Skip to main content

Genç Yaşta Mutluluk Çubuğu Takılması: Kapsamlı Rehber

Genç yaşta mutluluk çubuğu takılmasını gerektiren durumları ve Penil Protez tedavisini kapsayan kapsamlı rehberimizle bilgi edinin.

Her yaşta görülebilen sertleşme probleminin tedavi yöntemlerinden biri olan mutluluk çubuğu yeni dönemde sıklıkla tercih edilen tedavilerde ilk sırada yer alır. Mutluluk çubuğu sertleşme probleminin tedavisinde ömür boyu kalıcı bir çözüm sunar. Mutluluk çubuğu; İlaç, penil enjeksiyon, şok dalga tedavisi ve vakum cihazları gibi tedaviler ile karşılaştırıldığında yan etkisi de diğerlerine göre yok denilebilecek kadar azdır. Pek çok açıdan mutluluk çubuğu tedavisi bireylerin sertleşme problemini çözerek yaşam kalitesinin yükseltilmesini amaçlar.

Mutluluk Çubuğu ve Penil Protez Nedir? Kimler İçin Uygundur?

Mutluluk çubuğu, cinsel hastalıklardan biri olan sertleşme probleminin iyileştirilmesinde kullanılan bir tedavi bir yöntemidir. Tıp literatüründe genellikle penil protez olarak bilinir. Yani mutluluk çubuğu ve penil protez aynı mekanizmanın farklı isimleridir. Temelde penisin sağlıklı sertleşmesine dair herhangi bir fonksiyon bozukluğu olan kişilere önerilir. Sertleşme sıkıntısı yaşayan kişilere, ilk basamak tedaviler uygulanıp bu tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda mutluluk çubuğu ameliyatı önerilebilir. Aynı zamanda yüksek oranda ereksiyon problemi görülen şeker hastaları da bu tedavinin önerildiği kişiler arasındadır. Ayrıca genellikle ileri yaşlarda görülen sertleşme problemi bazı durumlarda gençlerde de görülebilir. Yaş faktöründen bağımsız olarak mutluluk çubuğu sertleşme problemi yaşayan tüm kişiler için uygundur denilebilir1.

Ereksiyon Bozukluğu ve Tedavi Seçenekleri

Ereksiyon bozukluğu, penisin cinsel ilişki için ihtiyaç duyulan sertliği sağlayamaması durumudur. Bu durum ortalama 6 ay ve daha uzun sürede sıklıkla karşılaşıldığında ereksiyon bozukluğu tanısı alınabilir. Ereksiyon bozukluğu teşhis edilirse vakit kaybetmeden tedavi aşamasına geçilir. Bu problemin tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. İlaç tedavisi bunlardan ilkidir. Sildenafil, vardenafil, tadalafil ve avanafil etken maddesi olan ilaçlar penise kan akışını etkinleştirerek ereksiyonu sağlarlar. Ancak genellikle yan etkilerinden dolayı uzun süre ilaç tedavisi önerilmez. Başka bir seçenek olarak penil enjeksiyon tedavisi ikinci adımda önerilenler arasındadır. Penise enjeksiyon uygulaması ile penise kan akışını sağlanır. ESWT olarak bilinen şok dalga tedavisi ise penil enjeksiyonun başarılı olmadığı durumlarda önerilebilir. Düşük yoğunluklu şok dalga uygulaması ile peniste sıkıntılı olan doku ve damarların iyileştirilmesi sağlanabilir. Sonraki adımda yer alan vakum cihazları ise penise vakumlama işlemi yaparak yine ereksiyon sağlayabilir. Bu tedaviler genellikle ereksiyon bozukluğunda ilk basamak tedavilerdir. Bu tedavilere herhangi bir cevap alınamadığı durumlarda ise mutluluk çubuğu seçeneği değerlendirilebilir.

Ereksiyon Bozukluğunun Nedenleri ve Belirtileri

Ereksiyon bozukluğu olarak bilinen erektil disfonksiyonun çeşitli nedenleri vardır. Kardiyovasküler hastalıklar olarak bilinen yüksek tansiyon, damar sertliği gibi çeşitli problemler kalp ve vücudun tüm damarlanmasını etkileyerek penise kan akışını engelleyebilir. Diğer yandan şeker hastalığı, sinirlerde ve damarlarda hasara sebep olabilir. Obezite, tiroid hastalıkları ile testosteron düşüklüğü gibi hormonal sıkıntılar da penisin sağlıklı sertleşmesini engelleyebilir. Ayrıca mesane, bağırsak, prostat gibi organlarda yapılan herhangi bir  operasyon veya bu organların yaralanması gibi durumlarda ereksiyon bozukluğu olabilir. Bu nedenlerin yanında bazı ilaçların yan etkileri ile sigara ve alkol kullanımı da dolaylı yoldan ereksiyonu etkileyebilir.

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan ereksiyon bozukluğunun farklı belirtileri vardır. Penisin cinsel ilişki öncesinde sertleşmemesi, penisin cinsel ilişki sırasında sertliğini devam ettirememesi, orgazm olamama ve cinsel ilişki isteğinin azalması ereksiyon bozukluğunun belirtileri arasında sıralanabilir. Bu belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Penil Protez Türleri ve Nasıl Çalışır?

