için üroloji hekimlerine başvurabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-ejaculation/symptoms-causes/syc-20354900


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 20 Nisan 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.