Skip to main content

İktidarsızlığın Tedavisi Nasıl Olur ve Mutluluk Çubuğu Hakkında Her Şey

Özellikle yaşlılarda ve bazı hastalıklarda ortaya çıkabilen iktidarsızlığın tedavisi üroloji hekimleri tarafından yapılan tetkik ve testlerin sonucunda yapılır. İktidarsızlık, cinsel ilişkide yeterli tatmini sağlamak için gerekli olan sertliğin oluşmaması ya da oluşsa bile yeterince uzun sürmemesidir. Bu durum genellikle ileri yaşta ortaya çıkabilse de özellikle kalp-damar sistemini ve sinir sistemini ilgilendiren hastalıklara bağlı da oluşabilir. İki sistemi birden etkileyen bir hastalık olan diyabette ve kalp-damar hastalıklarına yol açabilen obezitede de iktidarsızlık ve sertleşme sorunları oluşabilir. Tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak isimlendirilen bu sorunun tanısı için çeşitli yöntemler kullanılsa da doppler ultrasonografi yaygın olarak kullanılan tanı yöntemidir. Erektil disfonksiyon tanısı konulan kişilerde altta yatan kalp-damar hastalıklarının da araştırılması önemlidir. Damarlarda oluşan tıkanıklığın vücutta oluşan ilk belirtisi, iktidarsızlık olabileceği için kalp damarları da mutlaka gözden geçirilir. İktidarsızlık tedavisinde kullanılabilecek birçok farklı yöntem vardır. Silden*fil ve Tadal*fil gibi ereksiyona yardımcı olan ilaçlar, penis içine yapılan enjeksiyonlar, negatif basınçla etki gösteren vakum cihazları veya ameliyatla penil protez tedavisi, erektil disfonksiyonda kullanılan yöntemlerdendir.

İktidarsızlığın Tedavisi Nasıl Olur?

Toplumda yaygın olarak görülen ve özellikle cinsel yaşamda ciddi olumsuz etkilere yol açabilen iktidarsızlık durumu, farklı şekillerde tedavi edilebilir. Tedavi yöntemi belirlenirken kişilerin tedaviye olan uyumları ve daha önce geçirdiği hastalıklar oldukça önemlidir. Yakın zamanlarda kalp krizi ya da inme geçiren kişilerde ereksiyona yardımcı olan ilaçlar veya penil enjeksiyonlar yerine diğer tedavi yöntemleri tercih edilir. Ayrıca her cinsel ilişki öncesi tedavi kullanmak istemeyen kişilerde de mutluluk çubuğu tedavisi uygulanabilir. Ereksiyona yardımcı olan ilaçlar ve penil enjeksiyonlar, penis içerisine olan kan akımını artırarak geçici süreyle sertleşme oluşmasını sağlar. Oluşan sertleşme genellikle sağlıklı bir cinsel birliktelik için yeterlidir. Vakum cihazları ise penis üzerine yerleştirilen ve vakumun oluşturduğu negatif basıncın etkisiyle kan akımını artıran cihazlardır. Bu cihazlar da yine geçici sertleşme oluşturan ve iktidarsızlığın tedavisi için kullanılan yöntemlerdendir. İktidarsızlıkta kalıcı çözüm sunan tek yöntem ise kırk yılı aşkın süredir kullanılan protez ameliyatlarıdır. Ameliyat ile penis içerisine yerleştirilen protezler, cinsel ilişki öncesi aktif hale getirilerek sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Hem partnerlerin hem de protezi kullanan kişilerin tedaviden memnuniyet ve tatmin oranlarının yüksek olması nedeniyle, mutluluk çubuğu olarak adlandırılan protezlerin en sık kullanılan iki çeşidi vardır. Bunlardan birincisi olan tek parçalı protezler, ameliyat ile penis altına yapılan ufak bir kesiden vücut içerisine yerleştirilebilir. Gövdesinin bükülebilir yapıda olması hem ameliyat sırasında daha küçük kesi yapılmasını sağlar hem de elle dik konuma getirilerek kullanma imkanı sunar. Herhangi bir mekanik parça içermemesi nedeniyle uzun yıllar boyunca yeniden ameliyat gerektirmeden kullanımı mümkündür. Sık tercih edilen diğer penis protezi çeşidi ise üç parçalıdır. Üç parçalı protezler pompa mekanizması ile çalışır ve ameliyat ile testise yerleştirilen pompanın sıkıştırılması ile sertleşme sağlanır. Sertleşmenin sonlandırılması için ise yine pompa üzerinde yer alan indirme tuşu kullanılır. Bu sayede hem kullanım kolaylığı sağlar hem de doğal görünüme yakın bir sertleşme oluşturur. Erkeklerde iktidarsızlığın tedavisi için kullanılan protezlerin hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri, protez yüzeyine bakteri tutunmasını engeller. Bu sayede ameliyat risklerinden birisi olan enfeksiyonun oluşma ihtimali minimuma indirilir.2

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), protez tedavisinde bazı şartların gerçekleşmesi hâlinde masrafların kayda değer bir kısmını karşılar. Bu ödeme şartlarını öğrenmek için internet adresimizdeki iletişim bilgileri ile veya sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayan kişiler ise iktidarsızlığın tedavisi için alanında deneyimli üroloji hekimlerine başvurabilirler.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlığın Tedavisi Nasıl Olur ve Mutluluk Çubuğu Hakkında Her Şey
İktidarsızlığın Tedavisi Nasıl Olur ve Mutluluk Çubuğu Hakkında Her Şey
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Haziran 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.