Penil protezlerin çalışma sistemine göre üç farklı çeşidi vardır. Bunlar; tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu, iki ve üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu türleri olarak bilinir. Tek parçalı mutluluk çubuğunun karmaşık bir çalışma sistemi yoktur. Penise yerleştirilen tek parça penisin sürekli ereksiyon halinde olmasını destekler. Bu durum genellikle kullanacak kişilerce kaygıya sebep olabilir. Ancak tek parçalı mutluluk çubuğunun kıvrılabilir ve bükülebilir özelliği vardır. Bu sayede kolaylıkla saklanabilir. Bu sayede kıyafetlerin dışından belli olmaz ve günlük hayatta kolaylıkla kullanılabilir.

Diğer iki modelin çalışma mekanizması birbirine benzerdir. Temelde iki adet parçası birbiriyle aynıdır. Aynı olan bu parçalar şişirilebilir penis çubuğu ve pompadır. İki parçalıda pompa yardımıyla penisteki çubuğa hava dolar ve penis sertleşmiş olur. Üç parçalı mutluluk çubuğu modelinde ek olarak üçüncü parça sıvı rezervuarıdır. Sıvı rezervuarı karın içine yerleştirilir. Temelde sıvı depolar ve pompa yardımıyla penise sıvı iletilmesini sağlar. Böylece penisteki çubuk sıvı ile dolar. Üç parçalı modelde ereksiyon sıvının penise iletilmesi ile sağlanır

Penil Protez Ameliyatı: Ne Beklemeli?

Penil protez ameliyatı, kişilere ereksiyon bozukluğu durumuna karşı kalıcı bir çözüm sunar. Ayrıca ilaç tedavisi gibi ilk basamak tedavilerinin yan etkileri gibi bir yan etkisi yoktur. Bu açılardan değerlendirildiğinde penil protez genellikle sertleşme problemine çözüm olarak bireylerin beklentilerini karşılamaktadır.

Genç Yaşta Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Takılması

Ereksiyon bozukluğu genellikle ileri yaşlarda karşılaşılan bir durum olsada çeşitli cerrahi işlemler, yaralanmalar veya doğuştan veya sonradan oluşabilen hormonal bozukluklardan dolayı erken yaşlarda da görülebilir. Genç yaşta ereksiyon bozukluğu yaşandığı durumlarda mutluluk çubuğu en etkin tedavilerden birisidir. Çünkü genellikle doğala yakın bir penis sertliği genç çiftlerin cinsel yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmesinde önemlidir.

Genç Yaşta Penil Protez Takılmasının Avantajları

Genç yaşta ereksiyon bozukluğu görüldüğünde diğer basamak tedaviler ilk aşamada önerilir. Ancak penil protez ameliyatı özellikle erken yaşlarda tercih edildiğinde bu problemin ömür boyu çözümlenmesini amaçlar. Ayrıca genellikle genç yaştaki kişiler el koordinasyonu daha etkin olduğundan doğala en yakın sertleşme sunan mutluluk çubuğunu rahatlıkla kullanılabilir. Dolayısı ile penil protezin kalıcı olması, doğala en yakın penis sertliğini sunması ve yan etkisinin yok denecek kadar az olması avantajları arasında sıralanabilir.

Olası Riskler ve Dikkate Alınması Gerekenler

Penil protezler birkaç çalışma mekanizmasına sahip sistemlerdir. Bu sistemdeki parçalarda yaşanabilecek aksaklıklar olası riskler arasındadır. Genellikle basit bir operasyon ile aksaklık yaşanan parça değiştirilerek normal kullanıma devam edilebilir. Diğer yandan penil protez ameliyatları her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon riski barındırır. Doktor önerisi ile uygulanan antibiyotik tedavisi ile bu risk ortadan kaldırılabilir. Penil protez tedavisi öncesinde bu riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Gelecekteki Cinsel Sağlık ve Yaşam Kalitesi

Genç yaşta ereksiyon bozukluğu yaşamak cinsel sağlığın olumsuz etkilenmesine sebep olur. Bu durum dolaylı yoldan fiziksel, mental sağlığı etkileyebilir. Aynı zamanda bu bireyler sosyal olarak da bu durumdan negatif yönde etkilenirler. Ayrıca bu durum bireylerin yalnızca kendilerini etkilemez cinsel partnerleri de aynı şekilde etkilenir. Bu yüzden bu problemin kalıcı çözümü bireylerin bütüncül sağlığı için çok önemlidir. Mutluluk çubuğu ereksiyon bozukluğunun tedavisinde memnuniyet oranı yüksek tedaviler arasında ilk sıradadır.

Penil protez tedavisinin bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun ödemektedir. SGK’nın ödeme şartları ve penil protez tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. “Referanslar

1 https://web.archive.org/web/20200919163454/

2 https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/common-causes-erectile-dysfunction

3 https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2018.04.002

4 https://doi.org/10.1016/j.aju.2013.05.002


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Genç Yaşta Mutluluk Çubuğu Takılması: Kapsamlı Rehber
Genç Yaşta Mutluluk Çubuğu Takılması: Kapsamlı Rehber
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 6 Kasım 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.