Skip to main content

İktidarsızlık Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Cinsel ilişki öncesi veya ilişki sırasında sertleşme problemi yaşayan birçok erkeğin aklına “iktidarsız mıyım” ve “iktidarsızlık neden olur” soruları gelmiştir. İktidarsızlık, cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmaması ya da oluşsa bile yeteri kadar sürdürülememesi durumudur. Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan bu durum, erkekler arasında oldukça yaygındır ve birçok hastalığın veya sağlık probleminin sonucunda oluşur. Özellikle kalp damar sisteminin etkilendiği obezite, diyabet, hipertansiyon ve damar tıkanıklıklarına bağlı olarak sertleşme problemleri görülebilir. Bunların dışında özellikle leğen kemiğine yakın bölgeden geçirilmiş ameliyatlar ve prostatın tamamen çıkarılması sonucunda da iktidarsızlık ortaya çıkabilir. Omurilik ve sinir sistemini etkileyen hasar veya yaralanmalara bağlı olarak da sertleşme sorunları oluşabilir. İktidarsızlığın diğer nedenleri arasında ise kötü yaşam tarzı alışkanlıkları yer alır. Özellikle sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu maddelerin kullanımı ve yeterli fiziksel egzersiz yapılmaması sonucunda erektil disfonksiyon görülme riski artar. Erektil disfonksiyon tedavisinde sertleşme hapları veya enjeksiyonları, vakum cihazları veya penil protez implantasyonu uygulanır.

İktidarsızlık Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Erektil disfonksiyon günümüzde oldukça yaygın olarak görülen bir problemdir. Erektil disfonksiyon şikayeti ile üroloji bölümüne başvuran kişilerde öncelikle “iktidarsızlık neden olur” sorusunun cevabını bulmak gereklidir. İktidarsızlığı olan kişilere sorulacak sorular ile iktidarsızlığın neden kaynaklandığı araştırılır. Ayrıca uygulanacak test ve tetkiklerle de bunun nedeni araştırılır. Diyabet, obezite, hipertansiyon, omurilik hastalıkları ve yaralanmaları, multiple skleroz gibi durumlar iktidarsızlığa neden olabilir. Bunların dışında koroner arter hastalığı olarak adlandırılan kalp damarlarında tıkanıklık gelişmesi sonucunda da oluşabileceği için erektil disfonksiyonu olan kişiler mutlaka kalp ve damar sistemi açısından değerlendirilir. Bunun sonucunda tedavi şekli de değişebileceği için erektil disfonksiyonu olan kişilerde geçirilmiş ya da mevcut bir kalp hastalığının olup olmadığı detaylı olarak araştırılır. Yakın tarihte kalp krizi ya da inme geçiren kişilerde genellikle ilaç tedavisi yerine alternatif yöntemler tercih edilir. İlaç tedavisi veya diğer ameliyat dışı tedavileri kullanmış ancak yeterli etkiye ulaşılamamış kişilerde ise mutluluk çubuğu ameliyatı uygulanır. Bu yöntem iktidarsızlık sorunu için kalıcı çözüm sunduğu için yaygın olarak tercih edilir.

İktidarsızlık Sorununa Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

“Erkeklerde iktidarsızlık neden olur” ve “iktidarsızlıktan kalıcı olarak nasıl kurtulabilirim” soruları üroloji hekimlerinin sık karşılaştığı sorulardandır. İktidarsızlık birçok hastalığa bağlı oluşabilse de kalıcı çözümünde kullanılan tedavi yöntemi, protez implantasyonudur. Protez implantasyonu, iktidarsızlıkta kalıcı çözüm olması nedeniyle kırk yıldan uzun süredir güvenle tercih edilen bir yöntemdir. Günümüzde kullanılan protezler genellikle tek parçalı veya üç parçalıdır. Protezler, penis içerisinde bulunan ve artık işlevini kaybettiği için sertleşme problemlerine yol açan boşlukların içerisine yerleştirilir. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen protezlerden tek parçalı olanı geniş bükülme açısına sahiptir. Gövdesinin bükülebilir olması sayesinde elle düz ve dik bir konuma getirilerek kullanılabilir. Üç parçalı penis protezi ise pompa sistemi ile şişirilebilir özelliktedir. Testise yerleştirilen pompa sıkıldığında, karın bölgesine yerleştirilen rezervuardaki sıvı, özel tüp sistemi aracılığıyla penisteki silindir parçalara doğru hareket eder. Bu sayede fizyolojik sertleşmeye benzer doğal görünümlü bir sertleşme oluşmasına yardımcı olur. Bu protezin eski konumuna getirilmesi için ise yine pompadaki indirme tuşu kullanılır ve sıvının tekrar rezervuara dönmesi sağlanır.

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birçok hastalığın tedavi masrafını karşıladığı gibi erektil disfonksiyonda da bazı koşulların gerçekleşmesi halinde mutluluk çubuğunun tedavi masraflarının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Bu koşullar ile ilgili daha çok bilgi için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden veya “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erkeklerde iktidarsızlık neden olur sorusuna daha detaylı cevap arayan kişiler ise sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/guidelines/sexual-and-reproductive-health/chapter/management-of-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlık Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
İktidarsızlık Neden Olur ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 18 Nisan 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.