Skip to main content

Genç yaşta iktidarsızlık nedenleri ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm

Erkeklerde erektil disfonksiyon sık görülmektedir ve özellikle genç yaşta iktidarsızlık nedenleri birçok farklı hastalık veya duruma bağlı olabilmektedir. Erektil disfonksiyon ya da halk arasında bilinen adıyla iktidarsızlık, cinsel ilişki için yeterli sertleşmenin oluşmaması ya da oluşan sertleşmenin yeteri kadar sürdürülememesi ile kendini gösterir. Genç yaşta görülen iktidarsızlığın sebepleri ise fiziksel ve psikolojik nedenler olmak üzere iki ana başlık altında incelenir. Erektil disfonksiyonun fiziksel nedenleri arasında kalp hastalıkları, diyabet, obezite ve hormon bozuklukları yer alır. Kan damarlarının tıkanması anlamına gelen ateroskleroza bağlı iktidarsızlık görülebilir. Ayrıca hipertansiyon hastalarında da oluşabilmektedir. Prolaktin hormon değerinin artmasına ya da testosteron hormon değerinin düşmesine bağlı olarak erektil disfonksiyon gençlerde de gözlenebilir. İktidarsızlığın psikolojik nedenleri arasında ise depresyon, anksiyete (endişe) gibi cinsel dürtünün başlamasını önleyebilen durumlar bulunur. Bunlara ek olarak stres ve partner ile iletişim problemlerinde de iktidarsızlık oluşabilir. Yapılan çalışmalara göre aşırı alkol ve uyuşturucu madde kullanımı özellikle gençlerin iktidarsızlık yaşamasına neden olmaktadır.¹

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde iktidarsızlık ile ilgili yapılan son çalışmalar incelenmiş ve tedavi önerilerine yer verilmiştir. Rehberde erektil disfonksiyonun tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları önerilmiş olsa da bu tedavi yöntemleri sadece geçici olarak sertleşmeyi sağlar. Bu tedavilerden fayda görmeyen veya kalıcı bir çözüm arayan kişilerde ise rehberde de önerilen mutluluk çubuğu tedavisi etkili olmaktadır.² Bu tedavi, penis içerisinde bulunan ve kan ile dolduktan sonra sertleşmenin oluşmasını sağlayan corpus cavernosum isimli kanalların içerisine iki adet protezin parçasının ameliyatla yerleştirilmesi ile yapılır. Temel olarak tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere iki çeşidi bulunan mutluluk çubukları genç yaşta iktidarsızlık nedenleri ile uğraşan birçok kişiye çare olmaktadır. Tek parçalı protezler geniş bükülme açıları sayesinde, üç parçalı protezler ise şişirilebilir pompa sayesinde peniste sertleşme oluşumuna katkıda bulunur. Bu protezlerin hidrofilik kaplama ile gelen çeşitleri olduğu gibi kişilerin anatomik ihtiyaçlarına uygun boy ve çaplarda olan çeşitleri de mevcuttur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sanılanın aksine oldukça kısa süren ameliyat süreci, protez çeşidine göre farklılık gösterir. Tek parçalı protez ameliyatı ortalama yarım saat içerisinde biterken üç parçalı protezlerin implantasyonu ortalama bir saat sürer. Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan kişilerin ameliyat öncesi mutlaka deneyimli bir hekim tarafından muayene edilmeleri gerekir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu kişinin penil protez ameliyatı için uygun olup olmadığına karar verilir. Ameliyat olacak kişiler için uygun boyutlardaki protez çeşidi, yapılan hesaplamalar neticesinde belirlenir. Özellikle genç yaşta iktidarsızlık nedenleri ameliyat öncesinde belirlenmeli ve kişiye uygun tedavi yöntemi buna göre seçilmelidir. Alanında uzman bir hekimin yaptığı muayene bu anlamda tedavi olmak isteyen kişilerde önem taşımaktadır. Ameliyat sırasında penis altına yapılan ufak bir kesi ile tek parçalı protezler corpus kanallarına yerleştirilir. Üç parçalı protez ameliyatı ise biraz daha kompleks olup protezin pompa kısmı testislere, sıvı rezervuarı karın içerisine ve silindir parçaları corpus kanalları içerisine implante edilir.

İktidarsızlık tedavi yöntemlerinden birisi olan penis protezi tedavisinin bir kısmı bazı şartlar altında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Bu şartları öğrenmek ve mutluluk çubukları ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyon ve genç yaşta iktidarsızlık nedenleri ile ilgili daha detaylı bilgi için alanında uzman bir üroloji hekimi ile irtibata geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/young-men

2 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Genç yaşta iktidarsızlık nedenleri ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm
Genç yaşta iktidarsızlık nedenleri ve Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Aralık 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.