Skip to main content

Erkeklerde Sertleşme Sorunu Tedavisi Hakkında Her Şey

Sağlıklı bir cinsel yaşamda en büyük engellerden biri erkeklerde sertleşme sorunu oluşmasıdır. Bu sorun, günlük yaşamı bile etkileyebilecek düzeye ulaşabilir. Ayrıca bazı kalp damar hastalıklarının da erken belirtisi olabilir. Bu nedenle sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurarak gerekli tedaviyi almaları önemlidir. Üroloji hekimleri tarafından tanı ve tedavinin yapıldığı sertleşme sorunları, birçok hastalığın veya sağlık probleminin sonucunda ortaya çıkabilir. Tıpta erektil disfonksiyon ismiyle bilinen bu durum, günümüzde yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Özellikle ileri yaşlarda daha fazla görülen bu durum, çeşitli damar hastalıklarının, sinir sistemine bağlı problemlerin veya hormonal düzensizliklerin sonucunda oluşabilir. Klinik olarak erektil disfonksiyon oluştuğu düşünülen kişilerde doppler ultrasonografi kullanılarak tanı doğrulanabilir. Ayrıca sertleşme problemlerinin neden kaynaklandığının belirlenmesi için çeşitli tetkik ve işlemler yapılabilir. Erektil disfonksiyon tedavisinde sertleşme sağlayan ilaç veya enjeksiyonlar kullanılabileceği gibi vakum cihazları da kullanılabilir. Ancak bu tedavilerin kullanılmasının uygun olmadığı kişilerde veya kalıcı çözüm isteyenlerde penil protez implantı yapılabilir.1

Erkeklerde Sertleşme Sorunu Neden Olur?

Erektil disfonksiyona sebep olabilen çok sayıda risk faktörü mevcuttur. Bu faktörlerden bir kısmı yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler ile düzeltilebilir. Obezite, fiziksel egzersiz eksikliği ve sigara gibi faktörler bu grupta yer alır. Diğer yandan bazı risk faktörlerinde çeşitli tedaviler gereklidir. Tip 2 diyabet, dislipidemi, metabolik sendrom gibi hastalıklar, kalp damar sistemini etkileyen ve erkeklerde sertleşme sorunu oluşturan nedenlerdir. Yaşın ilerlemesi, diyabetin süresi, kan şeker düzeyinin kontrol edilmesinde zorlanma, beden kitle indeksi, obstrüktif uyku apnesi ve hepatit B ile ilişkili kronik karaciğer yetmezliği, erektil disfonksiyon oluşmasında etkilidir. Ayrıca vitamin D eksikliğinin de sertleşme sorununa yol açtığı yapılan çalışmalarda bulunmuştur. Bunların dışında antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar, hipertansiyon ilaçları ile birlikte alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımı, sertleşme sorunlarına neden olabilir. Penil kanser veya dış genital organların diğer tümörleri, Peyronie hastalığı (penis eğriliği) gibi penisi doğrudan etkileyen durumlar da erektil disfonksiyona yol açabilen etkenlerdendir. Sertleşme sorunlarının oluşması durumunda uzun yıllardır kalıcı çözüm sunan tedavi seçeneği ise penis protezi ameliyatıdır.

Erkeklerde Sertleşme Sorunu Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Sertleşme sorunu bulunan erkekler, üroloji hekimlerine başvurarak tedavi olabilirler. Günümüzde kullanılan birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Bunların arasından öncelikli olarak peniste sertleşme oluşmasına yardımcı olan ilaçlar ve enjeksiyonlar tercih edilir. Cinsel ilişki öncesinde kullanılarak peniste ilişki için yeterli sertleşmenin oluşmasını sağlayan bu tedaviler, geçici süre etki gösterir ve erkeklerde sertleşme sorunu için kalıcı çözüm sunmaz. Vakum cihazları da penis üzerinde negatif basınç oluşmasını sağlayarak bu bölgeye olan kan akımının artmasına yardımcı olur. Diğer tedavilerde olduğu gibi vakum cihazlarında da geçici süreyle sertleşme oluşur. Kalıcı çözüm sunan tedavi yöntemi ise mutluluk çubuğu implantasyonudur. Bu tedavide, penis içerisinde bulunan ve normalde kanla dolmasına rağmen sertleşme bozukluğu olanlarda işlevini yitiren kanallara sertleşmeye yardımcı protezler yerleştirilir. Tek veya üç parçalı olabilen protezler, bireylere kullanım kolaylığı sunarken istenilen anda sertleşmenin oluşmasını sağlar. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan protez ameliyatı nadiren bel altı bölgede, enjeksiyon ile anestezi yapılması sonucu da gerçekleştirilebilir.

Sertleşme sorunlarında kullanılan mutluluk çubuğu implantasyonu, birçok üroloji hekimi tarafından yapılan bir ameliyattır. Ameliyat masraflarının kayda değer bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı şartların oluşması hâlinde ödeme kapsamına alınmıştır. Bu şartlar ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu’nu kullanabilirsiniz. Cinsel ilişki problemleri olan erkeklerde sertleşme sorunu ile ilgili daha detaylı bilgi isteyen kişiler, sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Sertleşme Sorunu Tedavisi Hakkında Her Şey
Erkeklerde Sertleşme Sorunu Tedavisi Hakkında Her Şey
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.