Skip to main content

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir

“Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur” sorusu, bu sorunu yaşayan birçok erkeğin ve partnerinin merak ettiği konulardandır. Cinsel ilişkide yeterli sertleşme oluşmamasına ya da oluşan sertleşmenin korunamamasına neden olan cinsel isteksizlik, yaşam kalitesini de negatif yönde etkileyen bir durumdur. Sadece sorunu yaşayan erkeklerin değil, partnerlerinin de etkilendiği bu durum, endişeye, strese ve çeşitli ilişki problemlerine yol açabilir. Bu nedenle hayata olumsuz etkide bulunmaya başladığı anda sorunun çözülmesi için sağlık kuruluşlarına başvurulması gereklidir. Cinsel isteksizlik her erkekte ortaya çıkabilen bir durumdur. Özellikle erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron düzeyinin düşmesine bağlı olarak cinsel isteksizlik oluşur. Testosteron düşüklüğü ise yaşlanmaya, çeşitli kronik hastalıklara, sigara ve alkol kullanımına, depresyona, uyku problemlerine veya bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir.1 Tedavide ise öncelikle yaşam tarzında değişikliklerin yapılması ve cinsel isteksizliğe neden olabilen bu sebeplerin ortadan kaldırılması gereklidir. Bazı kişilerde testosteron tedavisi cinsel isteksizlikte kullanılabilir.2 Sertleşme sorunu gelişmesi halinde ise sertleştirici ilaç ve enjeksiyonlar, vakum özellikli cihazlar veya penil protez implantasyonu tedavisi uygulanabilir.3

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir?

Testosteron çoğunlukla testislerden üretilen önemli bir erkeklik hormonudur. Kas yapımında ve kemik kütlesinin artmasından sorumlu olan bu hormon, sperm üretimini de uyarır. Testosteron düzeyi erkeklerde cinsel isteği de etkileyen önemli bir faktördür. Testosteron düzeyinde düşüş erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur sorusunun temel cevabını oluşturur. Libidoda azalmaya neden olduğu için testosteron düzeyi düşüklüğü çeşitli takviye edici ilaçlar ile düzeltilebilir. Yaşlanmaya bağlı olarak bu düzeyde düşüklük görülmesi normal olsa da şiddetli düşüşlerde libido etkilenir. Bunların dışında kronik akciğer, kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi sağlık problemleri ile yüksek kolesterol, hipertansiyon, obezite ve tip 2 diyabet, cinsel isteksizlik nedenlerindendir. Uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu da yine libidoda azalmaya neden olarak cinsel isteksizliğe yol açar.1 Cinsel isteksizlik tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri büyük öneme sahiptir. Yeterli ve düzenli beslenme, düzenli egzersiz ve uyku düzeninin sağlanması gibi değişiklikler ile cinsel isteksizlik düzeltilebilir. Ayrıca stresin azaltılması ve alkol kullanımının bırakılması da önemlidir. Bunlara ek olarak libidoyu etkileyebilecek ilaçların değiştirilmesi de gereklidir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik sonucu sertleşme bozuklukları ortaya çıkabilir. Cinsel istekte azalmaya bağlı yeterli sertleşmenin oluşmaması durumunda birçok kişi “erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur” sorusunun cevabını merak ettiği için üroloji hekimlerine danışır. Testosteron düzeyinde ve libidoda azalmaya bağlı olarak oluşan cinsel isteksizlik, erektil disfonksiyona da yol açabilir. Erektil disfonksiyon, çeşitli ilaç tedavileri, vakum cihazları veya penis protezi kullanılarak tedavi edilebilir. İlaçlar ve vakum cihazları geçici çözüm sunduğu için birçok kişi tarafından protez tedavisi tercih edilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan penil protezler penis içerisinde bulunan anatomik boşluklara yerleştirilen tıbbi cihazlardır. Tek veya üç parçalı olabilen bu protezler, vücut içinde bulunduğu için dışarıdan bakıldığında fark edilmez. Bükülebilir bir gövdesi olan tek parçalı protezler, elle dik pozisyona getirilerek kullanılabilir. Şişirilebilen bir gövdeye sahip üç parçalı protezler ise pompa mekanizması ile sertleşme oluşturur. Protez tedavisi, erektil disfonksiyonda kullanılan diğer tedavilerin aksine kalıcı bir çözüm sundukları için tercih edilir.

Ülkemizde yapılan mutluluk çubuğu operasyonlarının masraflarının kayda değer bir bölümü bazı şartların oluşması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) ödenir. SGK ödeme şartları ile ilgili bilgi için iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilir veya sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Testosteron düzeyinde düşüklük olan ve “erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur” sorusuna daha detaylı yanıt arayan kişiler ise sağlık kuruluşlarına başvurarak bilgi alabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.healthline.com/health/low-testosterone/conditions-that-cause-low-libido

2 https://www.webmd.com/men/features/revving-up-low-libido

3 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 27 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.