Skip to main content

Erkeklerde sabah cinsel istek ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Sertleşme sorunu yaşayan bazı erkeklerde sabah cinsel istek azalması görülebilir. Özellikle sabah ereksiyonu olmaması erektil disfonksiyonun belirtisi olabilir. Herhangi bir cinsel işlev bozukluğu olmayan bir erkek gece boyunca ortalama üç ila beş kez sertleşme yaşar. Bu sertleşme süreci, toplam uyku süresinin %40’ına ulaşabilmektedir. Tamamen normal olan bu durumun sabah uyanma saatine denk gelmesi sonucu birçok kişi sabah ereksiyonu yaşamaktadır. Ancak sabah ereksiyonunun olmaması erektil disfonksiyon belirtisi olabileceği gibi tamamen normal bir uyku döngüsüne bağlı da oluşabilir. Bu nedenle erektil disfonksiyonun diğer belirtilerinin gözden geçirilmesi gereklidir. Özellikle cinsel ilişki öncesi penisin yeterli sertliğe ulaşamaması veya sertleşmenin yeterince sürdürülememesi gibi durumlarda üroloji kontrolü önemlidir. Erektil disfonksiyon sık görülen bir durumdur ve obezite, diyabet, multipl skleroz, Peyronie hastalığı, priapizm gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve hareketsiz yaşam tarzı da erektil disfonksiyona neden olabilmektedir.

Erkeklerde Sabah Cinsel İstek Olmayana Mutluluk Çubuğu Çare Olur mu?

Erektil disfonksiyonun tedavisi ile ilgili yapılan çalışmalar Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde derlenmiştir. Bu rehberde sertleşme sorunu yaşayan kişiler için tedavi önerileri yer almaktadır. Avrupa Üroloji Derneği, erkeklerde sabah cinsel istek azalmasına neden olan erektil disfonksiyonun düzeltilmesinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları ve protez kullanımını önermektedir. İlaç tedavisinde Sild*naf*l, T*dal*fil ve V*rden*fil etken maddelerini içeren ilaçlar cinsel ilişki öncesinde kullanılarak sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur. Penil enjeksiyon tedavisinde ise Alprostadil isimli ilaç penis içerisindeki corpus cavernosum isimli kanallara bir enjektör yardımıyla uygulanır. Vakum cihazları ise yine cinsel ilişki öncesi geçici olarak sertleşmenin negatif basınç yardımıyla oluşmasını sağlar.¹ Bu tedavi yöntemleri erektil disfonksiyonda kullanılsa da kalıcı bir çözüm sunmamaktadır. Bu nedenle birçok kişi mutluluk çubuğu olarak bilinen protez tedavisini tercih etmektedir. Corpus cavernosum kanallarına  protezin yerleştirilmesi ile sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm sunulmaktadır. Bu protezler penis içerisine yerleştirildikleri için dışarıdan fark edilmez.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Protezlerin temel olarak kullanılan iki çeşidi vardır. Bunlar tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir. Tek parçalı protezler elle dik konuma getirilen bükülme açısına sahip protezlerdir. Uygun ekonomik maliyeti ve uzun süre kullanıma imkan sunması nedeniyle birçok kişi tek parçalı penis protezi kullanmaktadır. Bu protezler bükülme açısı sayesinde kolayca iç çamaşırı içerisine gizlenebilir.² Üç parçalı protezler ise şişirilebilir özelliktedir. Testise yerleştirilen pompanın şişirilmesi sonucu doğal görünümlü sertleşme sunması nedeniyle sık tercih edilmektedir. Üç parçalı protezlerin kişilerin anatomik ihtiyaçlarına uygun olan çeşitleri vardır. Bunlar sadece enine genişleyen, hem enine hem boyuna genişleyen veya dar çapa sahip protezlerdir.³ ⁴ ⁵ Hem tek parçalı hem üç parçalı protezler erkeklerde sabah cinsel istek olmaması ve erektil disfonksiyon oluşması durumunda kullanılır. Bu protezlerin hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri de vardır. Hidrofilik kaplama protez yüzeyine bakterilerin tutunmasını ve üremesini engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda enfeksiyon oluşması durumunda antibiyotik emici özelliği sayesinde tedavi sürecine katkıda bulunur.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erkeklerde sabah cinsel istek olmaması ile kendini gösterebilen erektil disfonksiyonda protez tedavisinin masraflarını bazı şartların oluşması hâlinde karşılamaktadır. SGK ödeme şartları hakkında bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyon için penil protez tedavisi hakkında daha detaylı bilgi isterseniz alanında deneyimli üroloji hekimlerine başvurabilirsiniz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/

3 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

4 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/

5 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde sabah cinsel istek ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Erkeklerde sabah cinsel istek ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 2 Ocak 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.