Skip to main content

Erkekte Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir ve Tedavileri Nelerdir

Cinsel işlev bozuklukları, birçok çiftin karşılaştığı sık görülen durumlardandır. Bu bozuklukların arasında erkekte cinsel uyarılma bozukluğu da yer alır. Fiziksel sağlığı tehdit eden bu durum, depresyon, endişe ve yetersizlik hissi gibi duygulara neden olabileceği için ağır bir psikolojik yüke de yol açabilir. Erkeklerde görülen sertleşme bozukluklarına yol açabilen cinsel uyarılma bozukluğu, çeşitli damar hastalıklarının görülme riskini artırdığı için fiziksel açıdan da büyük öneme sahiptir.1 Uyarılma bozukluğu, fizyolojik olarak erkeklerde sertleşmenin olmaması ya da bozulması olarak tanımlanır. Cinsel uyarılma bozukluğu, diğer cinsel işlev bozukluklarına göre tedavide yüksek başarının sağlandığı bir durumdur. Fizyolojik ve psikolojik faktörlerin yol açabildiği cinsel uyarılma bozukluğu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda tedavide, entegre bir yaklaşım tercih edilir. Bu nedenle ilaç veya cerrahi tedavinin yanında psikolojik tedavilerin de yer alması oldukça önemlidir. Örneğin erektil disfonksiyonu olan kişilerde sadece sildenafil (sertleşmeye yardımcı bir ilaç) tedavisine göre ilaç ve bilişsel-davranışçı seks terapisinin birlikte yapılması daha başarılı sonuç vermiştir.2

Erkekte Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir ve Tedavileri Nelerdir?

Cinsel davranış, psikososyal ve biyolojik faktörlerin etki ettiği kompleks bir sürecin sonucunda oluşur. Cinsel bozuklukların gelişmesinde kültürel etki, yaşam hikayesi, bireysel psikodinamikler, çiftler arasındaki etkileşim, hayatın belirli dönemleri gibi çeşitli psikososyal faktörler etkilidir. Ayrıca kullanılan ilaçlar, sağlık sorunları, psikiyatrik hastalıklar ve endokrinolojik (hormonal) durum da bu bozuklukların gelişmesinde etkili biyolojik faktörlerdendir. Kadınlarda çoğunlukla menopozal döneme geçiş sırasında estradiol hormon düzeyindeki azalmaya bağlı ortaya çıkar. Ancak erkekte cinsel uyarılma bozukluğu, üzerinde çok az çalışma olmasına rağmen çeşitli psikolojik faktörlere bağlı oluşan bir durumdur.3 Bu nedenle tedavide hem psikoterapiler hem de ilaç ya da cerrahi tedavi kullanılabilir. Erkeklerde oluşan cinsel uyarılma bozukluğu, sertleşme bozukluklarının ortaya çıkması ile anlaşılır. Cinsel ilişkide erkeğin yeterli tatmin düzeyine ulaşabilecek sertleşmeye ulaşamaması ya da ulaşsa bile sertliğin yeterince uzun olmaması gibi sorunlar ortaya çıkar. Tedavide sertleştirici ilaçlar ya da enjeksiyonlar, vakum cihazları, penis protezi kullanılabilir.4 Tedavide kullanılan diğer yöntemlerin aksine protez tedavisi, sorunun kalıcı çözümünde etkili bir yöntemdir.

Penil Protez Tedavisi Nedir ve Mutluluk Çubuğunun Çeşitleri Nelerdir?

Sertleşme sorunu olan kişilerde kullanılan protezler, penis içerisine yerleştirilen ve dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen yardımcı tıbbi cihazlardır. Bu protezler çoğunlukla genel anestezi ile kişilerin uyutularak ameliyat edilmesi ile vücuda yerleştirilir. Kırk yılı aşkın süredir güvenle kullanılan bu tedavi yönteminde, günümüzde en çok tercih edilen penil protez çeşitleri tek parçalı ve üç parçalı olanlardır. Dayanıklı ve sert bir gövdeye sahip olmasına rağmen bükülebilen bir yapıya sahip tek parçalı protezler, penis altına yapılan ufak bir kesi ile implante edilir. Kişilerin anatomik yapılarına göre boy ve çapta seçenekleri bulunan protezler yerleştirilmeden önce uygun protez boyutları hesaplanır ve anatomik ölçülere göre doğru protez ameliyatta kullanılır. Üç parçalı protezlerde ise özel bir tüp sistemi ve pompa mekanizması mevcuttur. Pompa mekanizmasının şişirilmesi ile sertleşme sağlanırken yine pompadaki indirme tuşu ile sertleşme sonlandırılır. Doğal görünümlü sertleşme oluşturduğu için erkekte cinsel uyarılma bozukluğu tedavisinde sık tercih edilen üç parçalı protezlerin dar çaplı, hem enine hem boyuna genişleyen çeşitleri de vardır.

Türkiye’de yapılan mutluluk çubuğu ameliyatlarının masrafları önemli oranda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Ancak sadece belli şartların gerçekleşmesi durumunda SGK ödeme yapar. Bu şartları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz veya “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Sertleşme sorunu olan kişiler erkekte cinsel uyarılma bozukluğu hakkında daha detaylı bilgi için sağlık kuruluşlarına danışabilir.Referanslar

1 https://www.webmd.com/sexual-conditions/understanding-male-sexual-problems-basics

2 https://clinicalkey.com/#!/content/journal/1-s2.0-S0924933808000126

3 https://clinicalkey.com/#!/content/journal/1-s2.0-S0924933808000114

4 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkekte Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir ve Tedavileri Nelerdir
Erkekte Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir ve Tedavileri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 11 Temmuz 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.