Skip to main content

Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Mutluluk Çubuğu ile Sertleşme Sorunu Tedavisi

Şeker hastalığı sık görülen kronik bir hastalıktır. Özellikle erkeklerde şeker hastalığı belirtileri cinsel hayatı etkileyebildiği için dikkatli olunmalıdır. Tıpta diyabet hastalığı olarak bilinen şeker hastalığının en sık rastlanan belirtileri çok su içme, çok yemek yeme ve gece idrara çıkma ihtiyacı hissedilmesidir.1 Bu belirtilerin dışında erkeklerde erektil disfonksiyon olarak adlandırılan sertleşme problemine de yol açabilmektedir. Erektil disfonksiyon görülen kişilerde cinsel ilişki için gerekli penis sertleşmesi oluşmamakta ya da oluşan sertleşme yeteri kadar sürdürülememektedir. Şeker hastalığında damar yapısının kandaki yüksek şeker (glikoz) seviyesine bağlı olarak bozulması nedeniyle penis içerisine yeterli kan akışı sağlanamaz. Bunun sonucunda ise sertleşme sorunu görülür. Erektil disfonksiyon şeker hastalarında sık görüldüğü gibi obezite, hipertansiyon ve hareketsiz yaşam tarzına bağlı da oluşabilmektedir. Bu sorunun tedavisinde ilaç, penil enjeksiyon, vakum cihazları, penil protez gibi yöntemler kullanılır. Protez tedavisi dışındaki diğer tedaviler cinsel ilişki öncesi yeterli sertleşme oluşmasına yardımcı olan geçici çözüm yöntemleri iken protez tedavisi kalıcı bir çözüm sunar.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri Varsa Sertleşme Sorununa Mutluluk Çubuğu Çare Olur mu?

Erektil disfonksiyonda önerilen tedavi yöntemlerinin yer aldığı bir rehber Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanmıştır. Bu rehbere göre ilaç tedavisi ve penil enjeksiyon yöntemi öncelikli olarak tercih edilecek yöntemlerdendir.2 Sild*naf*l, T*dal*fil ve V*rden*fil etken maddelerini içeren ilaçlar erkeklerde şeker hastalığı belirtileri arasında yer alan sertleşme sorununda sıkça tercih edilmelerine rağmen her zaman fayda sağlamaz. Cinsel ilişki öncesi penis içine ilaç enjeksiyonu yapılan penil enjeksiyon yöntemi de geçici çözüm sunmaktadır. Vakum cihazları da negatif basınç ile kan akışının penis içerisine yönelmesini sağlasa da her zaman başarılı olan bir yöntem değildir. Bu noktada mutluluk çubuğu adı verilen protezler fayda sağlayan bir yöntemdir. Ameliyat ile bir çift protez çubuğun penis içerisine yerleştirilmesi sayesinde sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm sunulur. Bu sayede cinsel ilişki öncesinde veya istenen bir zamanda yapay olarak sertleşmenin oluşmasına katkıda bulunur. Penis protezleri memnuniyet oranının yüksek olması nedeniyle bu şekilde isimlendirilmiştir. Protezler kırk yıldan uzun süredir sertleşme sorununun tedavisi için güvenle kullanılmaktadır.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubukları penis içerisinde bulunan ve normalde kan akışının gerçekleştiği corpus cavernosum isimli kanallara yerleştirilir. Genellikle genel anestezi altında yapılan bu işlemin süresi protez çeşidine göre farklılık gösterir. Erkeklerde şeker hastalığı belirtileri arasında bulunan erektil disfonksiyon tedavisinde sık olarak kullanılan iki çeşit protez vardır. Tek parçalı protezler uygun maliyeti ve uzun süre bozulmadan kullanılabilmesi gibi özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Üç parçalı protezler, sürekli sertlik hissi oluşturmaması ve doğal görünen bir sertleşme sunması nedeniyle tercih edilmektedir. Ameliyatlar tek parçalı protezler için ortalama yarım saat, üç parçalı penis protezi içinse bir saat kadar sürebilmektedir. İki protez çeşidinin de sertleşme sorunu yaşayan kişilerin anatomik ihtiyaçlarını karşılayabilecek boy ve çapta seçenekleri vardır. Ayrıca hidrofilik kaplama ile gelen protez çeşitleri de tercih edilebilir. Hidrofilik kaplama protez yüzeyini bakterilere karşı koruyarak enfeksiyon oluşumunu önemli derecede engellemektedir. Buna ek olarak antibiyotik emici özelliği ile olası enfeksiyon durumunda tedavi sürecine de katkıda bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı şartlar ile protez tedavisi nedeniyle oluşan maliyetin önemli bir kısmını ödeme kapsamına almıştır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için sitedeki “Bilgi İsteme Formu”nu doldurup bizimle iletişime geçebilirsiniz. Diyabet hastalığı olan ve erkeklerde şeker hastalığı belirtileri ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.Referanslar

1 https://uptodate.com/contents/epidemiology-presentation-and-diagnosis-of-type-2-diabetes-mellitus-in-children-and-adolescents

2 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Mutluluk Çubuğu ile Sertleşme Sorunu Tedavisi
Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Mutluluk Çubuğu ile Sertleşme Sorunu Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 16 Ocak 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.