Skip to main content

Erkeklerde İktidarsızlık Testi ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Cinsel birleşme sırasında sertleşmenin sürdürülemediği ya da yeterince sertleşmenin görülmediği durumlarda erkeklerde iktidarsızlık testi yapılabilmektedir. İktidarsızlık sorunu olarak da bilinen erektil disfonksiyon çok sık rastlanılan bir durumdur. Erektil disfonksiyona neden olan birçok sebep bulunması nedeniyle üroloji hekimi gözetiminde yapılacak bazı testler, bu sorunun neden kaynaklandığının bulunmasına katkıda bulunur. Farklı hastalıklara bağlı olan iktidarsızlığın anlaşılabilmesi için muayene öncesinde kişilerin detaylı tıbbi geçmişinin ve hastalıklarının öğrenilmesi önemlidir. Ayrıca özellikle son zamanlardaki cinsel aktivitenin öğrenilmesi amacıyla cinsel geçmiş de sorgulanır. Yapılan kapsamlı muayenede genitoüriner sistem ile beraber hormon sistemi, damar ve nörolojik sistemlerin de değerlendirmesi yapılır. Yapılan değerlendirmeye göre iktidarsızlığın kaynağının araştırılması için bazı laboratuvar testleri de gereklidir. Açlık kan şekeri, kolesterol ve trigliserit gibi lipid testleri iktidarsızlığın sebebini öğrenmek için yapılan testlerdendir. Ayrıca iktidarsızlığın olup olmadığının anlaşılması için de halk arasında erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteron değeri ölçümü yapılır.1 Yapılan muayene ve testler ile iktidarsızlık olup olmadığı anlaşılmakta ve sebepleri araştırılmaktadır.

İnternetten İktidarsızlık Testi Yapmak Mümkün mü?

Erektil disfonksiyon her ne kadar yaygın bir sorun olsa da birçok insan iktidarsızlık sorunu olduğunun farkına varmamaktadır. İktidarsızlık sorununun olup olmadığını öğrenmek için 1997 yılında Raymond Rosen ve arkadaşları tarafından oluşturulan erkeklerde iktidarsızlık testi, günümüzde de kullanılmaktadır. Urology dergisinde yayınlanan bu test, International Index of Erectile Function (IIEF) olarak bilinmekte ve Avrupa Üroloji Derneği de dahil olmak üzere birçok yetkin kuruluş tarafından kullanımı önerilmektedir.1 Türkçeye Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu olarak çevrilen bu teste sitemizde yer alan “Sertleşme Sorunu Testi” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Testin sonucunda bireyler sertleşmede herhangi bir işlev sorunu yaşayıp yaşamadıklarını öğrenebilirler. Ayrıca testin sonucuna göre erektil disfonksiyonun derecesi hafif, orta ya da ağır olmak üzere üç farklı şekilde derecelendirilmektedir.2 Testin sonucunda erektil disfonksiyonu olduğu belirlenen kişiler ise üroloji hekimlerine tedavi amaçlı başvurmalıdırlar. Erektil disfonksiyonu olan kişiler, Avrupa Üroloji Derneği tarafından önerilen ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları ve mutluluk çubuğu gibi farklı tedavi yöntemlerinden fayda görmektedirler.

Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Erektil disfonksiyonu olan kişilerde farklı tedavi yöntemleri uygulansa da her zaman başarılı sonuç elde edebilmek güçtür. Sertleşme problemi nedeniyle hekimlere başvuran erkeklerde iktidarsızlık testi yapılması sonucunda erektil disfonksiyon olduğu saptanan kişilerde ilk basamak, ilaç ve penil enjeksiyon tedavisidir. Ayrıca vakum cihazları ile de cinsel birleşme öncesi sertleşmenin oluşması sağlanabilir. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri erektil disfonksiyona kalıcı bir çözüm sunmaz. Bu tedavilerden fayda görmeyen kişilerde penil protez ameliyatı yapılır. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protezler sertleşme sorunu yaşayan erkekler için kalıcı çözüm sunar.1 Temel olarak tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere iki farklı protez çeşidi mevcuttur. Tek parçalı protez dayanıklı yapısı sayesinde uzun süreli kullanım imkanı tanırken bükülme açısı ile de pratik bir şekilde kullanılabilir. Üç parçalı protezler ise şişirilebilir pompası aracılığı ile hem yarı hem tam sertleşmeye olanak tanır ve daha doğal görünümlü bir sertleşme oluşmasını sağlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), penis protezi ameliyat masraflarının bir kısmını belirli şartların olması durumunda karşılamaktadır. Bu şartlar hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. “Sertleşme sorunu olan erkeklerde iktidarsızlık testi nasıl yapılır?” sorusu hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişiler üroloji hekimlerine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf, page 11-12

2 https://doi.org/10.1016/S0090-4295(97)00238-0


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde İktidarsızlık Testi ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Erkeklerde İktidarsızlık Testi ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 4 Kasım 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.