Skip to main content

Eşi İktidarsız Olanlar Ne Yapmalı ve Kalıcı Çözüm Nedir

Cinsel ilişki sırasında eşi iktidarsız olanlar birçok psikolojik sorunla karşılaşır. İktidarsızlık aynı zamanda yaşam kalitesinde de ciddi düşüşe neden olur. İktidarsızlık, cinsel güçte yetersizlik anlamına gelse de ilişki sırasında tatmin edebilecek sertleşmeye ulaşılamaması ya da oluşan sertleşmenin yeterince uzun sürdürülememesi durumudur. Bu sorun çeşitli hastalıklara veya sağlık problemlerine bağlı ortaya çıkabileceği gibi özellikle kalp ve damar hastalıklarının ilk belirtisi olabilir. Damar tıkanıklıklarında meydana gelebilen iktidarsızlık durumunda mutlaka gerekli tetkiklerin yapılması için üroloji hekimlerine başvurulmalıdır. Obezite, diyabet, hipertansiyon gibi sık görülen hastalıklarda da oluşabilen iktidarsızlık, psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Çiftler arasında bulunan ilişki problemleri, endişe, stres gibi durumlar, sertleşme sorunları nedenlerindendir. Kötü yaşam tarzı alışkanlıkları, bırakıldığında düzelme sağlayan ve iktidarsızlığa yol açan durumlardır. Bunlar arasında sigara kullanımı, uyuşturucu madde tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite ve aşırı alkol kullanımı yer alır. İktidarsızlığın tedavisinde ise çeşitli ilaçlar kullanılabileceği gibi enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları ya da penil protez tedavisi uygulanabilir.1

Eşi İktidarsız Olanlar Ne Yapmalı ve Kalıcı Çözüm Nedir?

Üroloji hekimleri tarafından erektil disfonksiyon olarak adlandırılan iktidarsızlık sorunu hem sorunu yaşayan kişilerde hem de eşlerinde olumsuz etkiye neden olur. Bu nedenle eşi iktidarsız olanlar tedavi için üroloji bölümüne başvurmalıdır. Tedavide kullanılabilecek farklı yöntemler mevcut olup ilk basamakta genellikle sertleşmeye yardımcı ilaçların kullanımı önerilir. Bu ilaçlar her cinsel ilişki öncesi kullanılır ve geçici olarak sertleşme oluşmasını sağlar. Enjeksiyon tedavisinde ise penis üzerine yapılan enjeksiyon ile ilaç verilir. İlaçlardakine benzer şekilde her cinsel ilişki öncesi tedavinin tekrarlanması gereklidir. Vakum cihazları ise mekanik olarak negatif basınç oluşturan ve penis içinde bulunan damarlara olan kan akımını artıran cihazlardır. Bu tedavi yöntemi de yine cinsel ilişki öncesi geçici süreyle sertleşmeyi sağlamak için kullanılır. Eşi için iktidarsızlığa kalıcı bir çözüm arayan kişilerde ise kullanılan yöntem mutluluk çubuğu tedavisidir. Memnuniyet oranının hem kullananlarda hem de eşlerinde yüksek olması nedeniyle bu şekilde isimlendirilen protez tedavisi, uzun yıllardır iktidarsızlıkta kullanılan güvenli bir tedavi yöntemidir.

Penil Protez Nedir ve Mutluluk Çubuğunun Çeşitleri Nelerdir?

Protezler penis içerisine ameliyat ile yerleştirilen tıbbi yardımcı cihazlardır ve genellikle tek veya üç parçadan oluşur. Tek parçadan oluşan protezler sert gövdeye sahiptir ve bu gövdenin geniş bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilerek kullanılırlar. Üç parçalı penis protezi ise silindir parçalardan, rezervuardan ve pompadan oluşan bir protez çeşididir. Bu protezde testis içerisine implante edilen pompanın ell sıkılması ile doğal görünen bir sertleşme oluşur. Bu nedenle eşi iktidarsız olanlar tarafından en çok istenen protez çeşitlerinden birisidir. Ekonomik maliyetli olması ve uzun yıllar boyunca yeniden düzeltme ameliyatı gerektirmemesi, tek parçalı protezlerin avantajlı özellikleridir. Üç parçalı protezler ise doğal görünümlü sertleşme oluşturması ve sürekli sertlik hissinin olmaması ile öne çıkar. Protez ameliyatı çeşidine göre yarım saat ya da bir saat sürebilir, ancak önemli olan ameliyat sonrası süreçtir. Ameliyat sonrasında ürologlar tarafından verilen önerilere uyulması ve kullanılması gereken ilaçların düzenli bir şekilde alınması gereklidir.

Protez tedavisi günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kısmi olarak ödeme kapsamında yer alır. Bazı şartlar altında yapılan ödeme ile ilgili bilgi için internet adresimizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz veya iletişim bilgilerimiz aracılığı ile bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayanlar veya eşi iktidarsız olanlar ise mutlaka sağlık kuruluşlarında bulunan üroloji bölümlerine danışmalı ve buradan bilgi almalıdır.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Eşi İktidarsız Olanlar Ne Yapmalı ve Kalıcı Çözüm Nedir
Eşi İktidarsız Olanlar Ne Yapmalı ve Kalıcı Çözüm Nedir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 21 Temmuz 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.