Skip to main content

Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri ve Erkeklerde Sertleşme Sorunu

Erektil disfonksiyon tedavi süreci, erkeklerde sertleşmemenin nedenleri, belirtilerini ve çözümü ile ilgilidir. Erkeklerde sertleşme sorunu metabolik hastalıklar ve psikoloji başta olmak üzere pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Tedavi sürecinde düzenli kontrol ve takip oldukça önemlidir.

Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür ve Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar

Stres, metabolik hastalıklar veya ürolojik rahatsızlıklar gibi pek çok durum erkeklerde sertleşmemenin nedenleri arasındadır. Erkeklerde sertleşme sorunu hastanın öyküsüne ve teşhisin erken veya ileri dönemde yapılmasına göre farklı tekniklerle tedavi edilebilir. Erektil  disfonksiyon tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar vardır ancak bu sertleşme sorununun nedenine göre değişiklik gösterir. Erkeklerde sertleşmemenin nedenleri arasında en çok görülenlerden biri de tip 2 diyabet hastalığıdır. Tip 2 diyabet enerji metabolizmalarının bozulmasına ve kan akışının yavaşlamasına sebep olduğu için erkeklerde sertleşememe sorunu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ideal kilo aralığında olmak ve dengeli beslenmek büyük oranda iyileştirici etki gösterir. Erkeklerde sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan ilaçlar ise etken maddelerine göre farklı şekilde isimlendirilir. Etken maddesi olarak bu ilaçlarda silden*afil, varden*afil ve tadala*fil kullanılır. İlaç tedavisi dışında mutluluk çubuğu implantı da erektil disfonksiyon tedavisinde başvurulan bir diğer tedavi yöntemidir.1

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protez erkeklerde sertleşme sorunu tedavisinde uygulanan sağlıklı ve uzun süreli bir tedavi tekniğidir. Penil protez implantı hem kalıcı hem de acısız bir tedavi olması nedeniyle erkeklerde sertleşme sorunu tedavisinde hastalar tarafından konforlu bir tedavi olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Mutluluk çubuğunun birbirinden farklı çeşitleri bulunur. Erkeklerde sertleşememenin nedenleri ve hastalık öyküsü belirlendikten sonra hastaya en uygun penil protez üroloji uzmanı tarafından hastaya uygulanır. Mutluluk çubuğu çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tek Parçalı Penil Protez: En basit yapıda bulunan penil protez çeşididir. Bu mutluluk çubuğunun en büyük dezavantajı sürekli olarak erekte halde bulunmasıdır. Bu sebeple hastalar tarafından çok tercih edilmez. İlişki öncesi ve sonrası elle yön verilerek kullanılsa da bu protezi kullanan hastalar tüm cinsel fonksiyonlarını yerine getirebilir.
  • İki Parçalı Penil Protez: Bu penil protez türü ise bükülebilir olması nedeniyle daha kolay bir kullanım sağlar. Aynı zamanda sürekli sertleşmiş halde olmadığı için hastaya konforlu ve rahat hissettirir.
  • Üç Parçalı Penil Protez: En kompleks yapıdaki penil protez olan bu protez türü ise hem enine hem boyuna genişleyebilir. Silindirli ve çubuklu bir yapısı olmasının yanı sıra aynı zamanda pompası ile şişirilebilir. 1

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı yaklaşık olarak bir saat gibi bir sürede gerçekleştirilen bir tıbbi operasyondur. Çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilir ancak üroloji uzmanı gerek görürse genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Erkeklerde sertleşmemenin nedenleri ve hastanın genel sağlık durumu ameliyatın yapılıp yapılmayacağı konusunda gidişatı belirler.

Erkeklerde sertleşme sorunu tedavisinde operasyona karar verildikten sonra hastanın penisinin anatomik yapısı ve ölçülerine göre protez ölçüsü belirlenir. Hastanın kasık bölgesine ve testislerin olduğu alt bölgeye ufak birer kesi atılır. Kanama ve doku kaybı bir tıbbi durum söz konusu değildir. Ameliyattan sonra hasta aynı gün evine gidebilir ve şişlik, ağrı gibi şikayetler dört hafta içerisinde azalarak sonlanır. Dört hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Sertleşme sorunu sebepleri ve penil protez gibi uygulamalar ürolog kontrolünde incelenmelidir. Siz de SGK’nin penil protez destekleri, tedavi süreçleri gibi konularda detayları öğrenmek için “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1:https://jag.journalagent.com/terh/pdfs/TERH_6_1_40_43.pdf
2:https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri ve Erkeklerde Sertleşme Sorunu
Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri ve Erkeklerde Sertleşme Sorunu
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 20 Ekim 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.