Skip to main content

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri, Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Ürolojinin ilgi alanları arasında erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri de yer alır. Erkekler cinsel ilişkide yaşanan sorunları için ürolojiye başvurabilirler. Bu sorunları yaşayan birçok kişi bunu önemsiz görse de cinsel ilişkide yaşanan problemler günlük hayatı etkileyebilir. Özellikle bu sorunları yaşayan kişilerde veya partnerlerinde stres, endişe ve ilişki problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle erken boşalma, penis şeklinde eğrilik, ağrılı cinsel ilişki, sertleşme sorunu gibi şikayetlerin oluşması durumunda mutlaka üroloji polikliniklerine başvurmak gerekir. Üroloji polikliniklerinde başvuran kişilerin şikayetlerine göre gerekli test, tetkik ve muayene yapılır. Elde edilen sonuçlara göre teşhis konulur. Sertleşmenin uzun sürmesi ve ağrılı olması priapizm olarak adlandırılırken sertleşmede zorlanma ve sertliği yeterince sürdürememe ise erektil disfonksiyon olarak tanımlanır. Tatmin edici cinsel doyuma ulaşmadan erken boşalmaya ise prematür ejakülasyon adı verilir. Ayrıca penisin doğuştan veya sonradan eğri bir şekilde olması nedeniyle penis eğriliği ya da diğer adıyla Peyronie hastalığı oluşabilir. Bu problemlerin oluşması durumunda gerekli tanının konulması ve tedaviye başlanması için mutlaka üroloji hekimlerine danışılmalıdır.1

Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri, Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde erkeklerde cinsel işlev bozukluklarında kullanılabilecek güncel tedavi yöntemleri listelenmiştir. Bu rehbere göre erektil disfonksiyon tedavisinde hap veya enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları ve mutluluk çubuğu yöntemleri kullanılır. Yaklaşık olarak her üç erkekten birinde görülen erken boşalma sorununun çözümünde psikoterapiden faydalanılabileceği gibi boşalma geciktirici çeşitli ilaç veya kremler de kullanılabilir.1,2 Avrupa Üroloji Derneği’nin rehberinde erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri ile ilgili güncel çalışmalar da yer almaktadır. Rehberde penis eğriliği hakkında yapılan çalışmalar sonucunda tedavide çeşitli hap veya kremlerin kullanımı önerilmiştir. Ayrıca penis eğriliğinin ameliyatla tedavisi de mevcuttur. Eğriliğin cerrahi onarımı için düzeltme cerrahisi ve/veya protez implantasyonu ameliyatı yapılabilir. Uzun süren ağrılı sertleşme durumunda (priapizm) tedavide oral ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ya da cerrahi operasyon kullanılır. Priapizmde sonlandırılamayan bir sertleşme oluşması durumunda ise penil protez implantı yapılabilir.1 Sertleşmeyi ilgilendiren cinsel sorunların ameliyat ile tedavisinde genel olarak protezler kullanılır.

Sertleşme Sorununa Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu Nedir?

Erektil disfonksiyon özellikle ileri yaşlarda görülme sıklığı artan ve sık rastlanan bir durumdur. Diyabet, hipertansiyon, hiperkolesterolemi ve kalp hastalıkları olan bireylerde de görülme sıklığı fazladır. Ayrıca sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar da erektil disfonksiyon için risk faktörlerindendir. Erektil disfonksiyon tedavisinde öncelikli olarak tadalafil, vardenafil, sildenafil sildenafil, avanafil etken maddelerini içeren haplar kullanılır. Bunun dışında alprostadil isimli ilaç, enjektör yardımıyla penis içerisine enjekte edilebilir. Vakum cihazları da penis içine olan kan akışını artırarak etki gösterir. Sertleşme problemi olan ve erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri için ürolojiye başvuran kişilere önerilen bu üç yöntemde de cinsel ilişkiden önce kullanım gereklidir. Ayrıca geçici olarak sertleşme oluşturduğu için sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunmazlar. Bu nedenle penis protezi tedavisi birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Protezler penis içerisine yerleştirilen ve dışarıdan fark edilmeyen tıbbi cihazlardır. Tek parçalı protezlerin bükülme özelliğine sahip gövdeleri elle dik konuma getirilerek kullanılırken üç parçalı protezler, pompanın şişirilmesi ile sertleşme oluşturur.

Her iki protez çeşidi de sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunar. Cinsel işlev bozuklukları olan erkeklerde bazı koşullar altında bu tedavi yöntemi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme kapsamında değerlendirilir. Bu şartlarla ilgili daha detaylı bilgi için iletişim bilgileri üzerinden bizimle iletişime geçebilir ya da sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Erkeklerde cinsel sorunlar ve çözümleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için ise üroloji hekimlerine başvurabilirsiniz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-ejaculation/symptoms-causes/syc-20354900


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri, Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Çözümleri, Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 22 Nisan 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.